Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 24 sierpnia 2019
Jerzego i Bartłomieja
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
ekologia
KONKURS FUNDUSZU. „Zielona Pracownia 2018”.
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie została finalistą czwartej edycji konkursu pn.: „Zielona Pracownia 2018". O projekcie mówiono podczas konferencji naukowej nt. Edukacja regionalna w kształtowaniu człowieka i obywatela XXI wieku, zorganizowanej przez Muzeum Częstochowskie.


Projekt pt. „Jurajscy eco-odkrywcy” znalazł się w gronie nagrodzonych 68 szkół z województwa śląskiego spośród 127 nadesłanych wniosków do czwartej edycji konkursu pn. „Zielona Pracownia_Projekt’2018”, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nagrodzony kwotą 30 tysięcy zł projekt sali przyrodniczej nr 33 został przygotowany przez nauczyciela przyrody Joannę Pawłowską-Kramer, a wizualizacja sali powstała dzięki współpracy z rodzicami reprezentowanymi przez Pracownię Projektową Maciej Janeczek. Szkoła nr 31 w Częstochowie kierowana przez dyrektor Monikę Stelmach jest pierwszą w Częstochowie, nagrodzoną w tak prestiżowym konkursie.
Konkurs skierowany był do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem konkursowym było przygotowanie projektu szkolnej pracowni do nauczania m.in. przedmiotów przyrodniczych, napisanie autorskiego programu edukacyjnego (innowacji pedagogicznej), która będzie realizowana w nowej ekopracowni przyrodniczo-biologicznej. Stworzony przez nauczyciela przyrody i biologii Joannę Pawłowską- Kramer autorski program z zakresu edukacji przyrodniczo-ekologicznej nosi nazwę „Jurajscy eko-odkrywcy” i jest przeznaczony dla uczniów klas IV- VIII. Aktualnie jest on wykorzystywany podczas zajęć Koła Biologicznego oraz realizacji podstawy programowej nauczania przyrody i biologii.
We wniosku należało ująć sprzęt i pomoce dydaktyczne, w które miałaby być doposażona pracownia, a które znacząco mogłyby wpłynąć na podniesienie jakości nauczania, poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej uczniów. Należało również dołączyć projekt graficzny sali lub jego wizualizację oraz otrzymać zapewnienie wsparcia organu prowadzącego szkołę, czyli Urzędu Miasta w Częstochowie. Liczyła się przede wszystkim kreatywność, innowacyjność rozwiązań, funkcjonalność, różnorodność pomocy i sprzętu oraz zasadność ich zakupu.
Istotnym kryterium wyboru był także pomysł na zagospodarowanie pracowni, jej funkcjonalność, wykorzystanie przestrzeni oraz innowacyjność zaproponowanych rozwiązań. Pod uwagę wzięto również dostosowanie i wykorzystanie pracowni przez jak największą liczbę uczniów, a także pomysły w jej zagospodarowaniu czyli spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje, warsztaty dla rodziców, nauczycieli i uczniów.
Główną myślą przewodnią przy planowaniu pracowni było powiązanie jej w naturalny sposób z najbliższym środowiskiem przyrodniczym. Jej wyposażenie i wystrój pozwoli na wyeksponowanie najbliższego nam środowiska przyrodniczego- krajobrazu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, co ma zafascynować ucznia i dalej przez kolejne lata nauki wspierać przy przeżywaniu, odkrywaniu tajemnic jurajskich wzgórz i jaskiń, aby potem mógł penetrować zakątki Polski i poznawać świat, następnie dalej patrzeć w gwiazdy i planety w poszukiwaniu życia, zachowując sie przy tym odpowiedzialnie i bezpiecznie dla zdrowia. Wszystkim tym działaniom przyświeca naczelna myśl i postanowienie, aby nieustannie motywować uczniów do troski o zachowanie bioróżnorodności i równowagi ekologicznej w najbliższym środowisku i na całym globie.
Pracownia, jej wygląd i wyposażenie mają być dla ucznia i rodzica, innych nauczycieli inspiracją do działań na rzecz ochrony środowiska i zachowań ekologicznych. W wystroju dominować będzie biel, beż, bukowe drewno czyli odcienie jurajskich amonitów i wapiennych ostańców i buków.
Oficjalne otwarcie pracowni w listopadzie 2018 r.
R


Materiał ukazał na stronie: "Częstochowska Gazeta Ekologiczna"
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl