Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 21 marca 2019
Benedykta i Lubomira
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 12 (1411) 2019-03-21
  W NUMERZE:
» Busy ,,Nowa Piątka Plus
»  JESZCZE 10 DNI DO ZGŁOSZENIA SIĘ W KONKURSACH KRUS!
» INTERWENCJA. Notebook od Orange za 10 tysięcy złotych
» KONKURS „MÓJ LAS” 2018/2019. Prace zachwyciły jurorów
» Drzewo Roku 2019 – kolejni finaliści (cz. II)
» OLSZTYN. Restauracja historycznego zamku
» Historyczny Dom Księcia na sprzedaż
» Z WOKANDY / CZĘSTOCHOWA. Sprawa autobusów hybrydowych ciągle w Prokuraturze
» Nagroda od wicewojewody dla dzielnej Zosi
» Otwarcie pleneru hutniczego
» Linie tramwajowe nr 1 i 2
»  Syderyty 2018 dla zasłużonych dla Gminy Poczesna
» Młodzież chce prawdy o Zbrodni Katyńskiej
» Zgłoś swoje gospodarstwo do konkursu
» WYSTAWA W BIBLIOTECE. Pod parasolem miłości
» Krzysztof Kamil Malewicz
» Małgorzata Sętowska – „Melodia” 2012 (1953–2019)
» 100-lecie Polski Wolnej – marzec 1919 r.
» Stanisław Kasznica – Bohater Wyklęty przez zdrajców
» Generał August Emil Fieldorf „Nil” – wierny żołnierz niepodległej Polski
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Mjr Józef Pelc (1898–1939)
» Kartki z kalendarza – kartki marca
» Jerzy Mucha – bohaterska karta częstochowskiego spółdzielcy
»  SIATKÓWKA. Norwid nie zagra o medale
» SIATKÓWKA. AZS utrzymał się w IL lidze
» Raków zwyciężył Legię
» Sukcesy młodych grapplerów w Mysłowicach
» Mistrzostw Województwa Śląskiego w Biegach Przełajowych
» Z WOKANDY. Częstochowski raper oskarżony o antysemityzm


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
CO DALEJ Z DOMEM KSIĘCIA W CZĘSTOCHOWIE?
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Na jutrzejszej sesji, 14 marca 2019 roku, Rada Miasta Częstochowy ma podjąć uchwałę w sprawie przyszłości – dzisiaj już podającego w ruinę – zabytku znanego pod nazwą Dom Księcia. Miasto miało pomysł stworzenia w tym budynku „Domu Polonii”, ale z tej wizji już się wycofał.

Kilka dni przed sesją, radni częstochowscy spotkali się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy, aby przedyskutować co dalej z czynić z jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Częstochowy. W dyskusji oprócz radnych, uczestniczyli: naczelnicy wydziałów UM, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, szefowie ZGM, estetyk miejska oraz przedstawiciele SARP i Grupy Elanex. O wartości budynku mówiła mgr Olga Desperak – świeżo upieczona historyk sztuki i badaczka częstochowskiej architektury.
Przebieg spotkania relacjonuje radny Klubu Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Sowa. Z wystąpień wiceprezydenta Ryszarda Stefaniaka oraz podległych mu urzędników dowiedzieliśmy się, że zaledwie rok temu ktoś w Urzędzie Miasta wpadł na pomysł stworzenia w Domu Księcia centrum konferencyjno-hotelowego dla Polonii. Niestety: skończyło się tylko na niesprecyzowanej idei oraz wysłaniu jednostronicowego pisma do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o opinię. Podobny skutek (czyli żaden) przyniosły dotychczasowe poszukiwania inwestora, o których opowiadała Anna Mielczarek z Centrum Obsługi Inwestora. Okazało się, że w ostatnich latach wielu polskich i zagranicznych deweloperów oraz hotelarzy interesowało się obiektem, ale wszyscy po jakiś czasie rezygnowali z dalszych rozmów. Szefowa COI nie traci jednak nadziei, że w końcu znajdzie się inwestor, który w ogromnym budynku będzie chciał połączyć funkcje usługowe i mieszkalne – mówi radny Andrzej Sowa.
Członkowie Grupy Elanex, mają obawy, że poszukiwania inwestora będą ciągnęły się latami, bowiem na niekorzyść Domu Księcia wpływa niska atrakcyjność Częstochowy dla firm z wyższej półki oraz bardzo zaniedbana okolica. W konsekwencji stan budynku będzie się pogarszał. Chcemy przerwać proces degradacji kulturowej kamienicy, dlatego wzywamy władze miasta, żeby jak najszybciej opracowały własny biznesplan i projekt remontu, a następnie postarały się o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego oraz innych źródeł. Przypomnijmy, że zaledwie kilka tygodni temu śląski Bytom tylko z RPO otrzymał 28 mln złotych na remont zabytkowej „Kolonii Zgorzelec” pieniądze przyznano w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji – komentują członkowie Grupy Elanex.
Ponieważ rządząca Częstochową ekipa nie chce inwestować kilkudziesięciu milionów złotych i otrzymać w zamian setkę lokali komunalnych dla mniej zamożnych częstochowian, pomyślmy o innych, bardziej prestiżowych funkcjach dla Domu Księcia (mieszkania dla najlepszych absolwentów naszych uczelni, przestrzeń biurowa, część hotelowa itd.). Nie dopuśćmy do tego, aby urzędnicza indolencja oraz brak odpowiedzialności zmarnowały potencjał historycznego gmachu z 1912 r. Wiarygodny inwestor, niestety, może się nie pojawić, dlatego spróbujmy zrobić to sami tak samo jak w przypadku Kamienicy Mieszczańskiej przy ulicy Katedralnej 8 przed dziesięcioma laty – mówi radny Andrzej Sowa.
Z kolei radny Klubu PiS Piotr Wrona, poinformował nas, że Klub PiS wystąpił do konserwatora o wpis zabytku do Rejestru Zabytków znajdujących się pod ochroną.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl