Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 22 sierpnia 2019
Cezarego i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach
» Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego z udziałem Prezydentem RP
» Już w ten piątek startuje najgorętsze wydarzenie tych wakacji - FEST Festival 2019!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
zdrowie
Koniec z kolejkami? Minister zdrowia obiecuje bezlimitowe finansowanie niektórych zabiegów.
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora

Wypowiedź: Łukasz Szumowski, minister zdrowia

Gigantyczne kolejki to chleb powszedni wielu polskich szpitali i placówek medycznych. Pacjenci czekają na operacje, leczenie, ale nawet proste zabiegi, które często mają kluczowe znaczenie w procesie rekonwalescencji. O bezlimitowym finansowaniu niektórych zabiegów medycznych i skróceniu ogromnych kolejek, rozmawiamy z ministrem zdrowia, Łukaszem Szumowskim.

Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i kwestie związane z usuwaniem zaćmy, to trzy najważniejsze kwestie, na jakich w najbliższym czasie skupi się plan Ministerstwa Zdrowia. Zniesienie limitów nastąpi już 1 kwietnia, a wszystko po to, aby pacjenci nie musieli czekać miesiącami w kolejkach do specjalisty:
- „Chcielibyśmy, żeby kluczowe świadczenia, które są wykorzystywane we wszystkich obszarach medycyny, czyli tomografia i rezonans były finansowane bez limitów, tzn. tyle ile świadczeniodawcy zrobią, tyle NFZ zapłaci. To jest niezwykle ważne w aspekcie skracania kolejek i poprawy dostępności pacjentów do tych świadczeń. Jeśli skrócimy te kolejki, jeżeli uda się i świadczeniodawcy zrobią znacznie więcej badań, to Polacy wreszcie będą mieć szybki dostęp do tomografii czy do rezonansu magnetycznego. To są często badania onkologiczne, kardiologiczne, niezwykle ważne dla zdrowia i życia pacjentów.” – dla newsrm.tv mówi minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Minister podkreślił, że zmiany już są widoczne:  w przypadku rezonansu magnetycznego kolejki skróciły się od dwóch do jednego miesiąca. Jeśli chodzi o tomografię komputerową: od kilkunastu dni do miesiąca. Ministerstwu udało się także ograniczyć wielkość kolejek na zabieg związany z usuwaniem zaćmy. Obecnie, czas oczekiwania w przypadkach stabilnych jest mniejszy o prawie pół roku, a w przypadkach pilnych o dwa miesiące. Jak mówi minister zdrowia:
„Oprócz tego łatwiejszy dostęp będą mieli pacjenci z zaćmą. Wiadomo, słaby wzrok oznacza gorszą jakość życia, wypadki, potknięcia czy urazy. Przeznaczyliśmy tutaj konkretne środki na likwidację problemu gigantycznych kolejek w leczeniu zaćmy, one już się skróciły.” – dodaje minister Szumowski.

W ubiegłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydał blisko 740 mln zł na finansowanie 313 tys. operacji zaćmy i prawie miliard złotych na wykonanie 2,25 mln badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

„Chcemy, żeby kolejki były akceptowalne dla pacjentów – wiadomo, że oczekiwanie kilku miesięcy na jedną operację nie jest jeszcze takie dziwne. Natomiast nie powinna mieć miejsca sytuacja, gdy pacjent czeka na swoją operację dwa czy trzy lata. Mam nadzieję, że sukcesywnie będą te kolejki malały. Będziemy obserwować sytuację przez kolejne miesiące i mam nadzieję, że na koniec wakacji będę mógł podać konkretne efekty naszych działań.” – podkreśla minister zdrowia.

Prezes NFZ, Andrzej Jacyna, zapewnia świadczeniodawców, że pieniądze za dodatkowe zabiegi będą wypłacane, a wnioski szpitali będą przyjmowane co kwartał. Placówki za nielimitowane badania dostaną pieniądze już miesiąc po każdym kwartale. Ministerstwo planuje również powiększyć ilość środków finansowych, jakimi w tej chwili dysponuje Fundusz Zdrowia, co pozwoliłoby sfinansować wszelkie koszty związane z projektem.Newsrm.tv


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl