Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 26 sierpnia 2019
Marii i Zefiryny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
felieton
Ideologizacja w szkołach
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Mówi się z przekonaniem, że szkoła wychowuje. Ale czy zawsze do dobrego? Czy pedagodzy potrafią wyważyć swoją moc sprawczą i nie przekroczyć barier wyznaczonych im przez system edukacji? Życie weryfikuje te pytania i pokazuje, że – niestety – w szkołach dochodzi do nadużyć wychowawczych.
Tak ostatnio stało się w jednej ze społecznych, warszawskich szkół, gdzie miało miejsce ostentacyjne propagowanie postaw homoseksualnych. Dyrektor tej placówki przystała na propozycję organizacji lekcji o barwach LGBT i zdecydowała, że w ramach solidaryzowania się ze środowiskami homoseksualnymi uczniowie podczas balu studniówkowego wykonają tradycyjnego poloneza w nowej formule, czyli w parach jednopłciowych. I zatańczyli chłopak z chłopakiem i dziewczyna z dziewczyną.
„Oświecona” dyrektor zlekceważyła fakt, że szkoła nie jest miejscem do eksperymentów, które mogą doprowadzić do wypaczenia postaw młodych osób. Co więcej, bardzo z siebie zadowolona wprost stwierdziła w mediach, że pomysł tego stowarzyszenia bardzo jej przypadł do gustu. Raczej nie wzięła pod uwagę, czy przypadnie on do gustu rodzicom i młodym ludziom. Trudno przy tym przypuszczać, że nie zdawała sobie sprawy, że młodzież, bojąc się odrzucenia i krytyki, nie będzie oponować i – pod presją – podda się dyktatowi dyrektor.
Natomiast w Częstochowie Urząd Miasta za publiczne pieniądze wyprodukował grę pod nazwą: „Na tropie uprzedzeń”. Tę – jak określił pomysłodawca – antydyskryminacyjną edukację – kieruje się do najmłodszych częstochowian – uczniów w wieku od 7–10 lat i zamierza wprowadzać
do szkół.
Walka z dyskryminacją jest oczywistą koniecznością, ale po wgłębieniu się w instrukcję obsługi gry wychodzi prawdziwa intencja twórców: próba lewicowego ideologizowania młodych częstochowian.
Twórca gry pokusił się o zbudowanie dziesięciu postaci o określonych cechach osobowości i statusie społecznym – wszystkie mają dwa, sprzeczne ze sobą oblicza. Osoby te są sprawcami przestępstw, a dzieci, prowadząc śledztwo poprzez drogę eliminacji (kasowania), mają za zadanie wykryć, kto ten niezgodny z prawem czyn popełnił. I oceniają, na przykład: bezwzględnego przywódcę mafii, ceniącego tradycyjne wartości (w domyśle: prawicowe), który „eliminuje konkurentów z zimną krwią, nie posiada skrupułów, a w życiu prywatnym jest człowiekiem niezwykle ciepłym i opiekuńczym, uwielbia spędzać czas w gronie rodziny; dla swoich wnuków zrobi wszystko, dosłownie; i od 40 lat żyje w szczęśliwym związku małżeńskim”. Kolejna postać to: piłkarka, opiekuńcza trenerka, która na co dzień prowadzi zajęcia dla dzieci, ale w wolnych chwilach lubi poszaleć na imprezie w klubie, a podczas meczu zamienia się w charyzmatyczną przywódczynię grupy kibiców i doprowadza do niebezpiecznych zdarzeń. Jedyną, jednowymiarowo pozytywną postacią jest liderka partii feministycznej, którą cechują odwaga i charyzma. Świetnie sobie radzi na scenie politycznej, nawet z najtwardszymi przeciwnikami. W wolnych chwilach natomiast ceni sobie spokój i odpoczynek na łonie natury i lubi spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, których ma bardzo wielu.
Poważne, o głęboko psychologicznym podłożu, zadania rozszyfrowywania różnych typów charakterologicznych, uwikłanych w niezgodne z prawem działania, powierza się siedmiolatkom, którzy dopiero co wychodzą spod skrzydeł rodziców i szerzej poznają świat. Ten jest okrutny i podszyty różnymi fałszami i pozorami, i dobrze jest przygotować dzieci na czyhające na nie zagrożenia. Ale przymuszanie pierwszoklasistów do tropienia uprzedzeń i stereotypów, doszukiwania się we wszystkim drugiego dna, może wywołać u nich nadmierną podejrzliwość w obcowaniu z drugim człowiekiem oraz uruchomić skłonność do obarczania innych złymi intencjami, również tych najbliższych – w rodzinie czy klasie, a przede wszystkim, w tak młodym wieku wprawiać do przyjmowania zasad relatywizmu moralnego. Czy to jest dobre dla tak młodych, wrażliwych osób? Z perspektywy delikatnej i właśnie nieukształtowanej jeszcze osobowości dziecka – śmiem twierdzić, że absolutnie szkodliwe.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl