Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 24 sierpnia 2019
Jerzego i Bartłomieja
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
kultura
Przez uszy do duszy
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozmawiamy z Joanną Ordon, częstochowianką, plastykiem (na co dzień nauczycielką w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie), wokalistką, autorką tekstów piosenek, muzyki, aranżerem.
Muzyka i śpiew od niedawna są w kręgu Pani zainteresowań?
– Muzyka towarzyszy mi od małego dziecka. Wcześniej były już: szkoła muzyczna, chórki i schole. Poruszam się na dwóch skrzydłach sztuki: malarstwa i muzyki. Z wykształcenia jestem plastykiem, ukończyłam ASP w Gdańsku, Wydział Malarstwa i Grafiki, ale muzyka jest moją pasją i bez niej nie potrafię żyć. Byłam muzykiem i wokalistką Zespołu Strefy Trwałej oraz w zespole Impast. Ale tam nie mogłam pokazać tego, co się w ostatnich trzech latach urodziło, mojego Bożego daru – zaczęłam pisać teksty i muzykę. Po pierwszych próbach, które nastąpiły kilka lat temu, stwierdziłam, że to nie dla mnie, Pan Bóg chciał jednak inaczej i powróciłam do pisania. Zaczęłam też śpiewać moje utwory i znowu uznałam, że nie wychodzi mi to, nie podobał mi się mój głos.

A ma Pani taki ciepły i charakterystyczny wokal. Głos wpadający w ucho…
– Teraz tak. Po trzech latach ćwiczeń i przebijania się jakby przez ścianę głos się poprawił. Jestem samoukiem, stąd ta droga była dłuższa.


Komponuje Pani utwory związane z duchowością…
– Poruszam się na pograniczu psychologii i duchowości chrześcijańskiej, bo jest to poszukiwanie samego siebie, swojej tożsamości, swojej drogi. To próby odpowiedzi na to: skąd przychodzę, dokąd zmierzam, jaki jest mój cel, w którym momencie mojej drogi się znajduję. Jest to też pozwolenie sobie na refleksję, zatrzymanie się w czasie, ciszy i milczeniu. Ale ta cisza pozwala mi nie być samemu, bo do niej zapraszam Boga. Mam nadzieję, że tak się staje, że moje próby nawiązania osobistej relacji z Panem Bogiem wypełniają się.

Wszystko, co Pani artystycznie przedstawia i co mówi jest bardzo osobiste. Czy to wynika z Pani osobistych przeżyć i doświadczeń?
– Jak najbardziej. Trudno tworzyć, nie przeżywszy pewnych sytuacji, nie trawiąc doświadczeń. Jeżeli chcę już coś powiedzieć, to chcę, aby to była ważne nie tylko dla mnie, ale też dla osób, które będą to odbierać. I żeby było to prawdą.

Gdzie można Panią usłyszeć. Koncertuje Pani tylko w Częstochowie?
– Bardzo bym chciała koncertować także poza Częstochową. Mam nadzieję, że w przyszłości tak się stanie. Przyznam, że mam pewną nieśmiałość z reklamowaniem tego, co tworzę, chociaż to domaga się uzewnętrznienia, bo jest to dar nie tylko dla mnie, który należy schować w czterech ścianach. Nim muszę się dzielić. Obecnie współpracuję z zespołem „NABB”, grającym muzykę chrześcijańską, uwielbienia. Wspólnie tworzymy własne utwory i aranżacje.

Czy twórczość pomaga Pani w codziennym zmaganiu z życiem?
– Bardzo. Moje życie stało się bardziej obfite. Przez twórczość otwieram się na ludzi, na spotkania. Mam okazję poznawać nowe osoby. Czuję, że żyję pełniej.

Rodzinnie także? Wiem, że ma Pani dwie wspaniałe córeczki…
– I jeszcze mam dwudziestoletniego syna. Syn i córka uczą się w szkołach muzycznych. Syn u Salezjanów uczy się gry na organach, a córka w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie – gry na flecie poprzecznym, jest w trzeciej klasie gimnazjum. Najmłodsza córka tańczy.

W Częstochowie mamy kilka zespołów grających muzykę chrześcijańską: „77FM”, „Impast”, „Zespół Strefy Trwałej”, „NABB”. Czy jesteście dla siebie konkurencją?
– Myślę, że na tym polu nie można mówić o konkurencji, dlatego, że każda formacja i nurt muzyczny mają swoich odbiorców. Po to jesteśmy różni, aby docierać w różne miejsca i do różnych osób. Przyciągać przez muzykę i słowo – myślę – że do Boga.

I otwierać na słowo Boże i drugiego człowieka..
– Tak, bo muzyka niesie jak na fali. Jak wiatr. Żeby słowo zapadało przez uszy do duszy.

Dziękuję za rozmowę
URSZULA GIŻYŃSKA


URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl