Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 24 lipica 2019
Kingi i Krystyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 30 (1429) 2019-07-25
  W NUMERZE:
» WIELKA INWESTYCJA ROLNICZA W REGIONIE CZĘSTOCHOWSKIM
» Pielgrzymka wiary i patriotyzmu
» ZIELONE PRACOWNIE – pomysł na piątkę
» Przemysł motoryzacyjny w obliczu nowych przepisów emisji CO2
»  KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  KŁOMNICE / ZAWADA. Na stulecie – nowy wóz ratowniczo-gaśniczy
» Wizyta przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Producentów Warzyw w siedzibie Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A.
» SŁUŻBA ZDROWIA - CZĘSTOCHOWA. Rozwiązać węzeł gordyjski
» „Naczynia połączone
» Wystartuj w urodzinowym biegu i zdobywaj nagrody!
» Ta straszna diagnoza nie musi być wyrokiem... Filipek czeka na pomoc!
» KONCERT MUSICA SACRA
» Zdrowe miasto to miasto dobrze zaplanowane
» KOWR. TRWA REKRUTACJA DO PROGRAMU STYPENDIÓW POMOSTOWYCH
» Marszałek województwa śląskiego wspiera inicjatywy sołeckie
» Przywrócenie połączeń na lokalnych trasach daje mieszkańcom większe możliwości wyboru
» LIST DO REDAKCJI. Incydent na basenie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Konsultacje społeczne w sprawie utworzenia województwa częstochowskiego
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
– Reforma administracyjna nie jest dana raz na zawsze. Reforma jak rękawiczka musi być dopasowana do potrzeb danej społeczności – stwierdził senator Ryszard Majer podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. utworzenia województwa częstochowskiego z burmistrzami, wójtami, prezesami instytucji i firm regionu częstochowskiego. – Ta rękawiczka, którą nam skrojono nie grzeje, ale za to mocno uwiera i na pewno nie zdobi – dodał poseł Szymon Giżyński. Taką konstatacją parlamentarzyści podsumowali efekt reformy administracyjnej, wskutek której zlikwidowano województwo częstochowskie.

– Reforma administracyjna nie jest dana raz na zawsze. Reforma jak rękawiczka musi być dopasowana do potrzeb danej społeczności – stwierdził senator Ryszard Majer podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. utworzenia województwa częstochowskiego z burmistrzami, wójtami, prezesami instytucji i firm regionu częstochowskiego. – Ta rękawiczka, którą nam skrojono nie grzeje, ale za to mocno uwiera i na pewno nie zdobi – dodał poseł Szymon Giżyński. Taką konstatacją parlamentarzyści podsumowali efekt reformy administracyjnej, wskutek której zlikwidowano województwo częstochowskie.

Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. utworzenia województwa częstochowskiego: przewodniczący poseł Szymon Giżyński i wiceprzewodniczący – senator Ryszard Majer i senator Artur Warzocha zaprosili burmistrzów, wójtów, prezesów instytucji, stowarzyszeń i firm z regionu częstochowskiego na rozmowy w sprawie powołania województwa częstochowskiego. Spotkanie miało miejsce 1 lipca 2019 roku w auli „Solidarności”, przy ul. Łódzkiej 8/12 i było formą konsultacji społecznych. Liczna obecność i deklaracje poparcia to dowód, że wśród mieszkańców umacnia się potrzeba odtworzenia województwa częstochowskiego.
Inaugurując spotkanie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński powiedział: – Województwo częstochowskie było, jest i będzie naszą sprawą, zostało bowiem wpisane w program Prawa i Sprawiedliwości. Jego utworzenie zlikwiduje poczucie krzywdy i peryferyjności wielu gmin i miast. Swym zasięgiem objęłoby także gminy, które zostały wydarte do innych województw, a które wyrażają chęć przyłączenia się do województwa częstochowskiego. W powiecie oleskim to są Praszka i Rudniki, powiecie włoszczowskim – Secemin, zawierciańskim – Szczekociny, pajęczańskim – Pajęczno. Ponadto razem z nami pragnie być także Radomsko.
Jak zauważył poseł Szymon Giżyński, pseudoreforma administracyjna, przeprowadzona w 1998 roku przez ówczesnego premiera Jerzego Buzka, nie była zgodna z interesem Polski i doprowadziła do parcelacji województwa częstochowskiego. – Dzisiaj rozbiorcy bronią tego, co zabrali w wyniku reformy administracyjnej. Ma ona nadal swoich obrońców, którymi trzeba się zmierzyć – stwierdził poseł Giżyński.
Poseł Szymon Giżyński podkreśla, że członkowie Zespołu nigdy nie zaprzestali pracy na rzecz utworzenia województwa i ze zrozumieniem przyjmowali planowość priorytetów rządu. – Po przejęciu władzy rząd Prawa i Sprawiedliwości w pierwszym rzędzie musiał wziąć odpowiedzialność za wielkie projekty prospołeczne, programowe zobowiązania dotyczące całej polskiej społeczności. I mimo absurdalnego, nieustannego wyszydzania totalnej opozycji realizowaliśmy rzeczy wielkie. Nigdy jednak rząd nie wycofał się z idei utworzenia województwa częstochowskiego. Opozycja – zapowiedź ministra Błaszczaka, że realizację powołania województwa częstochowskiego rząd Prawa i Sprawiedliwości podejmie natychmiast z chwilą, gdy naród ponownie powierzy nam ster rządu – przyjęła z wielkim przytupem negacji. Oczywiście opozycja totalna – jak to ma w zwyczaju – zapomniała, że sama wszystko uczyniła, aby blokować utworzenie województwa częstochowskiego. Na nic zda się jej wyśmiewanie, bo minister Błaszczak wyraźnie i dobitnie potwierdził, że utworzenie województwa częstochowskiego było, jest i będzie w programie Prawa i Sprawiedliwości, gdyż wprowadził go sam prezes Jarosław Kaczyński. A my z programu się wywiązujemy – mówił poseł Szymon Giżyński.
Na dzisiaj, jak podkreślił wiceminister Giżyński, najważniejsze są trzy kroki, które przesądzą o utworzeniu województwa częstochowskiego: wyznaczenie przez najwyższą władzę w państwie konkretnej daty utworzenia województwa częstochowskiego np. na 1 stycznia 2021 roku, wskazanie Częstochowy na stolicę województwa oraz powołanie od przyszłego roku pełnomocnika rządu ds. utworzenia województwa częstochowskiego.
Parlamentarzyści wykazali jak wiele już uczynili dla Częstochowy i regionu częstochowskiego. – W wyniku działań i determinacji posła Szymona Giżyńskiego w naszym mieście funkcjonują wszystkie wojewódzkie instytucje rolnicze: Agencja Restrukturyzacja i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodek Doradztwa Częstochowskiego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – wyliczał senator Artur Warzocha. Z kolei senator Ryszard Majer zauważył, że podczas jego wizyt w gminach widzi narastającą potrzebę utworzenia województwa częstochowskiego. Przypomniał skuteczną walkę parlamentarzystów PiS o utrzymanie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w randze placówki wojewódzkiej. Wskazał jak wiele prac wykonano, aby powołać w Częstochowie uniwersytet. – To była blisko dwudziestoletnia droga naznaczona wysiłkiem środowiska politycznego i całej społeczności akademickiej. Również na tym polu bezsprzeczne znaczenie miała determinacja jednego z głównych pomysłodawców – posła Szymona Giżyńskiego. A przypomnę, iluż było malkontentów i niedowiarków. Mimo to, dzisiaj uniwersytet jest i dynamicznie się rozwija. Podobnie będzie z województwem częstochowskim. Ze wszystkich sił walczyć będziemy o pozytywny finał w tej sprawie – stwierdził senator Majer.
Parlamentarzyści zachęcali przybyłych gości do wsparcia idei poprzez wydanie lub ponowienie popierających utworzenie województwa częstochowskiego uchwał i stanowisk. Przypomnieli, że wiele gmin i powiatów już takie uchwały zatwierdziło, między innymi Częstochowa, starostwo kłobuckie, gminy: Poczesna, Lelów, Kłomnice, Przystajń, Konopiska, Rędziny. Przybyli goście deklarowali wsparcie działań parlamentarzystów i pomoc. W imieniu rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza prof. Anny Wypych-Gawrońskiej gotowość wyraził prorektor prof. Zygmunt Bąk. Pomoc merytoryczną oferował prof. Marceli Antoniewicz, prezes Częstochowskiego Towarzystwa Historycznego. Inicjatywę publicznie poparli: prezes Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Włodzimierz Biniek, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej Andrzej Broniewski, prezes Grupy Pracodawców Lewiatan Dariusz Jadczyk, wiceprezes Unii Laikatu Katolickiego Krzysztof Janus, wójt gminy Miedźno Piotr Derejczyk oraz pozostali przybyli wójtowie.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl