Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 24 sierpnia 2019
Jerzego i Bartłomieja
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Częstochowa jak co roku włącza się w międzynarodową kampanię pod hasłem ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Można w tym czasie skorzystać m.in. z porad prawnych, konsultacji psychologicznych czy spotkań informacyjnych. OKF ,,Iluzja” przygotował seanse poświęcone prawom człowieka. Ważny jest medialny i edukacyjny wymiar kampanii, bo same działania antyprzemocowe to cykliczna praca wielu instytucji przez cały rok.


Największa na świecie kampania poświęcona zjawisku przemocy wobec kobiet odbywa się co roku w okresie między Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet (czyli 25 listopada), a Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka (10 grudnia). Takie jej umiejscowienie w kalendarzu symbolicznie podkreśla, że prawa kobiet są tożsame z prawami człowieka – oczywistość, która niestety nadal nie jest uznawana wszędzie na świecie.

Częstochowska odsłona kampanii miała swoje artystyczne otwarcie w Miejskiej Galerii Sztuki, gdzie 25 listopada częstochowska artystka Magda Kmiecik zaprezentowała swój performance ,,NIE!Podległa”. Wydarzenie wpisało się zarówno w miejskie obchody 100-lecia niepodległości, jak i cele ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Częstochowska artystka deklarowała, że chodziło jej o zwrócenie uwagi na tę postać przemocy wobec kobiet, która często umyka naszej uwadze, a mianowicie przemoc psychiczną w otoczeniu domowym.

Każdego roku w działania kampanii angażuje się wiele instytucji i stowarzyszeń wspierających osoby doświadczające przemocy – tym razem są to m.in.: Częstochowskie Towarzystwo Profilaktyki Społecznej, Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej, Ośrodek Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oddział w Częstochowie, Ośrodek Kultury Filmowej ,,Iluzja” oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Spektrum wydarzeń, które odbywać się będą w mieście przez ponad dwa tygodnie, obejmuje m.in. warsztaty, konferencje, spotkania ze specjalistkami i specjalistami udzielającymi porad prawnych, terapeutycznych i psychologicznych czy seanse filmów dokumentalnych wokół tematu dyskryminacji i praw człowieka, połączone z dyskusją. W programie znalazł się też międzyszkolny konkurs wiedzy o prawach człowieka dla uczennic i uczniów szkół średnich pod hasłem „Cenię swoje prawa”, które już wielokrotnie pojawiało się podczas różnych inicjatyw związanych z Rokiem Praw Kobiet w Częstochowie.

Kampanię oficjalnie zainaugurowano 26 listopada w Urzędzie Stanu Cywilnego. W konferencji prasowej brał udział m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz jego pełnomocniczka ds. równych szans Agata Wierny. Obecna była także autorka niedzielnego performance’u w MGS Magda Kmiecik, a także przedstawiciele i przedstawicielki Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej, MOPS, Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy, Policji, środowiska akademickiego oraz innych jednostek i organizacji społecznych.


Pełny program ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” można znaleźć pod adresem www.rowna.czestochowa.pl oraz na Portalu Polityki Społecznej Miasta Częstochowy. Program może się jeszcze poszerzyć o inicjatywy i propozycje, które dotychczas nie zostały zgłoszone organizatorom – najbardziej aktualnych informacji należy szukać pod linkiem http://pps.czestochowa.pl/page/16-dni-bez-przemocy,215/


MB


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl