Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 18 czerwca 2019
Marka i Elżbiety
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
ZADUSZKI KATYŃSKIE W HOŁDZIE OFIAROM KATYNIA I SMOLEŃSKA. Niezwykły wieczór pamięci
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
2 listopada 2018 roku w gościnnych progach Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, miała miejsce uroczystość podsumowania 9. edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego ,,Prawa i kłamstwo o Katyniu". Przedsięwzięcie, realizowane pod nadrzędną nazwą ,,Zaduszki Katyńskie", jest dziełem poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. - Inspiracją do rozpoczęcia tej inicjatywy były słowa śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, który zawsze podkreślał, że prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Polski, tak jak kłamstwo katyńskie było fundamentem założycielskim PRL. Zbrodnia Katyńska jest wciąż żywą, niezabliźnioną raną, którą tak pisze w swojej pracy Jarosław Bełza, uczeń IV LO im. Janusza Korczaka w Sosnowcu. ,,Tragedia lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku otworzyła na nowo. Ofiary Katynia i Smoleńska połączyły wspólne epitafia" podkreśla europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Wieczór, którego ogromną wartością dodaną był przepiękny, patriotyczny koncert ,,Młodzi dla Niepodległej", w wykonaniu uczniów I LO im. Juliusza Słowackiego z Częstochowy oraz uczniów szkół, w których uczyli lub uczą się laureaci dotychczasowych konkursów ,,Prawa i kłamstwo o Katyniu", upłynął w atmosferze wzruszenia i duchowej wzniosłości. Historia naszej szkoły, która powstała w 1907 roku i jak zrodziła się wolna Polska otrzymała imię Juliusza Słowackiego, łączy się z dziełem walki o niepodległość. To zobowiązuje nas do kultywowania tej tradycji. Stąd wartości wolności i suwerenności są dla nas rudymentarne i tak wychowujemy naszą młodzież. Dlatego, z poczuciem odpowiedzialności, ale i radości, przy współpracy z Kuratorium Oświaty, podjęliśmy wyzwanie przygotowania koncertu. Przedsięwzięcie przyjęło wieloformatową formułę. Cieszę się, że udało się nam przygotować tak spektakularny, ale również niezwykle duchowy i wysoce artystyczny spektakl mówi dyrektor I LO Małgorzata Kaim. Jak dodaje, szkoła na co dzień podejmuje wiele działań, mających na celu budowanie wśród młodzieży uczucia patriotyzmu. – Dla mnie, jako historyka, odzyskanie niepodległości, to było najważniejsze wydarzenie z historii Polski XX wieku. Niektórzy mówią, że wówczas zdarzył się cud. Wreszcie byliśmy wolni we własnym domu i mogliśmy kształtować ojczyznę wedle wartości, w których zostaliśmy wychowani. Dlatego w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości zrealizowaliśmy w naszej szkole wiele inicjatyw. Były to: konkursy, przedstawienia teatralne, muzyczne, dedykowane lekcje historyczne. Od 28 października tworzymy „Kartki z kalendarza”, które opisują dzień po dniu, to, co działo się do 22 listopada w Polsce i w Częstochowie. Audycje nagrywaliśmy w Radiu Jasna Góra i tam także są emitowane. 9 listopada podsumujemy całość działań i wręczymy laureatom nagrody mówi dyrektor Małgorzata Kaim.
Twórcy koncertu nauczyciele i bardzo uzdolnieni uczniowie dostarczyli nam wrażeń na najwyższym, artystycznym poziomie. A przede wszystkim czuliśmy, że to, co prezentują na scenie, jest im bliskie, że przekaz płynie z ich serc - komentuje śląski kurator oświaty Urszula Bauer, która w niedzielę w drugiej turze wyborów stoczy bój o stanowisko burmistrza Myszkowa.
Podsumowaniem konkursu jest publikacja ,,Prawda i kłamstwo o Katyniu" - antologia nagrodzony i wyróżnionych prac. Przez dziewięć lat postało ponad 2 100 utworów literackich, autorstwa młodych ludzi. Uderza nas ich wrażliwość i zarazem dojrzałość. Prace poruszają i wzruszają. Publikacja jest spotkaniem z młodzieżą poszukującą i pragnącą prawdy, o której tak pięknie pisze w swojej pracy Jan Bitner, uczeń Szkoły Podstawowej nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie" , prawda o Katyniu to prawda o historii, to prawda o nas samych" podsumowuje europoseł Jadwiga Wiśniewska.


Laureaci i finaliści IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego "Prawda i kłamstwo o Katyniu"


Szkoły podstawowe
I m. Konrad Domagała SP nr Mikołów
II m. Anna Mirek SP nr 48 Częstochowa
III m. Dorota Wąs ZS-P Łobodno


Wyróżnienia
Oliwia Szweblik SP w Strumieniu
Tomasz Chrobak SP nr 9 Bielsko-Biała
Jan Bitner SP nr 41 Częstochowa
Zuzanna Kołaczyk SP Konopiska
Kornelia Drab ZS-P Łobodno
Natalia Kubica SP nr 3 Lubliniec
Łukasz Dusiel SP Kamienica Polska


Szkoły ponadgimnazjalne


I m. Wiktoria Miluć VI LO Bielsko-Biała
II m. Dominik Wołowczyk I LO Chorzów
III m. Weronika Kowalska IV LO Częstochowa


Wyróżnienia
Kamila Cisaruk IX LO Częstochowa
Jarosław Bełza VI LO Sosnowiec
Kamila Sikora I SLO Częstochowa
Aleksandra Biolik I LO Tychy
Tomasz Wójcik Tech. nr 12 ZST Częstochowa
Maciej Borycka VIII LO Gliwice
Aleksandra Małecka I LO CzęstochowaUG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl