Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 22 sierpnia 2019
Cezarego i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach
» Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego z udziałem Prezydentem RP
» Już w ten piątek startuje najgorętsze wydarzenie tych wakacji - FEST Festival 2019!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Rolnictwo
KRUS W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO ROLNIKA
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Bezpieczne gospodarstwo rolne


Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" to jedno z licznych działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego KRUS, na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. W tym roku odbyła się jego siedemnasta edycja. W regionie częstochowskim zwycięski laur przypadł gospodarstwu państwa Emilii i Dariusza Płuszków z Mykanowa, w gminie Mykanów, w powiecie częstochowskim. W uroczystości wręczenia nagród wziął udział wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.
Konkurs organizowany jest przez KRUS, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Konkurs wspierają także samorządy terytorialne, jednostki ochotniczej straży pożarnej, policji, izby rolnicze, ośrodki doradztwa rolniczego, organizacje zawodowe i społeczne rolników, producenci środków produkcji dla rolnictwa. Patronat nad nim sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.
Emilia i Dariusz Płuszkowie zajmują się produkcją roślin. Na powierzchni 220 hektarów. uprawiają pszenicę, rzepak, jęczmień, kukurydzę, łubin. Ich nowoczesne gospodarstwo wyposażone jest w 5 ciągników, 8 przyczep, 2 pługi, agregat uprawowo-siewny, opryskiwacz, 2 kombajny zbożowe, samochód ciężarowy. Warty podkreślenia i pogratulowania jest fakt, że jest to gospodarstwo wielopokoleniowe – pracują tu rodzice, dzieci i dziadkowie (rodzice Pana Dariusza).
Drugie miejsce przyznano Państwu Alinie i Bogdanowi Chudaszkom z miejscowości Łobodno w gminie Kłobuck, powiecie kłobuckim; trzecie gospodarstwu Państwa Eweliny i Sebastiana Stańczyków, z Białej Błotnej, w gminie Kroczyce, powiat zawierciański. Ponadto za udział wyróżniono gospodarstwa: państwa Joanny i Jacka Osadników – z miejscowości Piasek, w gminie Woźniki, powiat lubliniecki oraz Grzegorza Barana – w miejscowości Grabiec, gmina Szczekociny, powiat zawierciański.
Zgodnie z regulaminem Konkursu, trzy gospodarstwa z podium będą reprezentować region częstochowski w wojewódzkim etapie konkursu. Odbędzie się on 10 czerwca o godzinie 12.00 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Jego zwycięzca będzie reprezentował województwo śląskie w finale centralnym, podczas największej rolniczej wystawy plenerowej w Europie – AgroShow w Bednarach pod Poznaniem. Główną nagrodą centralnego etapu jest ciągnik rolniczy ufundowany przez Prezesa KRUS.
Wszyscy uczestnicy, w tym wyróżnieni, otrzymali cenne nagrody, w postaci sprzętu elektrycznego, zestawy upominkowe. Nagrodzeni - dodatkowo markowe zestawy narzędziowe, sprzęty gospodarstwa domowego, bądź markowy sprzęt elektryczny. Co cieszy – fundatorów cennych nagród przybywa.
Profesjonalnej oceny gospodarstw dokonała w tym roku specjalna komisja złożona z przedstawicieli KRUS, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Śląskiej Izby Rolniczej, Starostwa Powiatowego w Częstochowie, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie oraz Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach. W etapie regionalnym mogą uczestniczyć zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne z terenu podległego Oddziałowi Regionalnemu KRUS w Częstochowie oraz Placówkom Terenowym KRUS w Kłobucku, Koniecpolu, Lublińcu, Myszkowie czyli powiatów częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego i częściowo zawierciańskiego.
Prewencja przynosi dobre wyniki, a o to tu przecież chodzi. Wskaźniki wypadkowości pokazują, że w latach 2017-2018 województwo śląskie stało się tym obszarem, gdzie do wypadków w rolnictwie dochodzi najrzadziej na terenie kraju. I to pomimo, że najmniej sprzyjających warunków do prowadzenia działalności rolniczej z powodu występowania tutaj górzystych terenów, obszarów zurbanizowanych i przemysłowych. W ciągu ostatnich dwóch lat, ilość wypadków wyraźnie w województwie śląskim spadła, osiągając za 2018 rok wskaźnik 5,2 wypadków na tysiąc ubezpieczonych rolników w OR KRUS w Częstochowie. Na terenie województwa śląskiego od 2012 roku liczba wypadków zmniejszyła się o 32,7 proc. Ten spektakularny efekt jest możliwy dzięki długoletniej systematycznej pracy wielu instytucji, zwłaszcza tych które biorą udział w organizacji naszego konkursu – komentuje Piotr Dobosz, dyrektor Śląskiego Oddziału KRUS w Częstochowie.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl