Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 22 maja 2019
Julii i Heleny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 20 (1419) 2019-05-16
  W NUMERZE:
» POZNAJMY DYREKTORÓW GMINNYCH OŚRODKÓW KULTURY. Wręczyłam tysiące dyplomów i nagród
»  Pomnik ku czci Stanisława Pyjasa
» W województwie śląskim ruszają bezpłatne treningi nordic walking w ramach IV edycji Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku
» Spotkanie informacyjne o funduszach
» AZS 2020 MISTRZEM POLSKI KADETÓW!
» Zaproszenie na wernisaż
» X Parada Postaci Literackich
» Częstochowska Noc Muzeów
» 15. HOT JAZZ SPRING, CZYLI FESTIWAL SWINGUJĄCEJ TRADYCJI
» Cezary Trybański podzielił się swoją wiedzą
» Współpraca Częstochowy z Humaniem
»  „Porozmawiajmy Mamo” Miesiączka – symboliczne przejście?
»  Porozmawiajmy Mamo … o miesiączce
» Gala II Powiatowego Konkursu Literackiego Etiudy pt. „Wolność bez granic”
» W świat niosą swe serce gorące
»  Rozpoczął się nabór kandydatów na ławników sądowych na kadencję 2020-2023. Termin składania zgłoszeń upływa 30 czerwca.
» PIKNIK MILITARNY
» I TURYSTYCZNY RAJD MINI
» OLSZTYŃSKA KORBA
» IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty: W STULECIE UTWORZENIA 7 DYWIZJI PIECHOTY 1919 – 2019
» Znamy program Festiwalu Apostrof w Katowicach!
» Szanujmy język polski, uczyńmy świat lepszym
» Kampania na rzecz budowy Domu Oczami Brata
»  ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” ZAPRASZA NA X PIKNIK LEŚNO – ŁOWIECKI „CIETRZEWISKO” – 17 – 19 maja 2019
» Konferencja w sprawie ochrony powietrza
» ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW
» KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
» Zaproszenie na piknik modelarski
» PAMIĘTAJĄ O TRAGICZNIE ZMARŁYM STASZKU PYJASIE
» ARiMR przypomina o kończących się naborach
» SLD i PO prezentują mieszkańcom gigantyczną podwyżkę za śmieci
» Zacznij świętować Dzień Matki od wspólnego wyjścia do kina
» Miliony na OSP
» Od Tatr do Bałtyku – weź udział i podaj zmianę w najdłuższej charytatywnej sztafecie w Polsce
» Dotacje na zabytki
» Nowa ścieżka rowerowa w Olsztynie
» W 75. rocznicę bitwy pdo Monte Cassino
»  Filmowa odsłona Aladyna w Cinema City IMAX® i 4DX®!
»  Częstochowska Straż Miejska na biegu przełajowym im. st. sierż. Marka Sienickiego
» Amazonki w trosce o zdrowie
» Budżet obywatelski czeka
» XII Częstochowskie Dni Rodziny
» Łotewska wizyta
» Muzealnicy odebrali Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego
»  REGULAMIN IX Powiatowy Konkurs Malarski „MOJA MAMA JEST...?”
» Ostatnie spotkanie z kibicami w tym sezonie
» Auta MINI w Żarkach 24.05.
» Magia porodu domowego - materiał Anny Wojtyli, ambasadorki kampanii „Położna na medal”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
W świat niosą swe serce gorące
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
14 maja 2019 roku w Auli Magna w budynku Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie 42 studentów pierwszego roku pielęgniarstwa odebrało symboliczne czepki. Zawód pielęgniarki jest trudny i odpowiedzialny, wymaga empatii i wielkiego, gorącego serca. Życzę, aby przyszła praca przyniosła państwu satysfakcję i radość – powiedziała rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, inaugurując ceremonię.

Czepkowanie to ceremoniał, który jest symbolem pierwszego stopnia wtajemniczenia do zawodu pielęgniarki/pielęgniarza a zarazem wprowadza studentów pielęgniarstwa w kolejny etap uzyskania zawodu. Czepek symbolizuje pokorę i gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi – wyjaśnia dr Iwona Markiewicz, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa. Obrzęd poprzedziły wystąpienia zaproszonych gości, w tym senatorów Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Majera i Artura Warzochy. Obaj panowie zapowiedzieli dalsze wsparcie rządu Prawa i Sprawiedliwości w rozwoju uczelni i realizacji ambitnych planów, czyli utworzenia kierunku lekarskiego, o co uczelnia, przy wsparciu częstochowskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, stara się od ponad roku.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł Szymon Giżyński, aktywnie działający na rzecz utworzenia Uniwersytetu w Częstochowie,powiedział ,,Gazecie Częstochowskiej". - Wszystko uczynimy, aby wzmocnić prestiż i rangę naszej Uczelni. Udało się nam olbrzymim wspólnym wysiłkiem z pracownikami szkoły doprowadzić do powołania tak długo oczekiwanego Uniwersytetu, to z sukcesem zakończy się proces tworzenia tak bardzo potrzebnych nowych wydziałów, w tym już niedługo lekarskiego, i w dalszej perspektywie zapowiedzianego wydziału reżyserskiego podkreślił poseł Szymon Giżyński.
Łącznie na kierunku pielęgniarskim (prowadzonym przez Wydział Matematyczno-Przyrodniczy) kształci się ok. 90 studentów i studentek. Studia cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców Częstochowy i regionu. Czepkowanie na naszej Uczelni odbyło się po raz drugi. Połączono je z uroczystością otwarcia Pracowni Umiejętności Pielęgniarskich, która znajduje się w budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego przy al. Armii Krajowej 13/15. Prace związane z budową Pracowni rozpoczęły się w drugim kwartale 2018 (a zakończyły pod koniec 2018 roku). W ramach projektu zrealizowano roboty budowlane polegające na przebudowie pomieszczeń Pracowni Umiejętności Pielęgniarskich, szatni, toalet, na kwotę ponad 376 tysięcy zł stanowiących wkład własny Uniwersytetu. Ponadto zakupiono wyposażenie medyczne i meble na kwotę 1.000.000 zł ze środków uzyskanych z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wyposażenie medyczne i meblowe obejmuje m.in. meble i wyposażenie medyczne tj. łóżka szpitalne, rehabilitacyjne, niemowlęce, noworodkowe, materace, szafki przyłóżkowe, parawany, wózki reanimacyjne; urządzenia medyczne – takie jak: lampy zabiegowe, pompy, inhalatory, aparat EKG, ciśnieniomierze, pulsoksymetry, wagi, narzędzia chirurgiczne, medyczny sprzęt pomocniczy: wózek inwalidzki, zestawy do nauki przenoszenia pacjentów, rolki i zestawy; modele anatomiczne: fantomy człowieka, torsy, modele skóry, modele szkieletu człowieka, modele narządów wewnętrznych.
Warto odnotować, że Uczelnia od kilku lat kształci studentów również na innych kierunkach medycznych. Wśród nich należy wymienić: dietetykę (stud. I stopnia), fizjoterapię (studia jednolite magisterskie) i kosmetologię (stud. I stopnia).
Trzeba tu także zauważyć, że w Częstochowie pierwszą uczelnią, która zaczęła kształcić pielęgniarki jest Wyższa Szkoła Zarządzania. Jej prezydent Maciej Dziewiątkowski podkreśla, że otwarcie wydziału pielęgniarstwa na państwowej uczelni jest dobrym kierunkiem. – Im więcej dobrze wyszkolonych pielęgniarek, tym lepiej dla nas, pacjentów, bo przecież każdy z nas może trafić do szpitala. Gratulujemy i cieszymy się również z planów otwarcia kierunku lekarskiego w Uniwersytecie – mówi Maciej Dziewiątkowski. Jak dodaje, WSzZ funkcjonuje od 1995 roku i przez prawie 25 lat wykształciła około dwóch tysięcy pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy pracują w Częstochowie i wracają na WSzZ na kontynuowanie edukacji. – W tym momencie mamy pierwszy rok studiów magisterskich, na którym studiuje ponad 160 osób, w przyszłym roku z pewnością przybędzie ich może ponad 200 i w sumie będziemy mieć blisko 400 studentów studiów magisterskich. Przez wiele lat realizowaliśmy studia pomostowe, których celem było dokształcanie pielęgniarek i pielęgniarzy bez wyższego wykształcenia. W ramach projektu uczyniliśmy to bezpłatnie. To jest nasz największy dorobek i dorobek dla miasta. Staramy się naszym studentom wskazać, że najważniejsza w tym zawodzie jest troska o pacjenta. Tego uczą nasi wykładowcy, którzy od wielu lat są praktycznymi nauczycielami zawodu – mówi prezydent Grzegorz Dziewiątkowski.
URSZULA GIŻYŃSKA

Rozmawiamy ze studentką II roku studiów pielęgniarskich na UJD – Wiktorią Skalik z Radomska.

Podjęła Pani wyzwanie rozpoczynając studia pielęgniarskie.
W istocie, to wyzwanie. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że wybiorę ten kierunek, ale jestem szczęśliwa z tej decyzji. I wiem, że będę tu kontynuować naukę, bo właśnie dowiedzieliśmy się, że będzie otwarty magisterski kierunek pielęgniarstwa,.

Czyli wybór był po trosze przypadkiem?
Tak, ale im więcej stykam się z praktyką, tym bardziej podoba mi się ten zawód i wiem, że chcę go wykonywać.

I jak studiuje się na Uniwersytecie?
Bardzo dobrze. Mamy wspaniałą kadrę wykładowców, począwszy od lekarzy po pielęgniarki, które nas kierują w trakcie praktyk zawodowych.

I czujecie się bezpieczni i potrzebni…
Nie wyobrażam sobie oddziału szpitalnego bez pielęgniarek. Są one w każdym momencie potrzebne. Miałam praktyki w Szpitalu Miejskim, przy ul Bony oraz w szpitalu na Tysiącleciu.

Jaką dewizą życiową muszą kierować się pielęgniarki?
Pacjenci są różni, więc trzeba być cierpliwym i nie przejmować się zbytnio problemami. Trzeba umieć zrozumieć sytuację pacjentów, którzy są chorzy i zdenerwowani.

Z pewnością wielu pacjentów jest przyjaźnie nastawionych do pielęgniarek..
Oczywiście i doświadczamy miłych zachowań pacjentów, co wzmacnia w wyborze zawodu.

Dziękuję za rozmowę.


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl