Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 17 czerwca 2019
Laury i Adolfa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
aktualności
W intencji Odbudowy Ducha Narodu Polskiego
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Spełniając testament i wolę śp. Druhny Hanny Szczepanowskiej, członka Szarych Szeregów i Powstańca Warszawskiego, młodzież z różnych środowisk patriotycznych 12 maja organizuje Mszę Świętą w intencji Odbudowy Ducha Narodu Polskiego. W tym samym dniu przypadała 84. rocznica śmierci Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, któremu oddamy hołd na placu jego imienia.


Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Kanonia 6), 12 maja 2019 r. o godz. 18.00Chyba każdy polski obywatel ma świadomość lub widzi na co dzień jaką krzywdę wyrządziła naszej tkance społecznej II wojna światowa. Proces destrukcji polskiej kultury dopełniły władze komunistyczne w latach 1945-1989. Dlatego od niemalże 20 lat środowisko Szarych Szeregów, z śp. Hanną Szczepanowską na czele, organizowało każdego roku w maju i listopadzie Mszę Świętą w intencji „Odbudowy Ducha Narodu Polskiego”. Jak podkreślała Druhna:

Genezą idei, której postanowiliśmy służyć, jest treść rozkazu gen. Andersa. W 1946 roku generał przysłał do Polski rtm. Pileckiego z rozkazem - „organizować komitety obrony ducha polskiego”. Był to jeden z podstawowych elementów oskarżenia po aresztowaniu Pileckiego w 1947 roku. Za tę działalność Pilecki został stracony w komunistycznym więzieniu po straszliwych torturach.

Na prośbę Druhny Szczepanowskiej młodzieżowe organizacje kultywujące tradycje niepodległościowe mają zaszczyt kontynuować tę ideę. Majowa Msza organizowana jest z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Tradycyjnie po każdej takiej eucharystii rozpoczynał się koncert pieśni niepodległościowych. Wykonywano m.in. "Witaj Majowa Jutrzenko", „Czerwone Maki na Monte Cassino"”, czy „My Pierwsza Brygada”. W przerwach między pieśniami odczytywano cytaty takich postaci, jak ks. Kardynał Stefan Wyszyński, Józef Piłsudski czy Tadeusz Kościuszko.W tym roku wyjątkowo pieśni będą śpiewane podczas przemarszu przed pomnik Józefa Piłsudskiego na placu jego imienia, gdzie po okolicznościowych przemówieniach złożymy kwiaty.PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

Godz. 18.00 - Msza w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela,

1. godz. 18.45 - wyprowadzenie pocztów sztandarowych i zbiórka przed Bazyliką,

2. godz. 19.00 – 19.30 - przemarsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Michała Tokarzewskiego – Karaszewicza,

3. godz. 19.45 - złożenie kwiatów i zakończenie uroczystości.


--
Z poważaniem,
Adam Stefan Lewandowski
przewodniczący stowarzyszenia Pokolenia Niepokornych

https://web.facebook.com/PokoleniaNiepokornych
r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl