Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 26 sierpnia 2019
Marii i Zefiryny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
medycyna
W Częstochowie powstaje Punkt Konsultacyjno - Szkoleniowy dla stomików
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Już 17 kwietnia na medycznej mapie Częstochowy pojawi się miejsce, na który z niecierpliwością czekają wszyscy stomicy zamieszkujący w regionie.

Fundacja STOMAlife otwiera kolejny Punkt Konsultacyjno-Szkoleniowy, czyli placówkę, która powstaje z myślą o wsparciu stomików, ale również ich bliskich.
Wypadek, nowotwór, choroba Leśniowskiego-Crohna i zalecenie: wyłaniamy stomię. Co roku ponad 6 tysięcy osób musi zmierzyć się z taką informacją i obawą, jak dalej będzie wyglądało ich życie. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 50 tysięcy osób z wyłonioną stomią. Liczba ta wzrosła o 25% zaledwie w ciągu ostatnich 5 lat. Biorąc pod uwagę, że tendencja zachorowań na nowotwory, które są jedną z głównych przyczyn wyłaniania stomii, jest rosnąca, prognozuje się, iż tego typu operacje również będą coraz częstsze.

Liczba operacji wyłonienia stomii rośnie z roku na rok. Niestety, po likwidacji finansowania dla poradni stomijnych, brakuje miejsc, w których stomicy mogą znaleźć pomoc i wsparcie. W ramach działań naszej Fundacji, staramy się wypełniać tę lukę tworząc tzw. PKS-y, czyli miejsca takie, jak to w Częstochowie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to zaledwie kropla w morzu potrzeb.

Magda Piegat, wiceprezes Fundacji STOMAlife, która działa na rzecz osób z wyłonioną stomią

A potrzeby są ogromne. Jak wynika z badań Fundacji STOMAlife, ponad trzy czwarte stomików w jakimś stopniu wycofuje się z życia społecznego w obawie przez odrzuceniem.
Już 17 kwietnia 2019 roku, rozpocznie działalność Punkt Konsultacyjno-Szkoleniowy przy ul. Armii Krajowej 12/30 w Częstochowie, który czynny będzie dwie środy w miesiącu, w godzinach 13.00–15.00. Punkt poprowadzi doktorantka, mgr pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa rodzinnego, pielęgniarka stomijna z długoletnim stażem, z-ca Dyrektora Medycznego ‘’Hospmed’’ Sp. z o.o. w Częstochowie i wykładowca – Irena Sikora-Mysłek.

Jestem bardzo szczęśliwa, że Częstochowa zyska miejsce, w którym stomicy znajdą wsparcie w kwestii pielęgnacji stomii, ale również, a może przede wszystkim zrozumienie. Ze stomikami pracuję od wielu lat. Wiem, jak bardzo potrzebna jest profesjonalna pomoc na pierwszym etapie życia ze stomią i jak trudno ją uzyskać po likwidacji poradni stomijnych. Wiem też, że jeśli uda się pokonać bariery związane z negatywną stroną stomii, często znikają również inne lęki i można nadal cieszyć się życiem rodzinnym, zawodowym i jak również społecznym
– mówi Irena Sikora-Mysłek


Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z bezpłatnych konsultacji, mogą umówić się na spotkanie w punkcie dzwoniąc pod numer 514 600 222.


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl