Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 20 sierpnia 2019
Bernarda i Sobiesława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Częstochowski Oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków konkursem literacko-plastycznym „Zofia Kossak na nowo – komiksowo” podsumował roczną pracę Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, upowszechniającą osobę i twórczość Zofii Kossak. W ubiegłym roku Uczelnia rozpoczęła szeroko zakrojone działania, aby uhonorować postać pisarki w 50. rocznicę jej śmierci.16 maja br. w auli UJD, przy ul. Waszyngtona 4/8, wręczono nagrody laureatom konkursu, nad którym patronat honorowy objęli Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Uroczystość ubogacił spektakl teatralny oparty na baśni autorstwa Z. Kossak pt. „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”, w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic.
Zwyciężczyni konkursu w kategorii szkół podstawowych Marta Wasilewska Warszawy podkreśla, iż podjęła wyzwanie ponieważ bardzo spodobał się jej obrazowy i ciekawy sposób narracji w utworach Zofii Kossak. - Wybrałam książkę „Ku swoim” i do niej wykonałam komiks. To pisarka, która poprzez swoją literaturę poruszała wiele wątków polskiej historii. Dlatego trzeba pamiętać o tej pisarce i jej dziele. Jej twórczość przybliża naszą i wzmacnia budowanie tożsamości narodowej – powiedziała „Gazecie Częstochowskiej” Marta Wasilewska.
Wśród częstochowskich laureatów znalazła się Gabriela Ochoa-Dąderska z IV LO im. Henryka Sienkiewicza. – Od dawna interesuję się komiksami, to jest moja pasja. Lubię japońską sztukę komiksu i dlatego zainteresowałam się konkursem, w którym trzeba było stworzyć komiks. Najbardziej zainspirowała mnie książka „Bursztyny”, która opowiada o najeździe Tatarów na Polskę. Podziwiam styl pisania Zofii Kossak – prosty i bardzo zajmujący – stwierdziła Gabriela.

Przewodnicząca komisji konkursowej rektor UJD, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska podkreśliła, że konkurs zaskoczył jury liczbą zgłoszeń (wpłynęło nań ponad 70 prac). – To budujące, że tak wielu młodych ludzi w różnym wieku, z całego kraju, pozytywnie odpowiedziało na nasze zaproszenie. Zaskoczył nas także wysoki poziom prac, świadczący o wnikliwym i dogłębnym przeczytaniu utworów. Dostrzega się w nich zrozumienie wątków literackich, które zagrały w przygotowanych pracach – mówi rektor Anna Wypych-Gawrońska. Jak przypomina, działania mające na celu przybliżenie i ponowne odkrycie dla współczesnych Zofii Kossak, Uczenia w ubiegłym roku zainaugurowała konferencją naukową w Senacie RP w Warszawie, której pomysłodawcą był senator Artur Warzocha. – To działanie padło na podatny grunt, muszę jednak zauważyć, że w zakresie upowszechniania wiedzy na temat Zofii Kossak nasza Uczenia rozpoczęła wcześniej – na przykład pisane były doktoraty dotyczące twórczości pisarki. Konferencja natomiast była silnym zaczynem naukowo-badawczym, po którym poszły kolejne przedsięwzięcia. W Senacie odbyła się wystawa poświęcona Zofii Kossak, którą również zaprezentowaliśmy w naszej uczelni. Konkurs na prace komiksowe był propozycją dla młodych, formą popularyzowania dorobku literackiego Zofii Kossak wśród dzieci i młodzieży. Aktualnie pracujemy nad publikacją, która będzie pokłosiem ubiegłorocznej konferencji. Chcemy, aby to wydawnictwo przybrało szlachetną formę, na jaką zasługuje osoba pisarki. Zofia Kossak przez całe swoje życie prezentowała wysokie wartości. Pielęgnowała patriotyzm, była wrażliwa na krzywdę drugiego człowieka i była wielką pisarką. Myślę, że młodzież chłonąc wiedzę o Zofii Kossak jednocześnie będzie pielęgnować w sobie te wartości. To są wzory, które musimy młodzieży pokazywać – powiedziała rektor prof. Anna Wypych-Gawrońska.
Na uroczystości obecna była wnuczka Zofii Kossak - Anna Fenby Taylor. – Mnie i całą rodzinę cieszą wszelkie działania, które realizuje częstochowska uczelnia, zwłaszcza, że babci związki z Częstochową są bardzo znaczące. To tutaj Zofia Kossak znalazła się po upadku Powstania Warszawskiego. Zamieszkała na plebani kościoła pw. św. Barbary i z księdzem Marchewką wydała pismo „Niedziela”. Tu w Częstochowie napisała „W otchłani”, książkę która jest świadectwem jej przeżyć w niemieckim obozie koncentracyjnym Birkenau. Potem jak babcia wróciła do kraju, to pierwsze kroki skierowała na Jasną Górę, do Matki Boskiej Częstochowskiej. Dzisiaj podsumowujemy roczne obchody 50. rocznicy śmierci Zofii Kossak, których ukoronowaniem jest nadanie jej Orderu Orła Białego przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Myślę, że twórczość Zofii Kossak na pewno może służyć wychowaniu przyszłych pokoleń. Przeżyła ona najważniejsze wydarzenia XX wieku, I wojnę światową, rewolucję bolszewicką, II wojnę światową, osobiste tragedie. Jak się patrzy na jej reakcje w poszczególnych etapach jej życia, to z pewnością można wyciągnąć wiele wskazówek dla siebie i dla całego pokolenia. Mam nadzieję, że działania, jakie rozgrywają się wokół Zofii Kossak, sprawią że jej nazwisko nie będzie obce młodym i sięgną oni po jej książki – powiedziała nam Anna Fenby Taylor.
A że Zofia Kossak była osobą nietuzinkową i monumentalną, a jej twórczość ponadczasowa, podkreślił w swym przemówieniu inicjator obchodów rocznicowych poświęconych pisarce – senator Artur Warzocha. – Często bez przesadnego profetyzmu potrafiła przewidzieć to, co czym może być Polska i Europa, co sprawdziło się, kiedy jej już wśród nas nie było. Dostrzegała piękne cechy naszego charakteru, ale również zagrożenia, które niestety się teraz realizują. Wyrażała piękną nadzieję, że człowiek jest dobrą istotą, przepełnioną miłością, nad którym cały czas czuwa Stwórca, Pan Bóg, który prowadzi do szczęśliwego finału. Z drugiej strony Zofia Kossak była, co wynika z jej korespondencji z rodziną, osobą zwyczajną, bliską, jak mama czy babcia – stwierdził senator Artur Warzocha.
Nad realizacją konkursu „Zofia Kossak na nowo – komiksowo” oraz przebiegiem uroczystości czuwała prezes Częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Ewelina Dziewońska-Chudy.

FOT. UG, EDCH


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl