Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 22 maja 2019
Julii i Heleny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 20 (1419) 2019-05-16
  W NUMERZE:
» POZNAJMY DYREKTORÓW GMINNYCH OŚRODKÓW KULTURY. Wręczyłam tysiące dyplomów i nagród
»  Pomnik ku czci Stanisława Pyjasa
» W województwie śląskim ruszają bezpłatne treningi nordic walking w ramach IV edycji Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku
» Spotkanie informacyjne o funduszach
» AZS 2020 MISTRZEM POLSKI KADETÓW!
» Zaproszenie na wernisaż
» X Parada Postaci Literackich
» Częstochowska Noc Muzeów
» 15. HOT JAZZ SPRING, CZYLI FESTIWAL SWINGUJĄCEJ TRADYCJI
» Cezary Trybański podzielił się swoją wiedzą
» Współpraca Częstochowy z Humaniem
»  „Porozmawiajmy Mamo” Miesiączka – symboliczne przejście?
»  Porozmawiajmy Mamo … o miesiączce
» Gala II Powiatowego Konkursu Literackiego Etiudy pt. „Wolność bez granic”
» W świat niosą swe serce gorące
»  Rozpoczął się nabór kandydatów na ławników sądowych na kadencję 2020-2023. Termin składania zgłoszeń upływa 30 czerwca.
» PIKNIK MILITARNY
» I TURYSTYCZNY RAJD MINI
» OLSZTYŃSKA KORBA
» IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty: W STULECIE UTWORZENIA 7 DYWIZJI PIECHOTY 1919 – 2019
» Znamy program Festiwalu Apostrof w Katowicach!
» Szanujmy język polski, uczyńmy świat lepszym
» Kampania na rzecz budowy Domu Oczami Brata
»  ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” ZAPRASZA NA X PIKNIK LEŚNO – ŁOWIECKI „CIETRZEWISKO” – 17 – 19 maja 2019
» Konferencja w sprawie ochrony powietrza
» ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW
» KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
» Zaproszenie na piknik modelarski
» PAMIĘTAJĄ O TRAGICZNIE ZMARŁYM STASZKU PYJASIE
» ARiMR przypomina o kończących się naborach
» SLD i PO prezentują mieszkańcom gigantyczną podwyżkę za śmieci
» Zacznij świętować Dzień Matki od wspólnego wyjścia do kina
» Miliony na OSP
» Od Tatr do Bałtyku – weź udział i podaj zmianę w najdłuższej charytatywnej sztafecie w Polsce
» Dotacje na zabytki
» Nowa ścieżka rowerowa w Olsztynie
» W 75. rocznicę bitwy pdo Monte Cassino
»  Filmowa odsłona Aladyna w Cinema City IMAX® i 4DX®!
»  Częstochowska Straż Miejska na biegu przełajowym im. st. sierż. Marka Sienickiego
» Amazonki w trosce o zdrowie
» Budżet obywatelski czeka
» XII Częstochowskie Dni Rodziny
» Łotewska wizyta
» Muzealnicy odebrali Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego
»  REGULAMIN IX Powiatowy Konkurs Malarski „MOJA MAMA JEST...?”
» Ostatnie spotkanie z kibicami w tym sezonie
» Auta MINI w Żarkach 24.05.
» Magia porodu domowego - materiał Anny Wojtyli, ambasadorki kampanii „Położna na medal”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA
INTERWENCJA. ZGM niewłaściwie dolicza opłaty za metraż?
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Państwo Jolanta i Maciej Węgrzynowie posiadają lokal w zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Częstochowie, przy al. Niepodległości. Jak informują „Gazetę Częstochowską”, ZGM nieodpowiednio naliczał im opłaty za metraż lokalu i centralne ogrzewanie. Po rozstrzygnięcie tej kwestii, którą ZGM negował, udali się do sądu. Sprawę wygrali, ale połowicznie. Największym zaskoczeniem był wyrok.
Po wielu perturbacjach z ZGM, który nie uwzględniał ich racji, państwo Węgrzynowie skierowali sprawę do sądu. Pierwsza rozprawa miała miejsce w kwietniu 2014 roku. Proces ciągnął się ponad trzy lata.
Państwo Węgrzynowie po inwentaryzacji budynku w 2011 roku zorientowali się, że mają wyliczoną zbyt dużą powierzchnię mieszkalną. Gdy zasiedlali lokal w 1997 roku powierzchnia użytkowa lokalu była wykazana na 48,50 m2. Po inwentaryzacji okazało się, że faktyczna powierzchnia to: 47,11 m2. – W rezultacie powierzchnia mieszkania jest mniejsza o 1,4 m2. Od 1997 roku do 2011 roku dało to nadpłatę ponad 10 tysięcy złotych za powierzchnię mieszkania i ponad 25 tysięcy złotych za centralne ogrzewanie - mówi Maciej Węgrzyn.
Zdaniem częstochowianina, co do błędnego wyliczenia metrażu mieszkania, potwierdza opinia biegłego sądowego, wykonana na zlecenie Sądu. Wynika z niej, że w okresie zamieszkiwania lokalu zmieniły się normy obliczeniowe. W okresie zasiedlenia lokalu miała zastosowanie Polska Norma PN-70/B02365, która obowiązywała od 1 stycznia 1971 roku. Według tej normy powierzchnia użytkowa lokalu wynosiła 48,50 m2. Wykonany pomiar w 2011 roku został przeprowadzony według aktualnych już norm i przepisów: Ustawy z dnia 21czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz według normy PN-ISO 9836:1997, zgodnej z międzynarodową normą ISO-9836-1992. Normy te mówią, że za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału. Ponadto według Ustawy pomiar powierzchni użytkowej lokalu dokonuje się w świetle wyprawionych ścian. Te obwarowania uwzględniono w pomiarze w 2011 roku. ZGM nie uwzględnił jednak, że przez 14 lat, od 1997 roku, kiedy już obowiązywały nowe normy obliczania powierzchni użytkowej, od państwa Węgrzynów pobierano zbyt wysoką opłatę czynszu i za centralne ogrzewanie, wyliczone na podstawie pomiaru z 1997 roku. W tym pomiarze doliczono wnęki w ścianach powyżej 0,1 m2.
Państwo Węgrzynowie pozwali gminę Częstochowa o zwrot nadpłaty pobieranej z tytułu źle wymierzonego lokalu. 27 maja 2014 roku złożyli pozew, w którym domagali się zasadzenia na swoją rzecz kwoty 18.176 złotych wraz z zasądzeniem kosztów procesu. 29 stycznia 2015 roku swoje żądania zwiększyli. Oczekiwali zwrotu 10.000 złotych tytułem nienależnie pobranych opłat czynszowych za nadmetraż 1,4 m2 balkonu, za okres 20 lat, wraz z odsetkami od 31 maja 2011 roku; 25.000 złotych nienależnie pobranych opłat w związku z nadmetrażem w zakresie centralnego ogrzewania wraz z ustawowymi odsetkami od 31 maja 2011 roku oraz 1000 złotych za zwyżki odnośnie instalacji gazowych i co., wraz z odsetkami od 13 stycznia 1995 roku, 900 złotych za nienależne opłaty z tytułu poboru wody z odsetkami od 1 stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2013 roku, 2200 złotych tytułem nienależnie pobranych opłat za wywóz śmieci z odsetkami od 1 stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2013 roku (w obu przypadkach było to związane z niezamieszkiwaniem w tym okresie lokalu) oraz zwrotu 400 złotych nienależnie pobranych odsetek za nieterminowe wpłaty z tytułu opłat czynszowych.
Wyrok Sądu Rejowego najpierw ucieszył państwa Jolantę i Maciej Węgrzynów, ponieważ Sąd w części zasądził od pozwanego zwrot kosztów nadpłat. Zdumiała ich natomiast treść wyroku. Sąd bowiem zasądził od pozwanego Gminy Częstochowa na rzecz powodów Jolanty Węgrzyn i Macieja Węgrzyna solidarnie kwotę 3,76 złotych z odsetkami od 1 stycznia 2012 roku oraz zwrot kosztów procesu w kwocie 2400 zł. Sąd uznał, że żądanie pozwu zasługiwało na uwzględnienie jedynie w niewielkim, wskazanym wyżej zakresie; w pozostałym podlegało oddaleniu jako nieuzasadnione.
UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl