Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 19 grudnia 2018
Urbana i Dariusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!
» Liga 40-latków w Piłce Siatkowej - relacja
» Smog wpływa na nasze życie od początku aż po kres
» ,,Melodie Bożych Trąb"
» Ponad połowa Polaków zimą nie chroni oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi UVA i UVB
» WIGILIA U PLASTYKÓW
» Włókniarz z niezmienioną nazwą
» Ważne informacje dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
» LIST Matki z prośbą o pomoc
» CZĘSTOCHOWSKIE WYDAWNICTWA. „Niebezpieczne Sąsiedztwo” Artur Kawka
» Dla dzieci, czyli MOPSowe Mikołajki
» WYDAWNICTWO NOWA ERA DLA DZIECI - wymarzony prezent pod choinkę
» KŁOMNICACH BYŁO BARDZO ŚWIĄTECZNIE I RODZINNIE
» Wigilia częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości
» Turystyczne wyróżnienie dla Gminy Janów
» „PIERNIKOWE SZALEŃSTWO” DLA NAJMŁODSZYCH!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
GMINY I POWIATY
SERWIS GMINNY
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
JANÓW
Artyści Jolanta Madej i Janusz Motylski prezentują swoje prace w Wieluniu. Wernisaż prac zatytułowanych „Jura i Karkonosze – wrota czasu” odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wspaniała artystka Jolanta Madej jest mieszkanką gminy Janów. Ideą przewodnią przedsięwzięcia staje się świadome ukierunkowanie odbiorców na kulturę, sztukę, historię, tradycję, wierzenia, zwyczaje ludzi związanych z przedstawionymi w projekcie regionami. W projekcie kładzie się nacisk na upowszechnianie wyjątkowego dziedzictwa kulturowego Jury Krakowsko-Wieluńskiej oraz Karkonoszy – Gór Olbrzymich.

JANÓW
Aktywna grupa mieszkańców Złotego Potoku pod przewodnictwem sołtysa odnowiła kolumnę z popiersiem generała Tadeusza Kościuszki. Materiały i nasadzenia wokół ponad stuletniego pomnika sfinansowano z środków gminnych, prace społecznie wykonali aktywni mieszkańcy Złotego Potoku. Kolumnę z popiersiem Tadeusza Kościuszki bohatera bitwy pod Racławicami, w 1917 r. czyli w setną rocznicę śmierci ufundowało okoliczne społeczeństwo. Stanęła ona w sąsiedztwie miejscowego cmentarza i tam do tej pory składany jest hołd generałowi, przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej, który wskrzesił w 1794 r. polskie powstanie narodowe przeciw Rosji i Prusom.

RĘDZINY
Mieszkańcy sołectwa Kościelec zdecydowali jakie zadania sfinansują ze środków funduszu sołeckiego w 2019 roku. Łącznie wpłynęły cztery wnioski. Pierwszy – złożony przez radę sołecką – dotyczył przekazania funduszu sołeckiego na zakup i montaż urządzeń do ćwiczeń na powietrzu (siłowni) w obrębie obiektu sportowego Lotnika Kościelec na pełną kwotę dostępną w ramach funduszu, czyli 37 tys. 769 zł i 33 gr. We wniosku nr 2 zarząd OSP Kościelec proponował przekazanie środków na wymianę 150 szt. krzeseł i zakup sprzętu do kuchni w budynku miejscowej remizy na kwotę 27 tys. zł. Zarząd OSP Rędziny z kolei – podobnie jak w przypadku innych sołectw – wnioskował o przeznaczenie części środków na działalność Młodzieżowej Orkiestry Dętej (we wniosku nie podano kwoty). Pod ostatnim, czwartym wnioskiem podpisali się mieszkańcy sołectwa Kościelec, którzy chcieli: wykonania dokumentacji techniczno – projektowej na wykonanie otwartej siłowni dla mieszkańców (5 tys. zł), zakup wyposażenia dla OSP Kościelec (4 tys. zł) oraz wykonania remontu wewnątrz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kościelcu (28 tys. 769 zł 33 gr.). Pod głosowanie zostały poddane trzy wnioski : nr 1, 3 i 4 (nr 2, ze względu na brak podanej kwoty, nie mógł być poddany pod głosowanie). Większością głosów wybrano do realizacji ostatni z wniosków, czyli nr 4.

RĘDZINY
Mieszkańcy sołectwa Rudniki zdecydowali na co przeznaczyć pieniądze w ramach przyszłorocznego funduszu sołeckiego. Wpłynął tylko jeden wniosek – od sołtysa i rady sołeckiej. Sołectwu Rudniki przysługiwała do podziału kwota 37 tys. 769 zł i 33 gr. Największe środki – 12.769,33 zł – mieszkańcy przeznaczyli na rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej przy istniejącym pumptrucku, znajdującym się u zbiegu ul. Ogrodowej i drogi krajowej nr 91. Niewiele mniej, bo 12 tys. zł, pójdzie na zakup oraz montaż tablic ogłoszeniowych na wiatach przystankowych na terenie sołectwa. Pozostałe zadania, które będą realizowane w ramach funduszu sołeckiego na 2018 rok to: dofinansowanie do Rodzinnego Rajdu Rowerowego organizowanego w Rudnikach (2 tys. zł), doposażenie Orkiestry Dętej w Rędzinach z przeznaczeniem na zakup instrumentów i akcesoriów, organizację warsztatów oraz skompletowanie strojów na kwotę (2 tys. zł), zakup elementów doposażenia samochodu strażackiego w postaci narzędzi naprawczych OSP Rudniki na kwotę (1 tys. zł), dofinansowanie budowy dwóch parkingów rowerowych oraz wmurowanie tablicy (kamienia) pamiątkowego z okazji 100 lat odzyskania niepodległości w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Rudnikach (5 tys. zł), zakup strojów sportowych dla młodzieży z klubu Unia Rędziny (1 tys. zł) oraz zakup szyn do kosmetyki toru UKS Speedway Rędziny (2 tys. zł).

MSTÓW
Rozstrzygnięto XIV edycję konkursu Częstochowskiej Organizacji Turystycznej – w kategorii „produkt turystyczny” certyfikat został przyznany Gminie Mstów.
Uroczyste wręczenie certyfikatów i statuetek odbyło się 27 września br. podczas miejskich obchodów Światowego Dnia Turystyki. Wyróżnienie dla Gminy Mstów odebrał wójt Tomasz Gęsiarz.
KŁOMNICE
W Partyzanckim Biegiem na Orientację 17 września młodzi ludzie z terenu Gminy Kłomnice uczcili pamięć polskich bohaterów z czasów II wojny światowej, żołnierzy Armii Krajowej i harcerzy Szarych Szeregów. W garnkowskim lesie do rywalizacji stanęło 13 drużyn reprezentujących Szkoły Podstawowe w Garnku, Kłomnicach, Konarach, Rzerzęczycach, Skrzydlowie, Witkowicach i Świetlicę Środowiskową w Nieznanicach. Podczas biegu na dystansie 2,5 km uczestnicy mieli do wykonania zadania sprawnościowe przygotowane przez strzelców JS Warszyc.

PORAJ
19 września seniorzy z Choronia i Dębowca zrzeszeni w strukturze Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Choroniu i Dębowcu odwiedzili rodzinne miasto naszego mistrza olimpijskiego Adama Małysza. Skocznia licząca ponad osiemdziesiąt lat była świadkiem wspaniałej historii polskiego narciarstwa. Rekordzistami skoczni byli m.in. Stanisław Marusarz, Antoni Wieczorek, Władysław Tajner. Seniorzy mieli również okazję zwiedzić Wisłę. Jednym z punktów wycieczki była wizyta w Pałacyku Prezydenckim i Muzeum Narciarstwa. Na zakończenie wyjazdu seniorzy odwiedzili również Ustroń i tamtejsza pijalnię wód.

POCZESNA
30 września 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Przyrowie odbył się Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych Kół Gospodyń Wiejskich.
Współorganizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Częstochowie. Do przeglądu zgłosiło się 12 Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Częstochowskiego. Koła powitała Bernadetta Niemczyk – Krajowa Przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich, Starosta Powiatu Częstochowskiego – Krzysztof Smela oraz Wójt Gminy Przyrów – Robert Nowak. Gminę Poczesna reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Zawodzia i Kolonii Borek „Zawodzianki”. Koło zaprezentowało utwór „Czerwone Jagody”. Nagrodę i dyplom odebrały: Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Poczesna – Eulalia Błaszak oraz Przewodnicząca KGW Zawodzie i Kol. Borek – Anna Rak.
AG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl