Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 24 sierpnia 2019
Jerzego i Bartłomieja
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
CO DALEJ Z DOMEM KSIĘCIA W CZĘSTOCHOWIE?
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Na jutrzejszej sesji, 14 marca 2019 roku, Rada Miasta Częstochowy ma podjąć uchwałę w sprawie przyszłości – dzisiaj już podającego w ruinę – zabytku znanego pod nazwą Dom Księcia. Miasto miało pomysł stworzenia w tym budynku „Domu Polonii”, ale z tej wizji już się wycofał.

Kilka dni przed sesją, radni częstochowscy spotkali się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy, aby przedyskutować co dalej z czynić z jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Częstochowy. W dyskusji oprócz radnych, uczestniczyli: naczelnicy wydziałów UM, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, szefowie ZGM, estetyk miejska oraz przedstawiciele SARP i Grupy Elanex. O wartości budynku mówiła mgr Olga Desperak – świeżo upieczona historyk sztuki i badaczka częstochowskiej architektury.
Przebieg spotkania relacjonuje radny Klubu Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Sowa. Z wystąpień wiceprezydenta Ryszarda Stefaniaka oraz podległych mu urzędników dowiedzieliśmy się, że zaledwie rok temu ktoś w Urzędzie Miasta wpadł na pomysł stworzenia w Domu Księcia centrum konferencyjno-hotelowego dla Polonii. Niestety: skończyło się tylko na niesprecyzowanej idei oraz wysłaniu jednostronicowego pisma do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o opinię. Podobny skutek (czyli żaden) przyniosły dotychczasowe poszukiwania inwestora, o których opowiadała Anna Mielczarek z Centrum Obsługi Inwestora. Okazało się, że w ostatnich latach wielu polskich i zagranicznych deweloperów oraz hotelarzy interesowało się obiektem, ale wszyscy po jakiś czasie rezygnowali z dalszych rozmów. Szefowa COI nie traci jednak nadziei, że w końcu znajdzie się inwestor, który w ogromnym budynku będzie chciał połączyć funkcje usługowe i mieszkalne – mówi radny Andrzej Sowa.
Członkowie Grupy Elanex, mają obawy, że poszukiwania inwestora będą ciągnęły się latami, bowiem na niekorzyść Domu Księcia wpływa niska atrakcyjność Częstochowy dla firm z wyższej półki oraz bardzo zaniedbana okolica. W konsekwencji stan budynku będzie się pogarszał. Chcemy przerwać proces degradacji kulturowej kamienicy, dlatego wzywamy władze miasta, żeby jak najszybciej opracowały własny biznesplan i projekt remontu, a następnie postarały się o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego oraz innych źródeł. Przypomnijmy, że zaledwie kilka tygodni temu śląski Bytom tylko z RPO otrzymał 28 mln złotych na remont zabytkowej „Kolonii Zgorzelec” pieniądze przyznano w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji – komentują członkowie Grupy Elanex.
Ponieważ rządząca Częstochową ekipa nie chce inwestować kilkudziesięciu milionów złotych i otrzymać w zamian setkę lokali komunalnych dla mniej zamożnych częstochowian, pomyślmy o innych, bardziej prestiżowych funkcjach dla Domu Księcia (mieszkania dla najlepszych absolwentów naszych uczelni, przestrzeń biurowa, część hotelowa itd.). Nie dopuśćmy do tego, aby urzędnicza indolencja oraz brak odpowiedzialności zmarnowały potencjał historycznego gmachu z 1912 r. Wiarygodny inwestor, niestety, może się nie pojawić, dlatego spróbujmy zrobić to sami tak samo jak w przypadku Kamienicy Mieszczańskiej przy ulicy Katedralnej 8 przed dziesięcioma laty – mówi radny Andrzej Sowa.
Z kolei radny Klubu PiS Piotr Wrona, poinformował nas, że Klub PiS wystąpił do konserwatora o wpis zabytku do Rejestru Zabytków znajdujących się pod ochroną.URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl