Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 24 lipica 2019
Kingi i Krystyny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 30 (1429) 2019-07-25
  W NUMERZE:
» WIELKA INWESTYCJA ROLNICZA W REGIONIE CZĘSTOCHOWSKIM
» Pielgrzymka wiary i patriotyzmu
» ZIELONE PRACOWNIE – pomysł na piątkę
» Przemysł motoryzacyjny w obliczu nowych przepisów emisji CO2
»  KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  KŁOMNICE / ZAWADA. Na stulecie – nowy wóz ratowniczo-gaśniczy
» Wizyta przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Producentów Warzyw w siedzibie Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A.
» SŁUŻBA ZDROWIA - CZĘSTOCHOWA. Rozwiązać węzeł gordyjski
» „Naczynia połączone
» Wystartuj w urodzinowym biegu i zdobywaj nagrody!
» Ta straszna diagnoza nie musi być wyrokiem... Filipek czeka na pomoc!
» KONCERT MUSICA SACRA
» Zdrowe miasto to miasto dobrze zaplanowane
» KOWR. TRWA REKRUTACJA DO PROGRAMU STYPENDIÓW POMOSTOWYCH
» Marszałek województwa śląskiego wspiera inicjatywy sołeckie
» Przywrócenie połączeń na lokalnych trasach daje mieszkańcom większe możliwości wyboru
» LIST DO REDAKCJI. Incydent na basenie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

kondolencje2

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
Krzepiccy licealiści na tropie zbrodni niemieckich
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W dniach od 30 maja do 4 czerwca br. grupa uczniów (Dominika Zalska, Anna Puchała, Mateusz Drab, Zuzanna Garbaciak, Paulina Tronina, Klaudia Tekieli, Samira Kierat, Emilia Radzioch, Wiktoria Desperak, Krzysztof Bujak, Bartosz Zawierucha) pod opieką mgr Eweliny Łyźniak oraz mgr Agnieszki Jaźwińskiej – Kulej uczestniczyła w projekcie historycznym „Zachować pamięć”.
Projekt realizowany jest już po raz trzeci z niemieckim partnerem Starostwem Powiatowym w Tűbingen. Za każdym razem program wygląda inaczej, a oboje partnerzy zgodnie przyznają, że wciąż go doskonalą. Projekt ma na celu pogłębić wiedzę uczestników na temat drugiej wojny światowej, porównać miejsca pamięci, poznać wizję sąsiada, zachować pamięć o ofiarach.
Grupa polskich uczniów została zakwaterowana w pensjonacie położonym w centrum Tűbingen nad malowniczą rzeką Neckar. Po krótkich grach zapoznawczych niemieccy uczniowie pokazali nam piękne zakątki miasta. Rynek, domy szachulcowe, zamek, kawiarenki, średniowieczny kościół, widok z wieży kościelnej, girlandy kwiatów wywarły na nas ogromne wrażenie. Młodzi niemieccy przewodnicy poprowadzili nas ścieżką edukacyjną i przekazali informacje o prześladowanych Żydach. Zobaczyliśmy w miejscu dawnej synagogi pomnik upamiętniający ofiary żydowskie. Kontrowersyjną osobą okazał się być były nazista Kurt Gerstein. Obecny sklep New Yorker należał w czasach przedwojennych do żydowskich rodzin Schäfer oraz Oppenheim, którzy zostali zmuszeni do jego sprzedania za bezcen. Wstrząsające były zdjęcia i losy małej żydowskiej dziewczynki Ruth Marx, która została rozstrzelana w obozie Hodewald. Nasz pensjonat okazał się być dawną siedzibą Hitlerjugend. W budynku dawnego gestapo znajduje się obecnie akademik. Ciekawą formą upamiętnienia są Stolpersteine. Na zamku w Tűbingen zobaczyliśmy wykopaliska pochodzące sprzed 40 000 lat wpisane na listę UNESCO.
Drugiego dnia udaliśmy się do Stuttgartu, gdzie przypomniano nam historię nazizmu, losy Inge Auerbacher, przykłady norymberskich ustaw antyżydowskich. Przedstawiono nam informacje o deportacjach Żydów, pomniki upamiętniające ofiary. Szczególną uwagę wzbudziła niemiecka kultura pamięci. Porównywaliśmy pomniki ofiar z lat 60-tych i 90-tych. Rozmawialiśmy o sensie tworzenia pomników upamiętniających ofiary holokaustu i miejsc pamięci. W ogromnym centrum handlowym mieliśmy możliwość zrobienia zakupów. Po południu rozmawialiśmy z uchodźcami z Afganistanu, Iranu, Syrii. Ich straszne wojenne przeżycia wzbudziły nasze wzruszenie i niejednokrotnie zmieniły punkt widzenia odnośnie uchodźców.
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy pięknie położony pocysterski klasztor Bebenhausen, który jest nazywany perłą Europy. Dormitorium, krużganki, ogrody, refektarze, kościół tworzą niesamowity klimat. Wnętrza królewskie, trofea myśliwskie w zamku myśliwskim książąt Wittenberskich pięknie komponowały się z okolicznymi dolinami. Ciekawa historia publicznie spoliczkowanego kanclerza czy Gertrud Heissmayer skłoniła nas do refleksji o bezkarności nazistów. Wieczorem pływaliśmy łódką po rzece Neckar.
Czwartego dnia udaliśmy się w kierunku Francji. Po drodze zobaczyliśmy budynek Starostwa Powiatowego Tűbingen oraz obóz dla uchodźców. Na granicy dwóch miejscowości Hailfingen i Tailfingen zobaczyliśmy pomnik wspominający więźniów tutejszego obozu. W grupach przygotowaliśmy prezentację historii obozu. Przekroczyliśmy granicę francusko – niemiecką nad Renem. Pod Parlamentem Europejskim w Strassburgu zaprezentowaliśmy program partii politycznych, które będą reprezentowały nasz kraj. Zostaliśmy zakwaterowani w pensjonacie w miejscowości Rothau i delektowaliśmy się pyszną alzacką potrawą Flammkuchen.
Piątego dnia przedpołudniem przygotowywaliśmy się do prezentacji byłego obozu Natzweiler – Struthof. W grupach prezentowaliśmy poszczególne stanowiska tj. komora gazowa, krematorium, willa komendanta, eksperymenty medyczne, codzienne życie więźniów. Wieczorem słuchaliśmy wzruszających obozowych pieśni.
Szóstego dnia dokonaliśmy ewaluacji, pożegnaliśmy się z niemieckimi kolegami i pojechaliśmy do Strassburga. Zachwycaliśmy się dzielnicą La Petite France, katedrą, różnymi stylami architektonicznymi, multikulturowością.
Wróciliśmy pełni wrażeń i refleksji związanych z okrucieństwem wojny. Jesteśmy zachwyceni niemiecką gościnnością. Dołożymy starań, aby podczas październikowej rewizyty niemieccy uczestnicy byli równie zadowoleni.


R


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl