Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 sierpnia 2019
Joanny i Franciszki
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
edukacja
Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Nowe kierunku na Częstochowskim Uniwersytecie

Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja

- to trzy najnowsze kierunki aktualnie uruchomione na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. – Nasza uczelnia po raz kolejny otwiera się na potrzeby rynku i stwarza młodym ludziom szansę zdobycia dobrego i potrzebnego zawodu. Na uwagę szczególnie zasługuje ekonomia – kierunek z wielką przyszłością, ciekawy i praktyczny – podkreśla rektor UJD, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska..

Podczas konferencji prasowej rektor prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska poinformowała, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał właśnie zgody na uruchomienie, oczekiwanych przez społeczność Uczelni oraz studentów, trzech nowych kierunków: ekonomii (studia I stopnia), kosmetologii (studia II stopnia), turystyki i rekreacji (studia II stopnia). Ponadto Uniwersytet uruchomił dodatkowo kolejne trzy nowe kierunki studiów: pedagogikę międzykulturową z mediacją (studia I stopnia), pedagogikę specjalną (studia jednolite magisterskie) i pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną (studia jednolite magisterskie) – mówi rektor prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.
Aktualnie Uczelnia proponuje ponad 40 kierunków studiów dziennych i zaocznych oraz ponad 100 specjalności. Od 22 lipca 2019 roku do 18 września 2019 roku Uczelnia uruchomiła dodatkową, drugą rekrutację. Jak podkreśla rektor Anna Wypych-Gawrońska, po pierwszej rekrutacji Uczelnia odnotowała zwiększone zainteresowanie Uniwersytetem. – Na naszą uczelnię zalogowało się o 10 procent osób więcej niż w roku uprzednim. Obecnie w pierwszym etapie rekrutacji zapisały się 2384 osoby, w ubiegłym roku 2170. Oczywiście patrzymy na ten wzrost z pokorą, bo faktyczny wynik będzie widoczny po policzeniu złożonych dokumentów. Zainteresowaniem cieszą się nowe kierunki, co potwierdza, że nasze propozycje edukacyjne są trafione w potrzeby rynku. Popularne są kierunki medyczne – fizjoterapia, kosmetologia, ale także prawo oraz turystyka i rekreacja. Warto też dodać, że pozytywny oddźwięk znalazła oferta studiów dualnych. Na kierunku innowacyjne technologie i nowoczesne materiały mamy już komplet zgłoszeń. Nieco mniej osób zalogowało się na kierunek język niemiecki w obrocie gospodarczym, ale liczymy, że w drugim naborze liczba studentów dopełni się. To bardzo ciekawa formuła edukacji, połączona z płatnymi stażami – wyjaśnia rektor Anna Wypych-Gawrońska.

Podczas konferencji rektor prof. dr hab. Annie Wypych-Gawrońskiej towarzyszyli: prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą dr. hab. Janusz Kapuśniak, prof. UJD, dziekan Wydziału Pedagogicznego dr hab. Eligiusz Małolepszy, prof. UJD, odpowiedzialny za przygotowanie funkcjonowania Wydziału Nauk Społecznych; prof. dr hab. Wiesław Pilis, pracownik Instytutu Wychowania Fizycznego, Turystyki i Fizjoterapii, odpowiedzialny za przygotowanie funkcjonowania Wydziału Nauk o Zdrowiu, dyrektor Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzania dr Ewelina Żelasko-Makowska, odpowiedzialna za przygotowanie funkcjonowania Wydziału Prawa i Ekonomii; dr Magdalena Myga-Nowak, pracownik Instytutu Chemii, Nauk o Zdrowiu i Żywności, odpowiedzialna za przygotowanie funkcjonowania dydaktyki w tworzonym Wydziale Nauk o Zdrowiu w zakresie kierunku „kosmetologia”.
Kierownictwo potwierdziło, że trwają intensywne przygotowania kierunku lekarskiego. – Zapadła już uchwała Senatu w sprawie utworzenia kierunku i wniosek jest już gotowy. Jednak droga legislacyjna jest długa i stopniowo ją pokonujemy. Z sukcesem pozyskujemy też kadrę specjalistów, którzy pochodzą z innych ośrodków i miast. Mamy nadzieję, że kierunek lekarski uda się nam uruchomić już w 2020 roku – stwierdził prof. dr hab. Wiesław Pilis. Ponadto dziennikarze usłyszeli zapewnienie, że Uczenia prowadzi intensywne działania w sprawie utworzenia kierunku filmowego.


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl