Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 24 czerwca 2019
Jana i Danuty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki
»  „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”
» Pielęgniarstwo to powołanie
» ZC Michaś mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2018/2019
» Wielka Gala "30 lat Wolności RP"


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

kol. 1

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Od Monte Cassino do Bolonii
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora

Józef Tadeusz Natali (06.04.1921 – 27.06.2008)

Józef Tadeusz Natali przyszedł na świat 6 kwietnia 1921 r. we Lwowie, jako syn Leona i Barbary. W 1938 r. został absolwentem Szkoły Ekonomiczno-Handlowej, w sekretariacie której następnie rozpoczął pracę.

Po napaści Związku Sowieckiego na Polskę, od strony wschodniej, we wrześniu 1939 r. jego ojciec (starszy przodownik Policji Państwowej) został wywieziony na Syberię w okolice Magadanu. Tam też został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w 1940 r. W tym samym roku Józefa Natali wraz matką, a także dwiema jego siostrami, Urszulą i Krystyną wywieziono do Kazachstanu. Z kolei jego dwóch braci Kazimierza i Stanisława wzięto do niemieckiej niewoli.

Józef Tadeusz oraz jego siostry zostali ocaleni dzięki pomocy generała Władysława Andersa - ewakuowano ich do Iranu wraz Armią Andersa.. Z kolei matka zmarła w wieku 47 lat z powodu głodu. W 1944 r. ukończył szkołę podchorążych broni pancernej, po czym rozpoczął służbę w 6 pułku pancernym Dzieci Lwowskich, należącego do 2 Dywizji Pancernej II Korpusu Polskiego. Przebył cały szlak od Monte Cassino do Bolonii. Uczestniczył w bitwie o Piedimonte (20-25 maja 1944). W wyniku najechania na minę przez czołg, w którym się znajdował, doznał ciężkich ran.

Po wojnie piastował stanowisko adiutanta ds. kultury w prowincji Macerata, organizując wszelką pomoc dla ludności cywilnej. W 1946 r. wyemigrował do Wielkiej Brytanii, będąc w ochronie sztabu gen. Andersa. Następnie, po demobilizacji, zaczął pracować pod Londynem. Stęskniony za Ojczyzną, powrócił do Polski w 1948 r. Na krótko osiedlił się w kieleckim mieszkaniu swojego brata Stanisława. W Kielcach pracował też jako kierowca.

Następnie przeprowadził się do Częstochowy, gdzie znalazł zatrudnienia w Przedsiębiorstwie Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Przemysłu Wapienniczego i Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca”. Pracował także społecznie, będąc członkiem rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz przewodniczącym zespołu orzekającego w sprawach spornych między ZUS-em a ubezpieczonymi. Ponadto sprawował funkcję kierownika Ośrodka Społeczno-Wychowawczego Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca”, zakładając „Giełdę staroci”, z której dochód przeznaczany był na pomoc dzieciom w szkołach osiedlowych.

Był członkiem Związku Kombatantów i Inwalidów Wojennych. Działał w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Chętnie brał udział w spotkaniach z młodzieżą w Zespole Szkół im. Władysława Andersa, podczas których wspominał czasy wojenne. Co roku uczestniczył w zjazdach Kresowian i Kombatantów na Jasnej Górze.

Zmarł 27 czerwca 2008 r. w Częstochowie. Pochowany na cmentarzu Św. Rocha. Uhonorowany wojskowymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Monte Cassino, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymał też odznakę Zasłużonego dla Województwa Częstochowskiego. W czasie służby dla Rzeczypospolitej dostąpił zaszczytu awansu na stopień kapitana Wojska Polskiego.


NORBERT GIŻYŃSKI


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl