Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 20 lutego 2019
Leona i Ludomiła
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Zmiana koalicji w Sejmiku Województwa Śląskiego
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował o podpisaniu strategicznego porozumienia w Sejmiku Województwa Śląskiego, które daje PiS większość. Mowa tu o deklaracji programowej dla Śląska. Tym samym prawica po raz pierwszy od 17 lat ma szansę na wzięcie odpowiedzialności za zarządzanie Województwem Śląskim. Trzeba dodać, że region ten przez lata uchodził za bastion Platformy Obywatelskiej. – To pierwsza taka deklaracja od 17 lat! PO traci swój bastion. „Trzymajcie kciuki za Śląsk” - mówi Michał Dworczyk.


Trwa (środa 21 listopada b.r. ) pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego VI kadencji, na której zostaną nowe władze zarządu Sejmiku.

Wczoraj, obiegła informacja o podpisaniu koalicji antyPiS w Sejmiku Wojewódzkim. Już ogłoszono, że będzie ona kontynuować dobrą współpracę. Tymczasem wieczorem do Klubu Pis przeszedł jeden radny z Nowoczesnej, tym samym PiS uzyskał większość. Na sesji zostaną wybrane nowe władze Zarządu Sejmiku.
W przeddzień pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego otrzymaliśmy informację o składzie koalicji, która – jak napisano – „będzie rządziła regionem”. Umowę koalicyjną podpisali bowiem w Katowicach przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej ( Platforma Obywatelska i Nowoczesna), Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Tym samym koalicja antyPiS miała mieć 23 głosy w 45 osobowym Sejmiku Województwa Śląskiego. Pozostałe 22 mandaty to mandaty radnych Prawa i Sprawiedliwości, które wygrało wybory w Sejmiku.

Przedstawiciele koalicji antyPiS tak z ukontentowaniem komentowali fakt swojego porozumienia:
„Dzisiaj ostatni dzień bieżącej kadencji samorządu i w duchu tej dobrej współpracy, która w ostatnich latach przyczyniła się do rozwoju województwa śląskiego, postanowiliśmy ją kontynuować. Stąd to porozumienie, które mam nadzieję zostanie potwierdzone podczas jutrzejszego głosowania i pozwoli nam skutecznie rządzić regionem przez kolejne lata dla dobra regionu i jego mieszkańców” – mówił marszałek Wojciech Saługa.
„To potwierdzenie, że chociaż w niektórych kwestiach się różnimy, to jednak współpraca dla dobra województwa jest dla nas wartością nadrzędną. Razem możemy naprawdę wiele osiągnąć” – dodała Monika Rosa z Nowoczesnej.
„SLD potwierdza swoją obecność w koalicji. Chcemy współpracować z naszymi partnerami w celu rozwoju regionu, a także potwierdzić porozumienie, które zostało zawarte w skali kraju i które ma pozwolić na wspólne rządzenie w dziewięciu województwach” – podkreślił Marek Balt z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
„Polskiemu Stronnictwu Ludowemu zależy na tym, żeby kontynuować działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju województwa, zarówno obszarów miejskich, jak i wiejskich. Ta współpraca odbywała się w sposób prawidłowy, w związku z tym zdecydowaliśmy się kontynuować koalicję z naszymi partnerami w regionie po to, żeby województwo śląskie dalej rozwijało się równomiernie” – mówił wicemarszałek Stanisław Dąbrowa z PSL.

Tymczasem już wieczorem nastąpiła zmiana. Jeden radny z Nowoczesnej – Wojciech Kałuża, przeszedł do klubu PiS. Tym sposobem większość w Sejmiku (23 mandaty) ma PiS.
O zawiązaniu koalicji PiS poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. To strategiczne porozumienie określane jako: deklaracja programowa dla Śląska. Daje ona prawicy pierwszą od 17 lat szansę na wzięcie odpowiedzialności za zarządzanie Województwem Śląskim. Region ten przez lata uchodził za bastion Platformy Obywatelskiej. – To pierwsza taka deklaracja od 17 lat! PO traci swój bastion.„Trzymajcie kciuki za Śląsk” - komentuje Michał Dworczyk.
Głównym celem zawartej umowy ma być budowanie i planowanie działań na poziomie regionalnym w oparciu o idee równomiernego rozwoju gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności. Strony porozumienia uznały także za kluczowe działania na rzecz rozwijania programu „DLA ŚLĄSKA”.

r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl