Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 sierpnia 2019
Joanny i Franciszki
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
kultura
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. MUSICA SACRA – uroczysty koncert na Jasnej Górze
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Świeżość młodości i perfekcjonizm dojrzałości – taki pakiet muzyczny zaoferowano publiczności podczas koncertu laureatów XV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra Nova.

Uroczysty koncert, zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, odbył się w Bazylice Jasnogórskiej 27 lipca 2019 roku. Kompozycje laureatów wykonał znany w kraju i za granicą Polski Chór Kameralny, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego – jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej.
Przed koncertem miała miejsce uroczysta chwila wręczenia odznaczeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”: Zbigniewowi Biernackiemu, właścicielowi Antykwarii Niezależna oraz dyrygentowi Markowi Koprowi. Odznaczenia w imieniu ministra Piotra Glińskiego przekazał sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł na Sejm RP Szymon Giżyński. Ponadto Złotą Odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego otrzymała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie Mariola Matysek.
Poseł Szymon Giżyński gratulując odznaczonym i laureatom konkursu powiedział: Jasna Góra dla finału Konkursu Musica Sacra Nova nie jest zwykłym kontekstem, lecz sacrum, par excellance, samym w sobie. Dla Polaków najwspanialszym i najważniejszym. To, tu, na Jasnej Górze, nastąpiło i trwa na wieki połączenie dwóch sfer: katolickiej wiary i patriotyzmu, upostaciowanych w świętej triadzie „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Piętnastolecie Konkursu Musica Sacra Nova sprawowane na Jasnej Górze, to już wspaniała tradycja. Niechaj trwa – podkreślił poseł Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Laureatami Konkursu zostali: Michał Malec – pierwsza nagroda za utwór „O vos omnes”, ufundowana przez Metropolitę Częstochowskiego, abp. Wacława Depo; Beata Juchniewicz – druga nagroda za utwór „Lacrimoso”, ufundowana przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego; Jakub Szafrański trzecia nagroda za utwór „O vos omnes”, ufundowana przez Ministra Kultury.
Wsparcie finansowe na przedsięwzięcie przekazali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środki pochodziły z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, oraz Samorząd Województwa Śląskiego.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Metropolita Częstochowski ks. abp Wacław Depo, Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
Podczas koncertu przybyli melomani usłyszeli także dwa wspaniałe kompozytorskie dzieła Pawła Łukaszewskiego: „Responsoria tenebrae”, napisany w 2010 roku oraz „Anima Christi”, powstały w 2018 roku.

Polski Chór Kameralny należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 prowadzony przez jego brata Jana. Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej, dokonał niemal 660 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer, Edward Pałłasz, Andrzej Koszewski, Krzysztof Penderecki czy Paweł Łukaszewski.
Zespół był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne. Nagrał 80 płyt CD, kaset magnetofonowych i video. W 2013 Chór z towarzyszeniem szwajcarskiego zespołu instrumentalnego Musica Fiorita nagrał 55 motetów Andrzeja Hakenbergera (1574–1627) opracowanych przez Jana Węcowskiego. Dwupłytowy album z tą muzyką ukazał się w październiku 2018. W lutym 2018 nakładem DUX ukazała się płyta Jubilatce z muzyką Ireneusza Łukaszewskiego.
Płyty Polskiego Chóru Kameralnego były 21 razy nominowane do nagrody Fryderyk, a pięciokrotnie ją zdobyły, ostatnio za „Marian Borkowski Choral Works” nagrodzoną w 2014 roku w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Zespół jest również laureatem dwóch Orphee D’or − nagród przynawanych przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej.
Chór należy również do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO.
UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl