Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 22 sierpnia 2019
Cezarego i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach
» Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego z udziałem Prezydentem RP
» Już w ten piątek startuje najgorętsze wydarzenie tych wakacji - FEST Festival 2019!
» Zmiany w komunikacji w związku Fest Festivalem 2019


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
edukacja
,,Czarowanie słowem"
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
To tytuł corocznego konkursu, organizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, ul. Legionów 54A w Częstochowie. Jak co roku, utalentowanym dzieciom swe gościnne progi otworzyła Biblioteka Pedagogiczna w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym RODN, przy ul. Jana Pawła II 126/130 w Częstochowie. Piękne recytacje wierszy, często bardzo trudnych i wymagających wnikliwej interpretacji, dzieci zaprezentowały 14 marca 2019 roku.

To czwarta edycja konkursu, którego pomysłodawczynią i jednym z głównych organizatorów jest pedagog ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 Katarzyna Hennig. – Tym przedsięwzięciem, wszyscy – uczniowie i nauczyciele – żyjemy przez cały rok. To dla nas ogromny zastrzyk energii, ale też wiary, że to, co robimy, ma sens. Dzięki tej pracy nie tylko rozwijamy umiejętności naszych wychowanków, ale często wydobywamy te talenty z ukrycia. I nie raz jesteśmy świadkami błysku talentu. Kształtujemy u naszych uczniów umiejętności recytatorskie, aktorskie, rozwijamy pamięć. To wszystko pomaga uwierzyć dzieciom w ich możliwości, które mają znacznie trudniej i dlatego potrzebują naszego wsparcia. Tym bardziej musza być zauważone i docenione. Nie mogą być stygmatyzowane dlatego, że nie mają średniej 5 czy 6 – mówi Katarzyna Hennig. Ja dodaje, dzieci w tym, co robią, są genialne. – Recytują wiersze o najwyższej klasie trudności. To utwory Asnyka, Mickiewicza, św. Pawła. Wiersze bardzo długie i skomplikowane. Dzieci rywalizują, ale jest to rywalizacja pełna serdeczności. Tu nie ma zazdrości, obrażania się. A my ze swej strony nagradzamy wszystkich uczestników, zarówno dzieci, jak i nauczycieli, którzy wykazują wiele pracy i poświęcenia swoim wychowankom i są ludźmi z wysoką empatią, wspaniali pedagodzy i prawdziwi przyjaciele dzieci. Nam, organizatorom, marzy się, aby ten konkurs uzyskał rangę stałego przedsięwzięcia w Częstochowie, włącznie z wyraźnym wsparciem władz miasta, bo na to zasługuje. To ważne jest dla tych wspaniałych dzieci – podkreśla Katarzyna Hennig, pomysłodawczyni konkursu, którą w działaniu wspierają koleżanki z Ośrodka: Dorota Miłkowska, Monika Karbowiak i Teresa Duda, a opiekę duchową trzyma dyrektor Ewa Galle.
W konkursie uczestniczyło kilkudziesięciu uczniów. Wielu z nich już kilkakrotnie.
Marcin Horyń ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Częstochowie wystąpił po raz drugi. – Wybrałem wiersz o Guciu Jana Kazimierza Siwka i myślę, że udało mi się dobrze przedstawić ten utwór. Ten konkurs daje dużo pozytywnej energii i radości. Gdy się do niego przygotowuję, a potem recytuję, zapominam o smutnych rzeczach. Lubię być aktywny. Ostatnio podczas akademii z okazji odzyskania 100-lecia niepodległości przez Polskę, 11 Listopada, byłem w poczcie sztandarowym naszej szkoły. Lubię też występować, brałem udział w jasełkach, gdzie byłem Aniołem – chwali się nam Marcin.
Kasia Wróbel z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie to już weteranka konkursu. W ubiegłym roku recytowała wiersz „Dziad i baba”, i jej interpretacja wzbudziła uznanie widowni i jury – W tym konkursie uczestniczę już któryś raz. Oczywiście muszę się do pokazu dość długo przygotowywać, ale sprawia mi to bardzo dużo radości i satysfakcji. To też dobre ćwiczenie pamięci. Dzisiaj recytowałam wiersz autorstwa św. Pawła „Hymn o miłości”. Przyjechałam z paniami, które mi pomagały: Joanną Janowicz i Barbarą Ginter – mówi Kasia. Jak dodaje często występuje na szkolnych akademiach i w przedstawieniach, gdzie nie tylko recytuje, ale i śpiewa.
Rafał Szczepański, uczeń trzeciej kasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Częstochowie recytował wiersz „Słońce” Czesława Miłosza. – W wyborze utworu i w przygotowaniu do występu pomagał mi nauczyciel pan Wiesław Zdanowicz. W ubiegłym roku zdobyłem pierwsze miejsce. Wielka radość. W szkole uczę się zawodu kucharza. To moja druga pasja – mówi Rafał. Z kolei Paweł Nowakowski, uczeń ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 41 z interpretatorskim rozmachem przedstawił wiersz pt. „Recepta” Andrzeja Waligórskiego. – Konkurs jest stresujący, ale jeśli się dobrze przygotuje do niego, to wszystko idzie bez problemu. Lubię recytować, ale ostatnio poświęcam się mojej drugiej pasji: pisaniu wierszy. Tę moją umiejętność szlifuję pod okiem nauczycielki języka polskiego. Wiersze czytamy podczas zajęć. Podobają się moim kolegom, ale również mojej mamie. Piszę, aby wyrazić siebie, dlatego głównie są to wiersze o moim życiu, marzeniach, uczuciach. Mam już ich około dwudziestu. Może w przyszłości, jak będę trenował, napiszę utwory, które będą nadawały się do publikacji. Bardzo bym tego chciał – opowiada Paweł.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl