Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 sierpnia 2019
Joanny i Franciszki
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
kultura
Dumny, hetmański Koniecpol
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmowa z wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi, posłem Szymonem Giżyńskim.


Od kiedy datują się Pana kontakty z Koniecpolanami i Koniecpolem na płaszczyźnie publicznej?
– Odkąd, w realiach Częstochowy i województwa częstochowskiego, zacząłem mieć pewne znaczenie polityczne, czyli od schyłku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zostałem wtedy, już w czasach przełomu, współtwórcą i prezesem Częstochowskiego Towarzystwa Gospodarczego; prezesem Wojewódzkiego oddziału Klubu Myśli Politycznej „Dziekania”, najważniejszej w tamtych latach – oczywiście po „Solidarności” – opozycyjnej formacji politycznej w Polsce, i wreszcie, przed czerwcowymi wyborami w 1989 roku: współorganizatorem i liderem Częstochowskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

I wtedy na Pańskiej politycznej drodze pojawił się Koniecpol?
– Właśnie tak. Po 4 czerwca 1989 roku przekształciłem Częstochowski Komitet Obywatelski „Solidarność” w strukturę dostosowaną do pluralizującej się rzeczywistości w kraju i w Częstochowie, zostając jej wiceprzewodniczącym. Jednocześnie organizowałem Federację Komitetów Obywatelskich Województwa Częstochowskiego, również zostając jej wiceprzewodniczącym. Przedstawiciele koniecpolskiej „Solidarności” Koniecpolskiego Komitetu Obywatelskiego także, co oczywiste, do naszej, wspólnej, częstochowskiej i wojewódzkiej Federacji – przystąpili. Pamiętam, z osobistej współpracy w tym okresie, koniecpolskich liderów: śp. Tadeusza Gajewskiego, Józefa Bobrowskiego, Macieja Ciszewskiego, dr. Czesława Robaka – niebawem burmistrza Koniecpola, wybranego w pierwszych, po II wojnie światowej, w pełni demokratycznych wyborach.

Pan, w tych samorządowych wyborach, w 1990 roku, odegrał pewną, specjalną rolę…?
– Zostałem – w randze wicewojewody – pełnomocnikiem Rządu ds. Reformy Samorządu Terytorialnego w Województwie Częstochowskim. Moim zadaniem było dopilnowanie, by w każdej gminie naszego województwa wybory przebiegły prawidłowo, i by wybrane organa gminy ukonstytuowały się w terminie. Zadanie – w skali całego województwa częstochowskiego – wykonałem. W Koniecpolu – też: wszystko było, jak być powinno. Nowo wybrana Rada i burmistrz dr Czesław Robak uzyskali silną legitymację do rządzenia.

W latach 1997–1998 był Pan wojewodą częstochowskim, a od 2001 roku jest Pan posłem…
– …cały czas pozostając na koniecpolskiej ścieżce. A’ propos wojewodowania. Województwo Częstochowian i Koniecpolan bardzo łączyło; odebrano nam województwo częstochowskie, zadając ból i stratę, i Koniecpolanom, i Częstochowianom. Razem bardzo pragniemy i czynimy wszystko, by województwo częstochowskie powróciło na administracyjną mapę Polski. Jak najrychlej.
Jako wojewoda częstochowski i poseł bywałem, i bywam na Ziemi Koniecpolskiej tak często, jak to tylko możliwe. W Koniecpolu mam swoje biuro poselskie. Pan burmistrz Ryszard Suliga dba, by problemy Koniecpolan były mnie, senatorowi Ryszardowi Majerowi i wszystkim pozostałym parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości bardzo dobrze znane. Uczestniczę czynnie przy ich rozwiązywaniu. Tak jak w tej kadencji, gdy od początku i w kluczowych momentach skutecznie wspomagałem mieszkańców i pana burmistrza Suligę w budowie sieci wodociągowej na poszkodowanych obszarach gminy. Ze swej strony deklaruję, że nadal – jak dotychczas i ze wszystkich sił – będę wpierał mieszkańców Koniecpola i Ziemi Koniecpolskiej w rozwiązywaniu wszelkich ich kłopotów i w urzeczywistnianiu ich niezbędnych potrzeb.
Ponadto pragnę dodać, że dzięki temu, iż w decydującej mierze spowodowałem posadowienie i utrzymanie w Częstochowie, już po 1998 roku, wojewódzkich siedzib Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy – ostatnio, w ubiegłym roku – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, to również inteligencja koniecpolska, zwłaszcza młoda, z tego korzysta i będzie korzystać, znajdując pracę w tych instytucjach.

Co jeszcze chce Pan przekazać Mieszkańcom Koniecpola i Ziemi Koniecpolskiej?
– Że tak, jak do Koniecpolan, tak i do mnie ciągle i trwale przemawia dumny, hetmański duch tego pięknego miasta. I, że zadrzewiony obraz kościoła Świętej Trójcy na tle nurtu Pilicy mam zawsze pod powiekami.

Dziękuję za rozmowęLILIANA BIELAS


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl