Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 17 czerwca 2019
Laury i Adolfa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
felieton
PAMIĘTAJĄ O TRAGICZNIE ZMARŁYM STASZKU PYJASIE
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Godzina 17. Kraków. Zbieramy się na ul Szewskiej 7, bo tu 42 lata temu zabito jednego z twórców SKS, czyli Studenckiego Komitetu Solidarności - Staszka Pyjasa. Jest nas nie wielu, około 30 osób. Są jego przyjaciele i znajomi, jak Bogusław Sonik jeden z twórców SKS. Są: Leszek Jaronowski, Krzysiu Wyszkowski, Grzegorz Gorczyca. Są zwolennicy Solidarności Walczącej, dawni działacze z lat 1977-81 i nie tylko. Przykre, że brakuje Solidarności dzisiejszej.

Ale mniejsza o to. Krótkie przemówienia wieńce i kwiaty z biało-czerwonymi wstążkami. Nikt się nie wyróżnia, bo nie o to chodzi. Bo nam chodzi o pamięć o Staszku. Zaduma i modlitwa. W tym czasie przychodzi mi na myśl, czym była Jego śmierć. Początkiem. Bo ona spowodowała „czarne marsze” i bunt nas wówczas młodych przeciwko ówczesnej czerwonej i krwawej władzy. Mało jej było w Wyklętych krwi, mało w 1956 Poznań, potem Pomorze 1970, Radom 1976. Zabrali się za kwiat młodzieży polskiej. Przekroczyli granice tolerancji. Powiedzieliśmy wówczas dosyć. Było nas wielu, wielu już z tych lat nie żyje i pamiętamy o nich .Chwała wam Krakusy zawsze na was w tej kwestii można liczyć.
Pisząc to, proszę was miłe Krakusy. 6 czerwca 2019 roku mija 40 lat od wizyty Jana Pawła II na Błoniach. Niech może wreszcie powróci krzyż. Krzyża przecież nie zastąpi się martwym kamieniem. Jesteśmy winni naszym wielkim rodakom i Staszkowi bo on tego nie dożył. I tym, którzy wtedy na błoniach flagą puszczoną w powietrze wzywali naród do buntu przeciw czerwonej zarazie symbolami nam tak bliskimi – flagą z Orłem w Koronie i Polski WALCZĄCEJ.

JAROSŁAW PRACLEWSKI
Działacz opozycji


JAROSŁAW PRACLEWSKI


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl