Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 24 czerwca 2019
Jana i Danuty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki
»  „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”
» Pielęgniarstwo to powołanie
» ZC Michaś mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2018/2019
» Wielka Gala "30 lat Wolności RP"


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

kol. 1

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA
Opuszczony niepełnosprawny
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Andrzej Popławski jest ciężko doświadczony przez los. W 1986 roku w wyniku wypadku w pracy choroby stracił obie nogi. Od ponad 10 lat jest uwięziony w swoim jednoizbowym mieszkaniu, przy ul. Krakowskiej w Częstochowie. Choć jak przyznaje, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej trochę mu pomaga, zdany jest na własne siły. Nie załamuje się, ale jego życie jest smutne i ponure.W pokoju, w którym mieszka, jest wszystko razem: kuchnia, ubikacja, sypialnia, jadalnia. Pan Andrzej stara się utrzymać porządek, ale niewiele może zdziałać, nie mając nóg. Lokal jest zatęchły i zagrzybiony. Konieczne jest tam odświeżenie.
– Wiem, że zaduch jest okropny. Nie mogę jednak wietrzyć mieszkania, bo nie mam jak otworzyć okna. O malowaniu ścian i choćby porządnym sprzątaniu mogę tylko pomarzyć – mówi.
Pan Andrzej utrzymuje się z renty w wysokości 1200 zł. To musi wystarczyć mu na całomiesięczne utrzymanie oraz zakup lekarstw, które z racji kilku chorób (jest po dwukrotnym udarze) pochłaniają sporą część jego świadczenia. Otrzymuje przy tym niewielkie wsparcie. Pomoc społeczna zapewnia mu opiekę pracownika socjalnego oraz niewielkie dofinansowanie do czynszu i lekarstw. To wszystko nie jest wystarczające na zapewnienie minimalnych potrzeb tak chorego i samotnego człowieka.
Pan Andrzej w swoim mieszkaniu czuje się jak w klatce. – Raz w miesiącu korzystam z samochodu z pomocy społecznej, a tak siedzę cały czas w domu. Trudno mi się mieszka, bo sąsiedzi są hałaśliwi. Ciągle są tam awantury, a policja niewiele może zainterweniować. Reagują na moje zgłoszenia, ale to i tak nie pomaga – mówi.
Najbardziej doskwiera mu samotność. – Chciałbym się kontaktować z moją przyjaciółką Basią, która jest umieszczona w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie, ale mam z tym ogromne trudności. Nie mogę dowiedzieć się, co się z nią dzieje. Jedyna moją pociechą są spotkania z księdzem Łukaszem – opowiada nam.
Od trzech lat pisze do Urzędu Miasta o pomoc w zamianie mieszkania. Na razie pisze. Udało mu się jedynie, po kilku latach interwencji do administracji, magistratu, ministerstwa, załatwić wymianę rozsypującego się zejścia z klatki schodowej na nowe i dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.
.Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wysłaliśmy zapytania o to jak instytucja pomaga niepełnosprawnemu Andrzejowi Popławskiemu. Czy jest możliwa wsparcie przy odnowieniu jego mieszkania. Niestety otrzymana odpowiedź jest wymijająca.
Szanowna Pani Redaktor,
w odpowiedzi na Pani pytania odnoszące się do sytuacji naszego Podopiecznego informuję, że obowiązujące przepisy prawa m.in. dotyczące RODO, a także art. 100 ustawy o pomocy społecznej zobowiązują pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej do zachowania tajemnicy zawodowej i ochrony danych dotyczących osób korzystających z pomocy. W związku z tym, nie udzielamy informacji o wsparciu, które otrzymują konkretni podopieczni.
Równocześnie informuję, że pracownicy MOPS w przypadku każdego podopiecznego działają w pełnym zakresie w jakim mogą zaoferować wsparcie w ramach swoich kompetencji, szukając różnych możliwości udzielenia pomocy. Warto dodać, że wsparcie obejmuje te obszary, na które podopieczny wyraża zgodę lub, o które wnioskuje.
Działania takie mogą dotyczyć zarówno pomocy finansowej (o ile klient spełnia określone w przepisach kryteria dochodowe), pomoc w uzyskaniu dofinansowania na zakup sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, zapewnienie usług opiekuńczych, zaproponowanie możliwości skorzystania z pobytu w domu pomocy społecznej, a także szeroko pojętą pracę socjalną.
Pozdrawiam

Małgorzata Mruszczyk
Dyrektor
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl