Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 sierpnia 2019
Joanny i Franciszki
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
18 lipca 2019 roku odbyło się kolejne, osiemdziesiąte ósme już spotkanie z cyklu z Janem Pawłem ku przyszłości. Spotkanie wyjątkowe, w którym siostry ze Zgromadzenia Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia podzieliły się swoimi charyzmatami.


W rozmowie usłyszeć można było jak głęboko swoim życiem ukazują owoce darów Ducha Świętego, które to cnoty symbolizuje łatwo rozpoznawalny dwubelkowy krzyż, będący znakiem zakonu. Nie zabrakło przedstawienia historii Zgromadzenia, które na tereny Polski przybyło osiemset lat temu. Pogodne siostry Letycja i Antonina opowiadały o swoich wspólnotach rozsianych w Polsce od Gdańska po Kraków, Leżajsk czy Czaniec, skąd pochodzili dziadkowie Karola Wojtyły; o posłudze potrzebującym, chorym i starszym, samotnym matkom, wychowywaniu dzieci i młodzieży.

Nie zabrakło bardzo osobistych wspomnień o relacjach z najpierw młodym krakowskim księdzem, później biskupem i kardynałem, a wreszcie następcą św. Piotra. Siostra Irena wspominała wzruszającą historię o opiece sióstr duchaczek nad starszą kuzynką Karola Wojtyły, Felicją, którą nazywał zawsze „kochaną Lusią', ona zaś w korespondencji odwzajemniała się zwrotem „kochany Lolku” . Siostry ze Zgromadzenia Ducha Świętego często były proszone przez kardynała Karola Wojtyłę o oprawę muzyczną liturgii w kaplicy krakowskiej kurii, który mówił o nich zawsze pieszczotliwie „ moje duchaczki-śpiewaczki”. W spotkaniu uczestniczyła też siostra Gwidona od dwudziestu dziewięciu lat sprawująca posługę w maleńkim, graniczącym z Rwandą, afrykańskim państewku Burundi. Niestety i tam miały miejsce krwawe walki nienawidzących się plemion. Siostra z drżeniem głosu mówiła o męczennikach tamtej ziemi, zarówno wśród tubylców jak i pracujących na misjach kapłanów i sióstr oraz o drastycznie trudnej sytuacji kobiet, dzieci i młodzieży, dla których edukacja jest jedyną szansą na życie. Siostra zachęcała tez serdecznie do adopcji serca, czyli ofiary na rzecz umożliwienia nauki konkretnemu potrzebującemu dziecku.
Siostry powierzyły Muzeum Monet i Medali JP2 opiece Matki Bożej, wręczając Gospodarzowi miejsca ikonę ukazującą NMP Oblubienicę Ducha Św., a od pana Krzysztofa Witkowskiego otrzymały pamiątkowe muzealne medale.
Część artystyczną wieczoru stanowił występ zespołu pana Cezarego Wieprzowskiego, podróżnika i muzyka. Na koncert składały się utwory w ciekawych, także jazzowych aranżacjach od Bogarodzicy, przez różne kompozytorskie interpretacje modlitwy Ave Maria, po współczesne melodie filmowe czy folklor bałkański. Te ostatnie utwory stanowiły impresję pana Cezarego Wieprzowskiego z jego ostatniej eskapady przez kraje południowo-wschodniej Europy. Wzruszającym momentem była wokalna interpretacja fragmentu Tryptyku rzymskiego- Jesteśmy piękni Twoim pięknem Panie. Koncert zespołu pana Wieprzowskiego dedykowany był zarówno siostrom duchaczkom, jak i choremu czteroletniemu Wojtusiowi Dudzie, podopiecznemu fundacji Zdążyć z Pomocą.
Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego oraz Barki. Już zapraszamy na kolejne spotkania z Janem Pawłem 2 ku przyszłości.
Więcej informacji na temat Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego.
www.kanoniczki.pl
tekst i foto www.muzeumjp2.pl


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl