Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 24 sierpnia 2019
Jerzego i Bartłomieja
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Historyczna promocja we Mstowie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
27 września 2018 roku w Mstowie zaprezentowano album „Mstowskie Wspomnienia… pisane zdjęciami”. To ponad 550 zdjęć, grafik, obrazów, map, wycinków z gazet i kronik zbieranych kilka lat.

Prace nad albumem trwały 8 miesięcy. Zdjęcia pochodzą z różnych źródeł: zbiorów prywatnych, kronik strażackich, szkolnych, parafialnych czy mstowskiego chóru. Sporo zdjęć i dokumentów udało się pozyskać z archiwów Urzędu Konserwacji Zabytków (zabytki często już nieistniejące) i Archiwum Państwowego. Jest tam również reprodukowane malarstwo z Muzeum Częstochowskiego, stare ryciny (jak nieistniejący kościół św. Stanisława, K. Stronczyńskiego z 1844) czy autorstwa Stanisława Masłowskiego akwarela z 1899 roku, „Targ w Mstowie”, pierwszy raz pokazana w oryginalnych kolorach.
Na zdjęciach pokazane zostały bardzo duże zmiany krajobrazu (np. wzgórza bez bujnych obecnie lasów), dawna architektura, zarówno sakralna, dworska jak i wsi, wydarzenia i uroczystości zarówno te prywatne, kościelne jak i z okresu PRL-u. Spory dział to straże pożarne, ważne swoją aktywnością do dzisiaj. Stare sikawki i ręczne motopompy, obok nich strażacy straży ogniowych w błyszczących hełmach. Pierwsze samochody strażackie, zdjęcia z manewrów, zawodów i uroczystości.
Wiele osób odnajdzie się na zdjęciach szkolnych. Najstarsze pochodzą z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Na jednym z nich można zobaczyć obok Andrzeja Kubickiego (wieloletniego i zasłużonego dyrektora, a zarazem lokalnego historyka), dr Ignacego Kozielewskiego – twórcę hymnu harcerskiego. Pracował on jako nauczyciel w latach 1945–1947 w Prywatnym Gimnazjum GRN we Mstowie.
Nie zabrakło zdjęć z życia zawodowego rolników, bednarzy, garncarzy czy bardzo ważnego wątku produkcji kafli do budowy pieców. Ich produkcja sięga jeszcze średniowiecza, a trzeba wiedzieć, że w kaflarniach w 1939 roku pracowało ponad 100 osób. Po wojnie działało ich sporo do początku lat 90., kiedy zamknięto ostatnią kaflarnię pana Macieja Puczyńskiego.
Książkę kończą zdjęcia z różnych form spędzania wolnego czasu: w kajaku, w powozie, na rowerze, na trawce mstowskich błoni i na boisku siatkarskim czy piłkarskim. W latach 50. i 60. funkcjonowały aktywnie amatorskie teatry i zdjęcia z ich przedstawień też się tu znalazły. Jest tu też cała kolekcja zdjęć mstowskich chórów, w których na przestrzeni lat śpiewały setki osób.
Spotkanie prowadził zastępca wójta Adam Markowski – jako pomysłodawca i koordynator tego przedsięwzięcia, dziękował wszystkim którzy dopomogli w jego powstaniu. Jednocześnie w jego prezentacji pokazane zostały głównie te zdjęcia, które nie zmieściły się bądź dotarły już po oddaniu do druku. Łącznie zostało zebranych znacznie ponad 1000 zdjęć i setki stron dokumentów archiwalnych. Wójt gminy Mstów Tomasz Gęsiarz w swoim wystąpieniu podkreślał historyczny kontekst powstania wydawnictwa – 825-lecie pierwszej wzmianki o Mstowie i 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Spotkanie muzycznie oprawił przebojami z okresu międzywojennego Krzysztof Drynda.
Album wydało wydawnictwo Alatus Media – Jerzy Pleszyniak z Katowic w nakładzie 1500 szt. Jest on do nabycia w kasie Urzędu Gminy w cenie 49,20 zł. Stare zdjęcia zbierane są nadal!r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl