Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 22 sierpnia 2019
Cezarego i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 32 (1431) 2019-08-08
  W NUMERZE:
» Rozmowy o współpracy
»  Ekonomia, kosmetologia, turystyka i rekreacja
»  FUNDUSZ INFORMUJE. Zmiany w systemie wdrażania Programu „Czyste Powietrze”
» Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego – czyli życie na ekologiczny kredyt
» Troska o „Zielone Płuca Śląska”
» Nadleśnictwo Siewierz. Leśnicy chronią ginące gatunki
»  Charyzmat wsi polskiej
» Dzieląc się szczęściem mnożymy je
» Spadkowicz za silny dla Skry
» Strażnicy miejscy pomagają pielgrzymom i turystom
» GIEKSA Arena nie sprzyja Rakowowi
» „Trenerski dwugłos”: RKS Raków Częstochowa – MKS Cracovia Kraków
»  Skarb Kibica : RKS RAKÓW CZĘSTOCHOWA
»  Parkingowy Armagedon
»  Rząd PiS wspiera częstochowian
» Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej
» JONAS VINGEGAARD ZWYCIĘZCĄ ETAPU I NOWYM LIDEREM TOUR DE POLOGNE
» Zachwycony historią Olsztyna. Pasje pana Jana
» Niebezpieczna zabawa
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 88. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Filipek czeka na Państwa pomoc. Bardzo jej potrzebuje
» GIEKSA Arena odczarowana!
» Medale polskich strażaków na Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Chinach
» Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego z udziałem Prezydentem RP
» Już w ten piątek startuje najgorętsze wydarzenie tych wakacji - FEST Festival 2019!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
wywiady
POZNAJMY DYREKTORÓW GMINNYCH OŚRODKÓW KULTURY. Cechuje mnie silny patriotyzm lokalny
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmawiamy z dyrektor GOK w Kłomnicach Katarzyna Sosnowską
Pani Dyrektor od kilku lat ma Pani pieczę nad kulturą w Gminie Kłomnice. Jakie kierunki jej rozwoju są dla Pani priorytetem?

– Przede wszystkim udostępnianie kultury mieszkańcom naszej gminy oraz umożliwienie rozwoju talentów i umiejętności artystycznych. Bardzo ważne jest również budowanie kapitału współpracy między mieszkańcami. Dzięki zacieśnianiu więzi i rozszerzaniu kontaktów, możemy odbudować zaufanie społeczne, które zaowocuje wspólnymi projektami.

Czy kierowanie Gminnym Ośrodkiem Kultury jest dla Pani spełnieniem marzeń? Proszę przybliżyć swoją drogę do objęcia tej funkcji.

– Spełnieniem moich marzeń jest praca w obszarze kultury, nigdy nie marzyłam aby być dyrektorem. Okazało się jednak, że to jedyna droga, by realizować swoje pomysły. Z wykształcenia jestem edukatorem sztuki, grafikiem i menadżerem kultury i myślę, że splot tych form edukacji zrodził we mnie pasję do bycia animatorem społeczno-kulturalnym. Ponadto cieszy mnie obcowanie z utalentowanymi, kreatywnymi ludźmi, dobrze się z nimi czuję, takich też zapraszam do współpracy.
W wyborze swojego zawodu i obszaru działania pomógł mi z pewnością 5-letni pobyt poza granicami kraju. Tam zrozumiałam, że cechuje mnie silny patriotyzm lokalny. Nie wyobrażałam sobie zamieszkać z mężem i synami gdzie indziej, niż w rodzimych Rzerzęczycach, blisko domu rodzinnego. Wtedy już wiedziałam, że chcę pracować w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach, wierzę, że „chcieć oznacza móc”, zatem udało się.

Jakie nowe przedsięwzięcia, projekty udało się Pani zrealizować?

– Kiedy objęłam stanowisko dyrektora postawiłam przede wszystkim na rozwój teatru w naszym GOK-u. Stworzyliśmy formalną grupę teatralną „Dratwa”, która obecnie odnosi znaczące ogólnopolskie sukcesy. Jej reżyserem jest Dawid Chybalski – profesjonalista z pasją, który ma świetne pomysły. Dwa lata temu założyliśmy Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Dratwa”, działające przy GOK-u – jestem jego prezesem. Założyłam też pracownię malarską Pakamera, która skupia już kilkunastu członków. Wprowadziłam wiele nowym zajęć, jak joga, karate, fitness, nauka gry na instrumentach, zajęcia wokalne.
Słucham ludzi i ich potrzeb, dlatego w obecnym domu kultury, każdy znajdzie coś dla siebie.

Które ze starszych projektów postanowiła Pani kontynuować i dlaczego?

– Jestem wierna tradycji, dlatego z wszystkich sił wspieram nasze wieloletnie, zasłużone Zespoły jak „Klepisko” i Kłomnickie Płomyczki. Uważam, że to zaszczyt kontynuować prace swoich poprzedników.

Pięknie rozwija się w Państwa gminie idea kiermaszów świątecznych. Tu duża rola Pani i Gminnego Ośrodka Kultury. Jak wygląda przygotowanie tak potężnego wydarzenia? Kto pomaga?

– Tradycje jarmarku w naszej gminie zapoczątkowało Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy w 2014 r. Pomysł ten ewaluował, a kiedy połączyliśmy siły, wydarzenie to zwiększyło swoją rangę. Z roku na rok, dzięki współpracy, nasze jarmarki zyskują na popularności, a pracę dzielimy równo ze Szkołą Podstawową w Kłomnicach, Gminą i Kołami Łowieckimi.
Do każdej masowej imprezy przygotowujemy się co najmniej kilka miesięcy, zaczyna się od ustaleń protokołów i podziałem pracy. Wprowadzamy też trochę nowoczesnego planowania i timing, czyli rozliczenia z powierzonych obowiązków w określonym czasie. To bardzo pomaga.

GOK to także edukacja. Jakie programy, projekty, konkursy udaje się Pani przeprowadzać w ramach tego obszaru? Które cieszą się największą popularnością?
– Uważam, że edukacja to podstawa. To nasze zadanie nauczyć dzieci i młodzież wrażliwości na kulturę. W młodych ludziach zainteresowania dopiero się budzą, a nasza rola to dać im możliwość rozwoju. Obecnie najbardziej popularna jest nauka gry na instrumentach, kreatywne zajęcia plastyczne, zajęcia wokalne i taniec nowoczesny.

Czy udaje się Pani rozdzielić życie zawodowe od rodzinnego?

– Tak, dzięki dobrze zaplanowanym obowiązkom domowym i wsparciu mojej rodziny udaje się pogodzić te dwa światy. Czasem plan dnia wygląda jak grafik w pracy, ale to jest niezbędne, ponieważ mój mąż też ma stanowisko kierownicze

Czym Dyrektor GOK zajmuje się po pracy? Jakie ma Pani inne zainteresowania?
– Moje zainteresowania to sztuki plastyczne i teatr. W wolnym czasie maluję obrazy, chodzę na wystawy, koncerty i spektakle. Lubię naturę, więc jak przychodzi sezon, to pracuję w ogródku.

Czym dla Pani jest GOK? Co dla Pani jest najważniejsze w tej pracy?
– GOK to dla mnie przede wszystkim wspólnota ludzi z pasją. Tylko dzięki nim ta instytucja żyje i się rozwija. W tej pracy najważniejsze jest to, że bierzemy udział w rozwoju i edukacji drugiego człowieka i stajemy się za to odpowiedzialni.

Jaka jest rola takiej instytucji w gminie?
– Instytucja kultury to wizytówka i promocja gminy. Teraz możemy pochwalić się nowym obiektem, w którym tętni życie.

Właśnie jesteście Państwo tuż po otwarciu siedziby GOK w Kłomnicach, po kapitalnym remoncie i modernizacji. Jak taka inwestycja wpłynie na codzienną działalność GOK-u?
– Odkąd GOK działa w nowym budynku mamy o wiele więcej pracy, ale to tylko dodaje wiatru w nasze żagle. Jesteśmy szczęśliwi, że spełniamy oczekiwania mieszkańców gminy.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała URSZULA GIŻYŃSKA


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl