Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 26 sierpnia 2019
Marii i Zefiryny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 33 (1432) 2019-08-22
  W NUMERZE:
» Ten ogród trzeba przywrócić pacjentom
» Premier Mateusz Morawiecki na Jasnej Górze
» Panie prezydencie Częstochowy to nieprawda
» Jurajski Park Narodowy
»  Żółwie błotne w siewierskim nadleśnictwie
» ZANIM TAMTEN ŚWIAT RUNĄŁ.LUDNOŚĆ CZĘSTOCHOWY I OKOLIC WOBEC WIDMA WOJNY 1939 r.
» Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
» Rambo w częstochowskiej policji
»  KONOPISKA / ALEKSANDRIA. Budowa nowej hali sportowej
» ANNA PURSKA
» SZTUKA ŻYCIA
» 53. Festiwal Kiepury Krynica-Zdrój 10–17 sierpnia 2019. KONCERT WIECZORNY – GALA OPERETKOWA
»  Od twórczości ludowej po naukę
» Zaproszenie do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży
» 25 LAT AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA. Instytucja wspierająca rolników
» Bezpieczne gospodarstwo


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Akcja księdza Ryszarda
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Już po raz szósty Towarzystwo Patriotyczne „Kresy”, pod wodzą księdza proboszcza Ryszarda Umańskiego, organizuje charytatywną akcję pomocy polskim dzieciom na Kresach Wschodnich. Dary są już gromadzone, można je przynosić do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przy ul. Michałowskiego 28A (Północ) w Częstochowie, w godzinach od 8–18. W tym roku zbierane są: słodycze, maskotki i artykuły szkolne.


– Darami pragniemy obdarować Polaków mieszkających w gminach Jaszuny i Mickuny oraz parafian w Nowej Wsi na Wileńszczyźnie. Akcja pozyskiwania podarunków zakończy się 16 listopada br. Zebrane rzeczy dostarczymy dzieciom z okazji dnia Świętego Mikołaja. To akcja, która niesie ogromną radość dzieciom. One cieszą się z najmniejszych drobiazgów. Z drugiej strony tu, w Częstochowie, rośnie serce pomocy i wolontariatu. To wielka satysfakcja widzieć tak duże, bezinteresowne zaangażowanie młodych i starszych ludzi – mówi pomysłodawca akcji ks. Ryszard Umański.
W akcji ponownie wezmą udział szkoły z Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Dodatkowo, dzięki zaangażowaniu Kuratorium Oświaty, przedsięwzięcie swym udziałem zasilą szkoły z terenu Kuratorium w Bielsku-Białej i Bytomia – W ubiegłym roku na 500 placówek w zasięgu Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie do akcji włączyło się ponad 130 placówek. Mam nadzieję, że rozszerzenie akcji podwoi liczbę szkół. To inicjatywa, która ma ogromny wymiar wychowawczy. Kształtuje u dzieci ważne cechy: altruizm, otwartość na drugiego człowieka i umiejętność dzielenia się z innymi. Dlatego istotne jest, aby uczniowie ofiarowali kolegom na Kresach coś własnego, osobistego – mówi dyrektor Delegatury w Częstochowie Alicja Janowska.
Swój znaczący udział w przedsięwzięciu mają także gminy powiatu częstochowskiego: Mstów, Rędziny, Janów, Poraj, Konopiska, Poczesna, Olsztyn, Kruszyna oraz Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Częstochowy, Bracia Rycerzy Kolumba i Solidarność w Częstochowie. Wiele gmin uczestniczy w akcji już kolejny raz. – Po raz piąty zewrzemy szeregi, aby ponieść trochę radości polskim dzieciom na Kresach. Nasza współpraca rozwija się także indywidualnie, ponieważ mamy podpisaną umowę wzajemnych działań z gminą Mickuny. Owocuje ona poszerzaniem wiedzy o Kresach. Taka współpraca obejmuje też różne sfery życia społecznego, także gospodarczego, a w konsekwencji nawiązywaniem kontaktów – mówi reprezentant gminy Poraj, kierownik promocji Andrzej Kozłowski. Warto dodać, że podobną umowę współpracy ma podpisana gmina Poczesna (z gminą Jaszuny), a w trakcie zawierania takiej współpracy jest gmina Mstów.

Koordynatorem akcji jest ks. Ryszard Umański tel. 604 905 800, a wszelkich informacji o akcji udziela dyr. Zespołu szkół Technicznych Rafał Piotrowski, tel. 608 046 929
URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl