Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 19 czerwca 2019
Gerwazego i Protazego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Muzeum Częstochowskie. Wystawa Skamieniałości jurajskie – klucz do przeszłości ziemi częstochowskiej
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Celem wystawy zorganizowanej przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB w Warszawie we współpracy z Muzeum Częstochowskim jest pokazanie przeszłości ziemi częstochowskiej sprzed ok. 160 mln lat.W okresie tym Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, zbudowaną z górnojurajskich skał wapiennych, pokrywało rozległe, szelfowe morze rozciągające się w poprzek współczesnej Europy.
Znane wszystkim skały jurajskie zawierają liczne skamieniałości mieszkańców tego jurajskiego morza, takich jak: amonity, belemnity, małże, ramienionogi, ślimaki,łodziki, koralowce, gąbki oraz gady jurajskie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują amonity oraz jurajskie gady morskie: plezjozaury, pliozaury i ichtiozaury. Na wystawie będzie można zobaczyć – pochodzące ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego – niewielkie szczątki osiągającego do 10 m długości pliozaura Thalassophonea. Zostały znalezione w latach 70. ubiegłego wieku w kamieniołomie Mirów w Częstochowie.
Wystawa zwraca także uwagę na ważne lokalizacje skamieniałości jurajskich, do których zalicza się m.in. Ogrodzieniec, Faustiankę, Gnaszyn i Zawodzie. Rola naukowa i edukacyjna kamieniołomu na Złotej Górze na Zawodziu w Częstochowie jest ogromna, ze względu na znajdujące się tutaj stanowiska szeregu ważnych gatunków i rodzajów amonitów jurajskich. Jako przykład można podać ustanowiony stąd nowy gatunek amonita, nazwany w 1887 roku przez G. Bukowskiego, Perisphinctes wartae. Liczni autorzy z całego świata odwołują się w swoich pracach do odsłoniętych tutaj skał i pochodzących stąd skamieniałości.
Zwiedzający będą mogli zapoznać się także z częścią niezwykle cennej kolekcji paleontologicznej Kontkiewiczów, pochodzącej m.in. z Jasnej Góry. Ta znajdująca się w zbiorach Muzeum Częstochowskiego kolekcja przedstawia dużą wartość ekspozycyjną i historyczną jako przykład kolekcjonerstwa pierwszej połowy XX wieku. Częstochowa i jej okolice wpisują się zatem w jurajską historię Europy.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB w Warszawie we współpracy z Muzeum Częstochowskim oraz prof. Andrzejem Wierzbowskim z Instytutu Geologii Podstawowej Uniwersytetu Warszawskiego – cenionym na świecie znawcą utworów jurajskich i popularyzatorem wiedzy geologicznej.
Wystawa jest otwarta od 29 marca 2019 roku w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica. Potrwa do 18 sierpnia br.


Kurator wystawy ze strony Muzeum Częstochowskiego:
Ewa Kaczmarzyk


Ewa Kaczmarzyk


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl