Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 26 sierpnia 2019
Marii i Zefiryny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
felieton
"CZYTAJMY, BO CZYTANIE JEST ŻYCIEM DRUGIM"
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autoraMimo, iż książka przestała pełnić rolę głównego nośnika informacji i wiedzy o otaczającym świecie, to jednak nadal jest mocno wrośnięta w naszą codzienność, w nasze życie. Towarzyszy nam od lat najmłodszych po późną starość. Dzięki książkom dane jest nam poczucie pełnego dziedzictwa ludzkich myśli. Księgi, książki ofiarowują nam to, co w nich najpiękniejsze
i najcenniejsze. Akt lektury jest intelektualnym i emocjonalnym przeżyciem. Z kontaktu z książką rodzi się energia zdolna poruszyć umysł. Słowo jest przecież wszystkim: obrazem, dźwiękiem, zachwytem, wzruszeniem, żartem, także i niepokojem. Książka pełni również wiele ważnych funkcji: poznawczą, edukacyjną, psychoterapeutyczną, rozwija słownictwo. Jednak dużym problemem naszych czasów jest fakt, że przeżywamy swoisty kryzys czytelniczy. Społeczeństwo współczesne jest podzielone na ludzi czytających dużo i nie czytających w ogóle.
Z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, iż 37 procent Polaków przeczytało w ubiegłym roku tylko jedną książkę. Dla wielu z nas wskaźnik ten jest bolesny i mocno zawstydzający. Przyczyną takiego stanu rzeczy są: nowoczesne style i sposoby życia, rosnąca popularyzacja rozrywki cyfrowej oraz wszechobecna ekspansja internetu.
Aby czytanie książek stało się potrzebą, pięknym nawykiem, przyjemnością, należy już od najmłodszych lat w domach rodzinnych rozbudzać i wpajać zaciekawienie książką. Domowa biblioteczka przeznaczona dla malucha, to ważna sprawa w tworzeniu zamiłowania dziecka do czytania. Najwartościowsze chwile, to te, kiedy przed młodym czytelnikiem rozchylają się barwne okładki, odsłaniające tekst drukowany. Już przed wiekami wielki filozof, pisarz i prawnik, Marek Tulliusz Cycero, powiedział: czytanie rozwija rozum młodzieży. Z kolei w opinii profesora Uniwersytetu Warszawskiego, Grzegorza Leszczyńskiego:
"Przez całe życie budujemy wewnętrzną bibliotekę, przez całe życie szukamy też abstrakcyjnej, idealnej książki – takiej, która otwiera drzwi świata, porządkuje nasze o nim wyobrażenie, nasze człowieczeństwo, nasz światopogląd, która w końcu decyduje o naszych czytelniczych poszukiwaniach(...)".
Jak już wcześniej wspomniałam, w dobie, gdy spada zainteresowanie książką wszelkie formy jej ambasadorowania w różnym kształcie i wymiarze ( książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook) nabierają wyjątkowego znaczenia. Dróg prowadzących na spotkanie z książką jest wiele. Jedną z ważniejszych jest kontakt z biblioteką, która "zawsze stanowiła jądro cywilizacji".
Biblioteki to miejsca spotkań z nauką, wiedzą i kulturą, a ludzie książki poprzez swoją działalność oraz pracę, w dużym stopniu kształtują świadomość czytelniczą oraz preferencje czytelnicze.
Już za kilka dni przypada wielkie święto książek, czytelników, bibliotek, wydawców i ilustratorów. 23 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obchody te odbywają się w ponad stu krajach na całym świecie. Święto zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, a pomysł jego organizacji zrodził się w Katalonii w 1926 roku. Zgodnie z tradycją tego dnia kobiety otrzymywały czerwoną różę, oznaczającą krew smoka, którego według legendy pokonał św. Jerzy. Natomiast mężczyźni byli obdarowywani książkami.
Z okazji Światowego Dnia Książki organizowane są liczne spotkania z pisarzami, poetami. Odbywają się kiermasze książkowe, a także wykłady literackie i dyskusje. Przedsięwzięcia te mają na celu przede wszystkim zachęcić do sięgania po książkę.
W dzisiejszych czasach rola słowa drukowanego wiele straciła na uprzednim znaczeniu. Jednak żywię najskrytszą wiarę w to, że moda na czytanie powróci, a książka stanie się rzeczą wielce pożądaną i szanowaną.


Przedłożony fragment pochodzi z: Leszczyński G. Wielkie małe książki:Lektury dzieci. I nie tylko.
Poznań, Media Rodzina 2015, s.24

Barbara Szymańska


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl