Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 sierpnia 2019
Joanny i Franciszki
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
Konsultacje społeczne w sprawie utworzenia województwa częstochowskiego
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Reforma administracyjna nie jest dana raz na zawsze. Reforma jak rękawiczka musi być dopasowana do potrzeb danej społeczności – stwierdził senator Ryszard Majer podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. utworzenia województwa częstochowskiego z burmistrzami, wójtami, prezesami instytucji i firm regionu częstochowskiego. – Ta rękawiczka, którą nam skrojono nie grzeje, ale za to mocno uwiera i na pewno nie zdobi – dodał poseł Szymon Giżyński. Taką konstatacją parlamentarzyści podsumowali efekt reformy administracyjnej, wskutek której zlikwidowano województwo częstochowskie.
Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. utworzenia województwa częstochowskiego: przewodniczący poseł Szymon Giżyński i wiceprzewodniczący – senator Ryszard Majer i senator Artur Warzocha, zaprosili burmistrzów, wójtów, prezesów instytucji, stowarzyszeń i firm z regionu częstochowskiego na rozmowy w sprawie powołania województwa częstochowskiego. Spotkanie miało miejsce 1 lipca 2019 roku w auli „Solidarności”, przy ul. Łódzkiej 8/12 i było formą konsultacji społecznych. Liczna obecność i deklaracje poparcia to dowód, że wśród mieszkańców umacnia się potrzeba odtworzenia województwa częstochowskiego.
Inaugurując spotkanie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński powiedział: Województwo częstochowskie było, jest i będzie naszą sprawą, zostało bowiem wpisane w program Prawa i Sprawiedliwości. Jego utworzenie zlikwiduje poczucie krzywdy i peryferyjności wielu gmin i miast. Swym zasięgiem objęłoby także gminy, które zostały wydarte do innych województw, a które wyrażają chęć przyłączenia się do województwa częstochowskiego. W powiecie oleskim to są Praszka i Rudniki, powiecie włoszczowskim – Secemin, zawierciańskim Szczekociny, pajęczańskim – Pajęczno, Nowa Brzeźnica. Ponadto razem z nami pragnie być także Radomsko.
Jak zauważył poseł Szymon Giżyński, pseudoreforma administracyjna, przeprowadzona w 1998 roku przez ówczesnego premiera Jerzego Buzka, nie była zgodna z interesem Polski i doprowadziła do parcelacji województwa częstochowskiego. – Dzisiaj rozbiorcy bronią tego, co zabrali w wyniku reformy administracyjnej i ma ona nadal swoich obrońców, którymi trzeba się zmierzyć – stwierdził poseł Giżyński. Dodał jednocześnie, że członkowie Zespołu nigdy nie zaprzestali pracy na rzecz utworzenia województwa i ze zrozumieniem przyjmowali planowość priorytetów rządu. Po przejęciu władzy rząd Prawa i Sprawiedliwości w pierwszym rzędzie musiał wziąć odpowiedzialność za wielkie projekty prospołeczne, programowe zobowiązania dotyczące całej polskiej społeczności. I mimo absurdalnego, nieustannego wyszydzania totalnej opozycji realizowaliśmy rzeczy wielkie. Nigdy jednak rząd nie wycofał się z idei utworzenia województwa częstochowskiego. Opozycja zapowiedź ministra Błaszczaka, że realizację powołania województwa częstochowskiego rząd Prawa i Sprawiedliwości podejmie natychmiast z chwilą, gdy naród ponownie powierzy nam ster rządu, przyjęła z wielkim przytupem negacji. Oczywiście opozycja totalna – jak to ma w zwyczaju – zapomniała, że sama wszystko uczyniła, aby blokować utworzenie województwa częstochowskiego. Na nic zda się jej wyśmiewanie, bo minister Błaszczak wyraźnie i dobitnie potwierdził, że utworzenie województwa częstochowskiego było, jest i będzie w programie Prawa i Sprawiedliwości, gdyż wprowadził go sam prezes Jarosław Kaczyński. A my z programu się wywiązujemy – mówił poseł Szymon Giżyński.
Na dzisiaj, jak podkreślił wiceminister Giżyński, najważniejsze są trzy kroki, które przesądzą o utworzeniu województwa częstochowskiego: wyznaczenie przez najwyższą władzę w państwie konkretnej daty utworzenia województwa częstochowskiego np. na 1 stycznia 2021 roku, wskazanie Częstochowy na stolicę województwa oraz powołanie od przyszłego roku pełnomocnika rządu ds. utworzenia województwa częstochowskiego.
Parlamentarzyści wykazali jak wiele już uczynili dla Częstochowy i regionu częstochowskiego. – W wyniku działań i determinacji posła Szymona Giżyńskiego w naszym mieście funkcjonują wszystkie wojewódzkie instytucje rolnicze: Agencja Restrukturyzacja i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodek Doradztwa Częstochowskiego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – wyliczał senator Artur Warzocha. Z kolei senator Ryszard Majer zauważył, że podczas jego wizyt w gminach widzi narastającą potrzebę utworzenia województwa częstochowskiego. Przypomniał skuteczną walkę parlamentarzystów PiS o utrzymanie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w randze placówki wojewódzkiej. Wskazał jak wiele prac wykonano, aby powołać w Częstochowie uniwersytet. – To była blisko dwudziestoletnia droga naznaczona wysiłkiem środowiska politycznego i całej społeczności akademickiej. Również na tym polu bezsprzeczne znaczenia miała determinacja jednego z głównych pomysłodawców posła Szymona Giżyńskiego. A przypomnę, iluż było malkontentów i niedowiarków. Mimo to, dzisiaj uniwersytet jest i dynamicznie się rozwija. Podobnie będzie z województwem częstochowskim. Ze wszystkich sił walczyć będziemy o pozytywny finał w tej sprawie – stwierdził senator Majer.
Parlamentarzyści zachęcali przybyłych gości do wsparcia idei poprzez wydanie lub ponowienie popierających utworzenie województwa częstochowskiego uchwał i stanowisk. Przypomnieli, że wiele gmin i powiatów już takie uchwały zatwierdziło, między innymi Częstochowa, starostwo kłobuckie, starostwo częstochowskie, gminy: Poczesna, Lelów, Kłomnice, Przystajń, Konopiska, Rędziny, Mstów. Przybyli goście deklarowali wsparcie działań parlamentarzystów i pomoc. W imieniu rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza prof. Anny Wypych-Gawrońskiej gotowość wyraził prorektor prof. Zygmunt Bąk. Pomoc merytoryczną oferował prof. Marceli Antoniewicz, prezes Częstochowskiego Towarzystwa .Historycznego. Inicjatywę publicznie poparli: prezes Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Włodzimierz Biniek, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej Andrzej Broniewski, prezes Grupy Pracodawców Lewiatan Dariusz Jadczyk, wiceprezes Unii Laikatu Katolickiego Krzysztof Janus, wójt gminy Miedźno Piotr Derejczyk oraz pozostali przybyli wójtowie.GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl