Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 21 maja 2019
Wiktora i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 20 (1419) 2019-05-16
  W NUMERZE:
» POZNAJMY DYREKTORÓW GMINNYCH OŚRODKÓW KULTURY. Wręczyłam tysiące dyplomów i nagród
»  Pomnik ku czci Stanisława Pyjasa
» W województwie śląskim ruszają bezpłatne treningi nordic walking w ramach IV edycji Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku
» Spotkanie informacyjne o funduszach
» AZS 2020 MISTRZEM POLSKI KADETÓW!
» Zaproszenie na wernisaż
» X Parada Postaci Literackich
» Częstochowska Noc Muzeów
» 15. HOT JAZZ SPRING, CZYLI FESTIWAL SWINGUJĄCEJ TRADYCJI
» Cezary Trybański podzielił się swoją wiedzą
» Współpraca Częstochowy z Humaniem
»  „Porozmawiajmy Mamo” Miesiączka – symboliczne przejście?
»  Porozmawiajmy Mamo … o miesiączce
» Gala II Powiatowego Konkursu Literackiego Etiudy pt. „Wolność bez granic”
» W świat niosą swe serce gorące
»  Rozpoczął się nabór kandydatów na ławników sądowych na kadencję 2020-2023. Termin składania zgłoszeń upływa 30 czerwca.
» PIKNIK MILITARNY
» I TURYSTYCZNY RAJD MINI
» OLSZTYŃSKA KORBA
» IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty: W STULECIE UTWORZENIA 7 DYWIZJI PIECHOTY 1919 – 2019
» Znamy program Festiwalu Apostrof w Katowicach!
» Szanujmy język polski, uczyńmy świat lepszym
» Kampania na rzecz budowy Domu Oczami Brata
»  ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” ZAPRASZA NA X PIKNIK LEŚNO – ŁOWIECKI „CIETRZEWISKO” – 17 – 19 maja 2019
» Konferencja w sprawie ochrony powietrza
» ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW
» KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
» Zaproszenie na piknik modelarski
» PAMIĘTAJĄ O TRAGICZNIE ZMARŁYM STASZKU PYJASIE
» ARiMR przypomina o kończących się naborach
» SLD i PO prezentują mieszkańcom gigantyczną podwyżkę za śmieci
» Zacznij świętować Dzień Matki od wspólnego wyjścia do kina
» Miliony na OSP


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Z WOKANDY. Częstochowski raper oskarżony o antysemityzm
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
13 marca 2019 roku przed częstochowskim Sądem Rejonowym odbyła się kolejna rozprawa z oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Częstochowie przeciwko Konradowi Rosickiemu „Stopa” – raperowi, który w swej piosence „Gdybym był bogaty” poruszył kwestię roszczeń żydowskich w stosunku do Polski oraz kolaboracji Żydów z Niemcami. W utworze swym nazywa tezy Grossa kłamstwami na temat holokaustu oraz wzywa do ekshumacji w Jedwabnem. Raper został oskarżony z art. 256 par. 1-2 k.k. i teraz grozi mu 2 lata pozbawienia wolności.Jak informuje rzecznik Prokuratury w Częstochowie, prokurator Tomasz Ozimek, akt oskarżenia został skierowany do Sądu 25 września 2018 roku. Zarzut w akcie stwierdza, że w marcu 2018 roku na kanale YouTube, w celu upowszechnienia opublikował utwór „Gdybym był bogaty”, o wymowie antysemickiej, pomawiają Żydów o spiski polityczne i finansowe oraz o fałszowanie historii Holocaustu, tym samym publicznie nawołując do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych. Postępowanie było prowadzone w związku z zawiadomieniem Stowarzyszenia Przeciwko Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, złożone do prokuratury w marcu 2018 roku – mówi prokurator Tomasz Ozimek. – W toku posterowania prokurator zasięgnął opinii biegłego z zakresu lingwistyki, firmowanego przez Instytut Ekspertyz Kryminalistycznych w Poznaniu, w której biegły stwierdził, że tekst tej piosenki należy traktować jako bezpośrednie, publiczne propagowanie antysemityzmu, publiczne nawoływanie do nienawiści przeciwko osobom z powodu ich żydowskiej tożsamości lub pochodzenia. Akt oskarżenia sporządził prokurator Andrzej Kuśmierski, z komórki ds. przestępstw nawoływania do nienawiści i propagowania faszyzmu, powołanej przez poprzedniego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta – dodaje prokurator Ozimek.
Na rozprawie nie stawił się obrońca z urzędu Konrada Rosickiego. On sam wniósł o dopuszczenie do zeznań świadków – historyków: Leszka Żebrowskiego i dr Ewy Kurek. Jak zeznał, w treść swojego utworu konsultował z Leszkiem Żebrowskim, stąd propozycja wezwania go na świadka. Jednak obecny na rozprawie prokurator zanegował tę prośbę i zażądał niedopuszczenia zeznań tych świadków. – To osoby mocno powiązane ze środowiskiem prawicowym. Nie są biegłymi, ich publikacje o stosunkach polsko-żydowskich są kontrowersyjne. Podczas ich zeznań dojdzie do eksploracji poglądów. Okoliczność poglądów tych osób nie może mieć znaczenia do analizy treści utworu stwierdził prokurator. Dodał, że w Internecie w stosunku do historyka Leszka Żebrowskiego pojawiają się określenia typu: „irytujący historyk”, „fałszerz historii”.
„Stopa” w odpowiedzi na zarzuty prokuratora, stwierdził, że biegła powołana przez Prokuraturę prezentuje mocno lewicowe poglądy.
– W Internecie na temat tej pani biegłej jest wiele opinii negatywnych. I to Prokuraturze nie przeszkadzało – mówił w swojej obronie Konrad Rosicki.
Sąd przystał na propozycję prokuratora i odrzucił możliwość zeznań Leszka Żebrowskiego i dr Ewy Kurek. Natomiast wezwał o ponowne przesłuchanie biegłej wyznaczonej przez Prokuraturę. Wówczas będzie można zadać pytania, które się w międzyczasie nasuną – stwierdziła sędzia.
Oskarżony Konrad Rosicki zapowiedział, że skoro Sąd odrzucił jego wniosek o przesłuchanie świadków, specjalistów z zakresu historii, postara się powołać swojego biegłego. Twierdzi, że jako funkcjonujący w przestrzeni publicznej artysta ma prawo do swobodnej, artystycznej wypowiedzi, a opublikował utwór jest właśnie taką formą prezentacji. Mówi także, że nie propaguje faszyzmu i nienawiści. Piosenka była odpowiedzią na antypolską agresję izraelskiej ambasador Anny Azari, izraelskiego premier Benjamina Netanjahu oraz prezydenta Reuwena Riwlina. W utworze nie powiedziałem nic nowego, co nie byłoby znane ze źródeł historycznych. Nie nawoływałem też do nienawiści, opisywałem jedynie fakty. Zdajemy sobie sprawę, że w myśl Talmudu goje są kimś gorszym. Czy to jest antysemityzm? Czy nazywanie poglądów Grossa kłamstwami to negacja Holokaustu? Czy domaganie się ekshumacji w Jedwabnem to mowa nienawiści? Czy sprzeciwianie się żydowskim roszczeniom to teorie spiskowe? powiedział raper.
Utwór został zablokowany przez YouTube, podobnie jak wersja wideo wywiadu z raperem na temat pozwu.

UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl