Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 22 maja 2019
Julii i Heleny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 20 (1419) 2019-05-16
  W NUMERZE:
» POZNAJMY DYREKTORÓW GMINNYCH OŚRODKÓW KULTURY. Wręczyłam tysiące dyplomów i nagród
»  Pomnik ku czci Stanisława Pyjasa
» W województwie śląskim ruszają bezpłatne treningi nordic walking w ramach IV edycji Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku
» Spotkanie informacyjne o funduszach
» AZS 2020 MISTRZEM POLSKI KADETÓW!
» Zaproszenie na wernisaż
» X Parada Postaci Literackich
» Częstochowska Noc Muzeów
» 15. HOT JAZZ SPRING, CZYLI FESTIWAL SWINGUJĄCEJ TRADYCJI
» Cezary Trybański podzielił się swoją wiedzą
» Współpraca Częstochowy z Humaniem
»  „Porozmawiajmy Mamo” Miesiączka – symboliczne przejście?
»  Porozmawiajmy Mamo … o miesiączce
» Gala II Powiatowego Konkursu Literackiego Etiudy pt. „Wolność bez granic”
» W świat niosą swe serce gorące
»  Rozpoczął się nabór kandydatów na ławników sądowych na kadencję 2020-2023. Termin składania zgłoszeń upływa 30 czerwca.
» PIKNIK MILITARNY
» I TURYSTYCZNY RAJD MINI
» OLSZTYŃSKA KORBA
» IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty: W STULECIE UTWORZENIA 7 DYWIZJI PIECHOTY 1919 – 2019
» Znamy program Festiwalu Apostrof w Katowicach!
» Szanujmy język polski, uczyńmy świat lepszym
» Kampania na rzecz budowy Domu Oczami Brata
»  ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” ZAPRASZA NA X PIKNIK LEŚNO – ŁOWIECKI „CIETRZEWISKO” – 17 – 19 maja 2019
» Konferencja w sprawie ochrony powietrza
» ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW
» KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
» Zaproszenie na piknik modelarski
» PAMIĘTAJĄ O TRAGICZNIE ZMARŁYM STASZKU PYJASIE
» ARiMR przypomina o kończących się naborach
» SLD i PO prezentują mieszkańcom gigantyczną podwyżkę za śmieci
» Zacznij świętować Dzień Matki od wspólnego wyjścia do kina
» Miliony na OSP
» Od Tatr do Bałtyku – weź udział i podaj zmianę w najdłuższej charytatywnej sztafecie w Polsce
» Dotacje na zabytki
» Nowa ścieżka rowerowa w Olsztynie
» W 75. rocznicę bitwy pdo Monte Cassino
»  Filmowa odsłona Aladyna w Cinema City IMAX® i 4DX®!
»  Częstochowska Straż Miejska na biegu przełajowym im. st. sierż. Marka Sienickiego
» Amazonki w trosce o zdrowie
» Budżet obywatelski czeka
» XII Częstochowskie Dni Rodziny
» Łotewska wizyta
» Muzealnicy odebrali Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego
»  REGULAMIN IX Powiatowy Konkurs Malarski „MOJA MAMA JEST...?”
» Ostatnie spotkanie z kibicami w tym sezonie
» Auta MINI w Żarkach 24.05.
» Magia porodu domowego - materiał Anny Wojtyli, ambasadorki kampanii „Położna na medal”
» II Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin Dzieci Utraconych do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
»  Nowa odsłona Marszobiegu w Olsztynie!
»  Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020
» STOP NARKOMANII
» Mięsniak macicy - problem kobiet
» Programy dla zdrowia
»  „STO LAT WOKÓŁ MUZYKI” –
» BĄDŹ ZDROWA MAMO
» 10 lat monitoringu w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
medycyna
Profilaktyka Chorób Siatkówki Oka/ RetinaDay 2018
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Najczęściej diagnozowaną chorobą siatkówki jest tzw. zwyrodnienie plamki żółtej zwane w skrócie AMD. W Polsce choruje na nie ponad 1,3 mln osób, z tego 140 tys. na jego groźniejszą, wysiękową postać. Z każdym rokiem przybywa około 14 000 takich pacjentów. Tylko regularne wizyty u okulisty pozwalają w porę zareagować, gdy stan siatkówki się pogarsza. Od 24 do 30 września trwa World Retina Week - Światowy Tydzień Schorzeń Siatkówki Oka. 29 września obchodzony jest Retina Day. O czym warto pamiętać na co dzień, by zachować zdrowy wzrok do później starości mówi dr n.med. Agnieszka Jamrozy – Witkowska, współpracująca z siecią klinik Optegra.

Choroby wzroku – nabrzmiewający problem społeczny

Choroby narządu wzroku występują u 285 milionów osób na całym świecie, z czego 39 milionów osób jest niewidoma, a 246 milionów osób cierpi na upośledzenie widzenia (wg WHO).

Zmiany cywilizacyjne oraz starzenie się społeczeństw niosą ze sobą konsekwencje w postaci większej zapadalności na choroby takie cukrzyca. Większość diagnozowanych chorób siatkówki związana jest bezpośrednio z tą właśnie chorobą i co ważne, aktualnie stanowi ona jedną z głównych przyczyn upośledzenia widzenia.

Problem staje się istotny społecznie, bo z 5 milionów osób, które mają orzeczoną niepełnosprawność w Polsce, 1,5 miliona stanowią osoby z orzeczoną ślepotą i upośledzeniem wzroku! Większość z nich to osoby w wieku powyżej 50 lat.

Regularne, czyli coroczne, wizyty u okulisty celem oceny dna oka, mają ogromny wpływ na dłuższe cieszenie się dobrym widzeniem – mówi dr n.med. Agnieszka Jamrozy – Witkowska, współpracująca z siecią klinik Optegra.

Najczęstsze choroby siatkówki

Siatkówka to wyścielająca wnętrze gałki ocznej cienka, przezroczysta błona. Jej centralną częścią jest tzw. plamka, w niej powstają obrazy w kolorach o wysokiej rozdzielczości. Ona odpowiada także za ostrość naszego widzenia, możliwość czytania, oglądania i pisania. Poznane i opisane schorzenia siatkówki to zwykle wynik procesów zwyrodnieniowych albo tzw. chorób wrodzonych lub ogólnoustrojowych. Do najczęściej występujących należą wspomniane zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), cukrzycowy obrzęk plamki (DME)oraz zakrzep żyły środkowej. Nie leczone stają się najczęstszymi przyczynami trwałego upośledzenia lub utraty wzroku. Zaraz po jaskrze i zaćmie to właśnie AMD najczęściej odpowiada za utratę wzroku u osób starszych. To o tyle ważne, że jeśli nie rozpoczniemy leczenia odpowiednio wcześnie, istnieje zagrożenie nieodwracalnej utraty widzenia, bez możliwości jego przywrócenia – dodaje dr n.med. Agnieszka Jamrozy-Witkowska.

Choroby siatkówki oka to problem także osób w młodszym wieku. W tej grupie mówimy o tzw. wrodzonych zwyrodnieniach siatkówki. Wśród nich wyróżnić należy trzy jego rodzaje: barwnikowe, obwodowe i kraciaste. Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki oka tzw. retinopatia barwnikowa to choroba dziedziczna, diagnozowana jako jeden z elementów zespołów genetycznych. Objawy tej choroby pojawiają się w młodości i są na początku całkowicie bezbolesne. Niestety nie istnieją skuteczne metody leczenia tego schorzenia. Lekarze rekomendują profilaktykę w postaci regularnych wizyt u okulisty. Inną grupą mało znanych chorób siatkówki są zwyrodnienia siatkówki określane jako obwodowe i kraciaste. Narażone są na nie szczególnie osoby z wysoką krótkowzrocznością i ludzie w starszym wieku. Towarzyszą im często powikłania w postaci przedarcia lub odwarstwienia siatkówki. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania nim jest laseroterapia obwodu siatkówki. Zabieg jest krótki i trwa zwykle około 10 minut.

By uciec przed chorobą

Rzuć palenie
Badania wskazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia chorób narządu wzroku wzrasta u palaczy. Ryzyko zachorowania w tej grupie na zwyrodnienie plamki żółtej jest aż czterokrotnie wyższe! Jeśli palisz, czym prędzej zrezygnuj z tego nałogu!


Patrz, co jesz
O korzyściach ze zbilansowanej diety dla naszego zdrowia wspominają niemalże wszyscy, a od jakiegoś czasu także okuliści. Podczas badań podłużnych (prowadzonych przez kilka lat wśród tych samych grup) wykazano, że przyjmowanie wraz z jedzeniem witaminy E może zmniejszać ryzyko wystąpienia AMD**. Jednak, aby odpowiednio dobrać dla siebie suplementację, warto udać się do lekarza. W tym przypadku ważny jest tzw. bilans, by uniknąć sytuacji, w której przyjmowane preparaty,zamiast likwidować wolne rodniki, będą je namnażać. Odpowiednia dieta ma także kluczowe znaczenie w przypadku osób ze zdiagnozowana cukrzycą. Dzięki niej można lepiejkontrolować poziom cukru, którego wysokość ma duży wpływ na stan siatkówki. Główne zasady zdrowego żywienia znaleźć można na stronie Instytutu Żywności i Żywienia www.izz.waw.pl


Schudnij
Otyłość wpływa na poziom lipidów we w krwi, dlatego sprzyja rozwojowi AMD. To kolejny powód, by zadbać o odpowiednią dawkę ruchu i zbilansowaną dietę!

Noś okulary przeciwsłoneczne
Wieloletnia ekspozycja na ostre światło i brak ochrony oczu przed jego działaniem zwiększają ryzyko wystąpienia AMD. By je zmniejszyć, warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z dobrymi szkłami blokującymi promieniowanie UV.

Badaj się regularnie
Dbając o diagnostykę i leczenie, można zapobiec aż 85% przypadkom zaburzeń wzroku spowodowanych chorobami siatkówki (wg danych WHO). Tymczasem jedna trzecia Polaków nigdy nie była u okulisty!!! Dane pokazują, że w Polsce na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem choruje ponad 1,3 mln osób, z tego 140 tys. na jego groźniejszą, wysiękową postać. Z każdym rokiem przybywa około 14 000 takich pacjentów. Tylko regularne wizyty u okulisty pozwalają w porę zareagować, gdy stan siatkówki się pogarsza.

Kiedy warto iść do specjalisty?
Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie obniżoną ostrość widzenia możemy samodzielnie przeprowadzić wstępne badanie tzw. testem. W sieci dostępny jest specjalny szablon zwany siatką Amslera. To nic innego jak kwadrat o boku 10 cm, który podzielony jest czarnymi liniami przecinającymi się co 0,5 cm. Na jego środku znajduje się kropka. Jeżeli patrząc na nią, linie falują i ulegają zniekształceniu, może to świadczyć o zmianach w plamce, z którymi warto udać się do specjalisty – mówi dr n.med. Agnieszka Jamrozy – Witkowska, zastępca Dyrektora medycznego w klinikach Optegra.

Gdy oko choruje…
Wraz z rozwojem okulistyki pojawiły się metody leczenia także takich schorzeń jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Połową sukcesu leczenia także w tym przypadku jest właściwa diagnoza. Dlatego w klinikach Optegra każdy pacjent poddawany jest specjalistycznym badaniom diagnostycznym. Poza podstawowym badaniem dna oka stanowiącym złoty standard w przypadku diagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej, pacjent poddawany jest badaniom takim jak: OCT (Koherentna Tomografia Optyczna), angiografii fluoresceinowej i w przypadkach wątpliwych badaniu AngioOCT. Dzięki nim możliwe jest określenie poziomu zaawansowania choroby i dobór odpowiedniej terapii.Aktualną metodą leczenia AMD są iniekcje podawane do wnętrza oka. We wszystkich ośrodkach na świecie, także w klinikach Optegra, są dostępne trzy rodzaje preparatów – Eylea, Lucentis i Avastin. Terapia AMD polega na wielokrotnym podawaniu zastrzyków w określonych odstępach czasowych. Liczbę oraz długość przerw między kolejnymi iniekcjami określa lekarz na podstawie badań i wyników testów diagnostycznych. U większości chorych ta terapia zatrzymuje pogarszanie się jakości widzenia - u 30% chorych z AMD obserwuje się znaczną poprawę wzroku.

Inną opcją, jaką chorzy pacjenci mają do wyboru, jest wszczepienie soczewki plamkowej Schariotha. Jest ona przeznaczona dla osób z chorobami plamki obu oczu. Wszczepia się ją pacjentom po przebytej operacji zaćmy, czyli do oczu, które mają już wszczepioną sztuczną soczewkę. Nie leczy ona schorzeń plamki, ale pomaga pacjentom słabowidzącym poprawić komfort czytania.

RetinaWeek 2018
W tym czasie co roku prowadzone są szerokie działania edukacyjne mające na celu podniesienie świadomości pacjentów na temat chorób siatkówki. Głównym celem tych działań jest zachęcenie pacjentów do częstszych profilaktycznych badań okulistycznych oraz wypracowanie odpowiedniego stylu życia, bo jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dzięki odpowiedniej profilaktyce można zapobiec aż 85% przypadkom zaburzenia widzenia.

* Dane pochodzą z raportu „Okulistyka i choroby siatkówki” w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się http://serwer1415954.home.pl/autoinstalator/wordpress/wp-content/uploads/2015/02/raport_okulistyka.pdf

** https://podyplomie.pl/okulistyka/17250,skladniki-diety-a-rozwoj-amd-aktualny-stan-wiedzyfot. dr n.med. Agnieszka Jamrozy - Witkowska kliniki Optegra


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl