Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 24 sierpnia 2019
Jerzego i Bartłomieja
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Prawo i Sprawiedliwość rządzi w Sejmiku Województwa Śląskiego
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Po 17 latach prawica wzięła odpowiedzialność za zarządzanie Województwem Śląskim.

20 listopada 2018 roku doszło do podpisania strategicznej deklaracji programowej dla Śląska, co przełożyło się na uzyskanie przez Prawo i Sprawiedliwość większości w Sejmiku Województwa Śląskiego. Porozumienie podpisano, bowiem do PiS przyłączył się radny Nowoczesnej Wojciech Kałuża z Żor. Tym sposobem większość w Sejmiku (23 mandaty) ma PiS.
Radny Kałuża tak skomentował swoją decyzję: - Moją partią jest Śląsk.


O nowym porozumieniu poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. - Prawica po raz pierwszy od 17 lat wzięła odpowiedzialność za zarządzanie Województwem Śląskim. Trzeba dodać, że region ten przez lata uchodził za bastion Platformy Obywatelskiej. Trzymajmy kciuki za Śląsk - komentował Dworczyk porozumienie.

21 listopada br. podczas pierwszego posiedzenia Sejmiku Województwa Śląskiego VI kadencji wybrano już nowe władze Sejmiku.

Przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego został Jan Kawulok z PiS, wiceprzewodniczącymi Beata Kocik (rodowita częstochowianka). Marszałkiem Województwa Śląskiego - Jakub Chełstowski z PiS, a wicemarszałkami - Wojciech Kałuża i Dariusz Starzycki, członkami Zarządu - Izabela Domogała i Michał Woś.
A jeszcze, przeddzień pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, otrzymaliśmy informację o składzie koalicji, która – jak napisano – „będzie rządziła regionem”. Umowę koalicyjną podpisali bowiem w Katowicach przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej ( Platforma Obywatelska i Nowoczesna), Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Tym samym koalicja antyPiS miała mieć 23 głosy w 45 osobowym Sejmiku Województwa Śląskiego. Pozostałe 22 mandaty to mandaty radnych Prawa i Sprawiedliwości, które wygrało wybory w Sejmiku.

Przedstawiciele koalicji antyPiS tak komentowali fakt swojego porozumienia:
„Dzisiaj ostatni dzień bieżącej kadencji samorządu i w duchu tej dobrej współpracy, która w ostatnich latach przyczyniła się do rozwoju województwa śląskiego, postanowiliśmy ją kontynuować. Stąd to porozumienie, które mam nadzieję zostanie potwierdzone podczas jutrzejszego głosowania i pozwoli nam skutecznie rządzić regionem przez kolejne lata dla dobra regionu i jego mieszkańców” – mówił marszałek Wojciech Saługa.
„To potwierdzenie, że chociaż w niektórych kwestiach się różnimy, to jednak współpraca dla dobra województwa jest dla nas wartością nadrzędną. Razem możemy naprawdę wiele osiągnąć” – dodała Monika Rosa z Nowoczesnej.
„SLD potwierdza swoją obecność w koalicji. Chcemy współpracować z naszymi partnerami w celu rozwoju regionu, a także potwierdzić porozumienie, które zostało zawarte w skali kraju i które ma pozwolić na wspólne rządzenie w dziewięciu województwach” – podkreślił Marek Balt z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
„Polskiemu Stronnictwu Ludowemu zależy na tym, żeby kontynuować działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju województwa, zarówno obszarów miejskich, jak i wiejskich. Ta współpraca odbywała się w sposób prawidłowy, w związku z tym zdecydowaliśmy się kontynuować koalicję z naszymi partnerami w regionie po to, żeby województwo śląskie dalej rozwijało się równomiernie” – mówił wicemarszałek Stanisław Dąbrowa z PSL.


Głównym celem zawartej umowy ma być budowanie i planowanie działań na poziomie regionalnym w oparciu o idee równomiernego rozwoju gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności. Strony porozumienia uznały także za kluczowe działania na rzecz rozwijania programu „DLA ŚLĄSKA”.

 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl