Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 20 października 2018
Ireny i Kleopatry
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
» Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora
» UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ
» ,,Solidarność" popiera Artura Warzochę
» BOOSTER MŚP - I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY - MAŁY KSIĄŻĘ
» Maraton horrorów w Cinema City
»  BIEG CHARYTATYWNY „WOLNOŚĆ NA 5”
» III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
» MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
» CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
» Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać
» Pasowanie na ucznia
» Artystyczna służba
» Jasna Góra w drodze do Niepodległości
» PROMOCJA KSIĄŻKI
» UROKI KAMPANII SAMORZĄDOWEJ
» 19 października - rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
» WSPANIAŁA AKCJA PARTIOTYCZNO-EDUKACYJNA - „Częstochowa w godle zaklęta”
» Ruszy przebudowa stadionu Raków
» Będą się uczyć jak zachować się podczas ataku terrporystycznego
» LIST DO REDAKCJI. Za głośno na Skrze
» Dopłaty: ARiMR wypłaciła ponad pół miliarda zł zaliczek
» Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 403 mln zł


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
50 milionów złotych dla częstochowskich uczelni
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W Częstochowie, 5 września 2018 roku, na zaproszenie senatora Artura Warzochy – kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Częstochowy – przebywał wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller. Podczas konferencji na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza zapowiedział, że w przyszłym roku obie częstochowskie uczelnie – Uniwersytet Jana Długosza i Politechnika Częstochowska – otrzymają dodatkowe specjalne środki na rozbudowę infrastruktury i rozwój bazy dydaktyczno-naukowej.– Nowa ustawa szkolnictwa wyższego została przygotowana solidnie i długofalowo. Jej priorytetami są trzy filary: autonomia uczelni, wysoka jakość studiowania i zrównoważony rozwój, który zapewnią sprawiedliwie dzielone pieniądze. 1 stycznia pracownicy uczelni otrzymają podwyżki, średnio o 800 zł brutto. Dedykowane środki na wdrożenie ustawy wynoszą 2 miliardy złotych, ale dodatkowo w 2019 roku ministerstwo na rozwój polskich uczelni przeznaczy 3 miliardy złotych. Częstochowskie uczelnie otrzymają łącznie – co najmniej – 50 milionów złotych, Politechnika więcej o kilka milionów, co wynika z wyliczenia algorytmu – mówił wiceminister Piotr Müller. Podkreślił przy tym znaczący udział senatora Artura Warzochy w walce o środki dla częstochowskich uczelni, które zaliczane są do dużych ośrodków akademickich.
Senator Artur Warzocha, dziękując wiceministrowi Piotrowi Müllerowi za przyjazd i dobre wieści, przypomniał, że parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, z posłem, obecnie wiceministrem rolnictwa Szymonem Giżyńskim na czele, pomogli w realizowaniu ważnych strategicznych przedsięwzięć na rzecz uczelni. – W przypadku Uniwersytetu, to pozyskanie środków na budowę Akademickiego Centrum Sportu i Wydziału Nauk Społecznych. To także znacząca pomoc w przeprowadzeniu procesu zmiany statutu – najpierw z Wyższej Szkoły Pedagogiczne w Akademię, kilka miesięcy temu w Uniwersytet. Tu należy podkreślić wyjątkowe zaangażowanie całej kadry naukowej uczelni, która podjęła wysiłek wypełnienia wszelkich wymogów koniecznych do awansu uczelni – powiedział senator Warzocha. Wspomniał także o planach stworzenia wydziału lekarskiego na UJD.
– Prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Taki oddział z pewnością wpłynie na rozwój uczelni oraz miasta, a szczególnie na wzrost jakości opieki medycznej. Aktualnie obserwujemy proces starzenia się lekarzy w Częstochowie i odpływ młodych do miast z klinikami medycznymi, gdzie jest szansa na rozwój naukowy i lepszą pracę – dodał senator Warzocha.
Obecna na konferencji rektor UJD, prof. Anna Wypych-Gawrońska podkreśliła znaczącą pomoc parlamentarzystów PiS, w tym szczególnie Artura Warzochy w rozwoju uczelni. – Efekt uniwersytetu zadziałał. Zauważamy duży wzrost zainteresowania maturzystów naszą uczelnią, ostateczny wynik uzyskamy po zakończeniu rekrutacji. Z pewnością bardzo dużym popytem cieszą się kierunki medyczne, nabór na fizjoterapię, dietetykę, kosmetologię już się dawno zakończył, w niewielkim wymiarze trwa jeszcze na pielęgniarstwie. To świadczy o gorącej potrzebie rozwoju medycznych dyscyplin i daje asumpt do starań o wydział lekarski. Takie wydziały są w mniejszych miastach, w Opolu, Radomsku, dlatego wydział lekarski powinien powstać też w Częstochowie – stwierdziła rektor Anna Wypych-Gawrońska.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl