Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 20 sierpnia 2019
Bernarda i Sobiesława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
aktualności
Miliony na OSP
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Za nami VIII sesja Sejmiku Województwa Śląskiego ósmej kadencji


W głosowaniach zaplanowano zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie województwa na 2019 r. Potem radni wojewódzcy pracowali nad uchwałami w sprawie wyrażenia zgody na przyznanie dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) do realizacji robót budowlanych oraz udzielenia pomocy finansowej gminom i powiatom województwa śląskiego w ramach konkursu pn. „Wspieranie lokalnych systemów profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w województwie śląskim w 2019 roku”.

Jednym z procedowanych podczas tej sesji projektów uchwał była kontynuacja zarządu województwa śląskiego pomocy finansowej dla jednostek ochotniczych straży pożarnych funkcjonujących w naszym regionie. Przypomnijmy: w tamtym roku na takich zasadach do śląskich OSP trafiło 49 nowych pojazdów. W tym jest jeszcze lepiej i dofinansowanie (na które składają się oprócz Samorządu Województwa Śląskiego – Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) obejmuje w sumie 53 pojazdy za łączną kwotę ponad 35 mln zł. Pomoc województwa śląskiego to 3 mln zł.

- Wsparcie straży pożarnych to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców. Nowoczesne wyposażenie pozwala bowiem na jeszcze szybką reakcję służb mundurowych w przypadkach zagrożenia życia lub mienia. Rozumiejąc potrzebę modernizacji sprzętu ratowniczego oraz mając na względzie coraz częściej występujące groźne zjawiska atmosferyczne dofinansowaliśmy zakup nowych wozów strażackich. Warto zaznaczyć, że łączny koszt to ponad 30 mln zł. Wkład finansowy wielu podmiotów umożliwił zrealizowanie tego zadania. Środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej PSP, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządu Województwa Śląskiego pozwoliły zakupić sprzęt, który z pewnością przyda się podczas usuwania skutków powstałych w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof na terenie naszego regionu, a tym samym podniesie poziom bezpieczeństwa w województwie śląskim – nie ma wątpliwości marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Lokalizacja, ilość wyjazdów, a także sytuacja pożarowa danego regionu zdecydowały o przeznaczeniu większej puli pieniędzy na ochotnicze straże pożarne z województwa śląskiego. W sumie, w ramach tego dofinansowania, do śląskiego zarządu ochotniczych straży pożarnych wpłynęło 79 wniosków. Część jednak nie spełniała wymogów formalnych,. A część we wnioskach z kolei wskazywała pojazdy, które nie spełniały kryterium dofinansowania w tym projekcie.

Pieniądze na zakup nowych wozów trafią m.in. do jednostek w Jaworznie, Rybniku, Dąbrowie Górniczej, Mikołowie, Goleszowie, Koziegłowach, Bobrownikach, Herbach, Lędzinach, czy Kobiórze.

Podczas sesji radni wojewódzcy pochylili się nad oceną sytuacji na rynku pracy w województwie śląskim i realizacji zadań w zakresie polityki rynku pracy w 2018 r.


Marcin Gaweł


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl