Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 24 czerwca 2019
Jana i Danuty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki
»  „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”
» Pielęgniarstwo to powołanie
» ZC Michaś mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2018/2019
» Wielka Gala "30 lat Wolności RP"


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

kol. 1

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
edukacja
Ojczyzna w młodzieńczej interpretacji
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
XIX Konkurs Literacki im. Zofii Martusewicz pod patronatem poseł do parlamentu Europejskiego Jadwigi WiśniewskiejTegorocznym tematem konkursu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, Muzeum Częstochowskie i Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie były słowa z „Poema Piasta Dantyszka” Juliusza Słowackiego: „Polsko ty moja! […] / Wszak myśmy z twego zrobili nazwiska / Pacierz, co płacze i piorun co błyska”.

Wręczenie nagród miało miejsce 10 grudnia 2018 r. w Ratuszu Miejskim w Częstochowie. Zdobywcy pierwszego miejsca oraz opiekunowie otrzymali nagrodę specjalną – wyjazd studyjny do Brukseli zorganizowany przez poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską. Nagrody wręczyła asystent Europoseł – Katarzyna Porębińska.

W konkursie literackim pierwszą nagrodę zdobyła Zuzanna Rakowska IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie (opiekun Małgorzata Świerczyńska), drugą – Tymoteusz Bajerlajn z V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (opiekun Krystyna Kosel), trzecią – Dominik Pilecki z III LO im. Władysława Biegańskiego (opiekun Magdalena Pluskota). Wyróżnienia przyznano: Aleksandrze Kokoszce z V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (opiekun Małgorzata Witek), Josephinie Viscio z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie (opiekun p. Maciej Trzmiel), Annie Dryndzie z IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie (opiekun Małgorzata Świerczyńska).
Zwyciężczyni konkursu literackiego Zuzanna Rakowska napisała tekst o współczesnym postrzeganiu słowa ojczyzna i współczesnym postrzeganiu naszego narodu. – Starałam się wskazać jakie czynności powinniśmy podejmować, aby wywiązywać się dobrze z tego zbiorowego obowiązku jakim jest dobro naszej ojczyzny. Pragnęłam skłonić odbiorców do przemyśleń na temat tego, co oni osobiście robią dla ojczyzny, czy są aktywnymi członkami społeczeństwa i czy mogą powiedzieć o sobie z dumą, że są prawdziwymi patriotami – codziennie, a nie tylko podczas wielkich świąt i marszów narodowych – mówi Zuzanna. Jak podkreśla współczesny patriotyzm to angażowanie się w sprawy polityczne, promowanie Polski oraz praca na rzecz budowy państwa i jego przyszłości. – Dlatego takie konkursy są bardzo potrzebne, bo dają nam możliwość głębszego spojrzenia w siebie. Ja również, po raz pierwszy, tak naprawdę zastanawiałam się czym dla mnie jest ojczyzna – mówi Zuzanna Rakowska.
W tym roku po raz pierwszy zorganizowano konkurs plastyczny, skierowany do uczniów ZSP w Częstochowie. Wpłynęło nań 30 prac, z czego komisja szkolna wyłoniła: 14 prac graficznych, 4 malarskie i 4 fotograficzne, które najbardziej spełniały założenia konkursowe i kryteria techniczne. Jury konkursu w składzie: dr hab. Agnieszka Półrola-Koćwin, prof. nadz. UJD w Częstochowie; artysta plastyk Władysław Ratusiński, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater Roman Kryst, wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater Jan Szyma i kierownik sekcji kształcenia specjalistycznego w ZSP w Częstochowie Justyna Olszewska-Budzik doceniła zaangażowanie uczniów w problematykę patriotyzmu, podkreśliła różnorodność form i środków wyrazu artystycznego. Komisja pierwsze miejsce przyznała pracy graficznej Weroniki Nowojskiej z kl. III g, wykonanej pod opieką Agnieszki Tyrman pt. „Pejzaż polski”; drugie – Natalii Kuśmierz z kl. Ig, wykonanej pod opieką Elżbiety Siwik i Anny Trojanowskiej; trzecie – Kacprowi Wąsek z kl. IV a, wykonanej pod opieką Elżbiety Siwik i Anny Trojanowskiej. Wyróżnienia: Joannie Suchańskiej z kl. Ig wykonanej pod opieką Elżbiety Siwik i Anny Trojanowskiej oraz Marlenie Gieleckiej z kl. 3 jcm, wykonanej pod opiekąJustyny Olszewskiej-Budzik.
Weronika Nowojska podkreśla, że w swojej pracy zawarła symbolikę setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. – Kiedy usłyszałam o konkursie od razu przedstawiła mi się koncepcja obrazu z dominacją barw narodowych. Niepodległość została zdobyta krwią i ten symbol zaakcentowałam w postaci rzeki krwi. Pośrodku umiejscowiłam czarnego kruka, który był umieszczony w godłach zaborców Polski – opowiada Weronika. Jak dodaje, słowo patriotyzm brzmi dumnie i kojarzy się z wzniosłymi sytuacjami. – Dzisiaj swoją miłość do ojczyzny ukazujemy poprzez codzienną pracę, obowiązkową postawę, udzielanie się w różnych społecznych akcjach – mówi uczennica.
Od początku konkurs wspiera częstochowski zegarmistrz Stefan Rybicki, którego prof. Zofia Matusewicz uczyła języka polskiego.
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl