Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 24 sierpnia 2019
Jerzego i Bartłomieja
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
MALARSTWO. Małgorzata Domańska – wyprawa w głąb cieni
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” częstochowska malarka Małgorzata Domańska zaprezentowała najnowsze prace, których clou artystycznego przesłania połączył tytuł „Kolor i światło”. Najnowsza wystawa autorki jest wynikiem jej zaingerowania cieniami, jakie pozostawiają obiekty przyrodnicze na architekturze, murach, piasku i wzory, które tworzy kontrast światła i cienia.


Małgorzata Domańska jest częstochowianką. Ukończyła Politechnikę Częstochowską i studia podyplomowe w zakresie plastyki. Malarstwem czynnie zajmuje się od 1977 r. Od 1981 r. związana z Częstochowskim Stowarzyszeniem Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Od 2011 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa w Opolu. Uczestniczyła w wielu plenerach i wystawach w kraju i za granicą. Preferuje technikę olejną, tworzy również prace w suchym pastelu i akwareli. Tematyką jej obrazów są najczęściej pejzaże, architektura, martwa natura.
– Kolor i światło, jako nośniki nastroju, były obecne w moim malarstwie od dawna. W ostatnim czasie bardziej wnikliwie przyglądam się zjawiskom światła i cienia. Szczególnie zafascynowały mnie przedziwne kształty cieni tworzące w opozycji do partii oświetlonych wyrafinowane kompozycje. W ujęciu walorowym zjawisko to samo w sobie stanowi ciekawy temat, a pogłębione przez analizę koloru fragmentów obiektu oświetlonego i pozostającego w cieniu, stało się dla mnie malarskim wyzwaniem. Powstały cykle prac „W zimowym świetle” i „Światło i cień”, w których próbuję opisać za pomocą środków formalnych zaobserwowane przeze mnie fragmenty rzeczywistości: trawy przysypane śniegiem, cienie na ścianach budynków, rośliny w pełnym świetle lub oglądane pod światło. Obecna wystawa jest prezentacją niewielkiej ilości niezwykłych zjawisk występujących w naturze i kroplą w morzu niewyczerpanych możliwości ich interpretacji – mówi Małgorzata Domańska.
Zatapiając się w świat malarskich wizji Małgorzaty Domańskiej uświadamiamy sobie jak żywa jest obecności cieni w naszym życiu i to jak nad wyraz mocno kształtują one nasz obraz świata. Choć na co dzień tego nie zauważamy.

Małgorzata Domańska ma w swoim dorobku blisko dwadzieścia wystaw indywidualnych w Częstochowie i tyleż samo udziału w wystawach zbiorowych. Ważniejsze jej nagrody i wyróżnienia to: 1995 r. - nagroda im. Janiny Plucińskiej, statuetka „Stańczyka” (CSP), 2016 r. – Honorowa Nagroda Zarządu CSP za pracę społeczną i trwały wkład w rozwój Stowarzyszenia, 2002 r. odznaka Zasłużony Działacz Kultury, 2011 r. - odznaka Zasłużony dla Kultury PolskiejUG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl