Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 18 czerwca 2019
Marka i Elżbiety
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Rolnictwo
1918-2018. Stulecie przemian polskiej wsi
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
To temat konferencji naukowej, która odbyła się dziś podczas pierwszego dnia Narodowej Wystawy Rolniczej. – Kiedy przypominamy wszystko co działo się przez ostatnie 100 lat nie można zapominać o rolnictwie i skoku cywilizacyjnym jaki się w nim dokonał – zwrócił uwagę minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji.


– Nie ma łatwych spraw w rolnictwie. Globalizacja i zmiany klimatyczne stawiają przed nami nowe wyzwania. Tylko wspólne ustalenie kierunków i sposobów działania sprawi, że będziemy mogli na nie odpowiadać – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Na Narodową Wystawę Rolniczą minister Jan Krzysztof Ardanowski zaprosił również swoich poprzedników na tym stanowisku. Podczas konferencji podziękował im za podejmowane działania na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa.
Naukowcy z ośrodków naukowych zaprezentowali referaty dotyczące różnych aspektów zmian zachodzących na polskiej wsi w ostatnich stu latach. Dotyczyły one praktycznie wszystkich dziedzin życia i pracy na terenach wiejskich.
Referat nt. modernizacji wsi na przestrzeni ostatnich 100 lat wygłosiła dr hab. Małgorzata Machałek prof. Uniwersytetu w Szczecinie.
O zmianach kulturowych na wsi w ostatnich 100 latach, o inspiracjach folklorem wielu bartystów, o roli twórców ludowych w włączaniu kultury ludowej do kultury masowej mówił mgr Jacek Żukowski z Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.
W ciągu ostatnich stu lat polską wieś nie ominęły też represje i dyskryminacja rolników przez komunistów w okresie PRL-u o czym mówił podczas dzisiejszej konferencji naukowej dr hab. Jacek Romanek z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Natomiast zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma przedstawił referat o represjach wobec działaczy ludowych w latach 1946-1947.
Z kolei dr Agnieszka Łuczak z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu przedstawiła analizę porównawczą reform rolnych dwudziestolecia międzywojennego i dekretu PKWN z 1944 roku.r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl