Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 24 maja 2019
Joanny i Zuzanny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 21 (1420) 2019-05-23
  W NUMERZE:
» Europoseł Jadwiga Wiśniewska Ambasadorem Polski Przyjaznej Osobom Starszym
» SPRZĄTAJMY PO PSACH, NIE DOKARMIAJMY GOŁĘBI
» Konferencja w sprawie ochrony powietrza
» KALENDARIUM EKOLOGICZNE
» GRATULUJEMY. Sukces Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelcu.
» CZĘSTOCHOWA. SLD i PO prezentują mieszkańcom gigantyczną podwyżkę za śmieci
» POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ". - NOWE POKOLENIE
» KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
» X Parada Postaci Literackich
» ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW
» ANNA PURSKA
» PIĘKNO I KUNSZT
» Koncert w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
» 100-lecie Polski Wolnej – maj 1919 rok
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Od Monte Cassino do Bolonii
» Monte Cassino – duma i chwała Wojska Polskiego
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Pułkownik Sztabu Generalnego Adam Nałęcz-Nieniewski
» Zapomniana legenda częstochowskiego sportu i podziemia - Stanisław Wizner (1893-1942)
» Kartki z kalendarza - kartki maja
» WYDAWNICTWO REPLIKA
» 29 medali dla Polski
» GRATULUJEMY. Sukces młodego częstochowianina
» LAURY DLA CZĘSTOCHOWSKICH TENISISTÓW
» PIŁKA NOŻNA. Raków Mistrzem Fortuna 1. Ligi!
» SPORT W GMINACH
» SPORT W GMINACH
» AZS 2020 MISTRZEM POLSKI KADETÓW
» INWESTYCJE WE MSTOWIE
»  Nowa linia sezonowa przyśpieszona 67R utworzona w porozumieniu pomiędzy gminami Częstochowa i Olsztyn
» POD PATRONATEM ,,GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. O bezpieczeństwie na drodze w Mstowie
» W Koskach koło Panek zaśpiewano „Sto lat”
» Z RAPORTÓWKI POLICJANTA
» BEZPŁATNE WARSZTATY DLA BEZROBOTNYCH
» Z ortografią na ty


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
URODZONY HUMANISTA. ANDRZEJ ALBIN PALUCHOWSKI (1933-2017)
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Człowiek jest bowiem tak ważny, jak odczuwalna jest jego obecność w życiu innych ludzi.Andrzej Albin Paluchowski, historyk literatury, wybitny znawca twórczości Adama Mickiewicza, bibliofil, długoletni dyrektor Biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Częstochowianin. Przez całe swoje zawodowe życie cieszył się dużym szacunkiem i poważaniem wśród pracowników nauki w Polsce oraz za granicą. Zasłynął także jako autor rozpraw naukowych, artykułów poświęconych sylwetkom wybitnych polonistów: Stanisława Pigonia, Wacława Borowego, Ireny Sławińskiej. „Badanie literatury było dla niego konsekwencją autentycznego czytelniczego zainteresowania, potrzebą duchowego kontaktu z jej osobowym przesłaniem" – napisał prof. Stefan Sawicki.
Był człowiekiem spełnionym, robił to, co ukochał, co stanowiło dla niego wielką wartość. Andrzej Paluchowski urodził się 26 stycznia 1933 roku w Częstochowie, jako syn Janiny z Zaskórskich oraz urzędnika Bolesława Paluchowskiego. W latach 1945-1951 uczył się w renomowanym Gimnazjum i Liceum im. Romualda Traugutta. Wychowawcą przyszłego uczonego był prof. Jan Sołdrowski, przyjaciel młodzieży, ceniony pedagog, wykładowca języka polskiego. W 1956 roku ukończył z wyróżnieniem studia w zakresie filologii polskiej na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jego praca magisterska O obrazowaniu w „Panu Tadeuszu", napisana pod kierunkiem prof. Czesława Zgorzelskiego była w całości drukowana w "Pamiętniku Literackim".
Przez wiele lat pracował na uniwersytecie jako nauczyciel akademicki. Był doskonałym dydaktykiem. Jednak książki zajmowały naczelne miejsce w życiu Andrzeja Paluchowskiego. Stanowiły główną przestrzeń Jego intelektualnego życia. W 1966 roku rozpoczął pracę w Bibliotece Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po sześciu latach bibliotekarskiej praktyki powierzono Paluchowskiemu stanowisko zastępcy dyrektora. W 1976 roku po nagłej śmierci o. Romualda Gustawa OFM, objął kierownictwo tej ważnej placówki na okres dwudziestu jeden lat.
Profesor Zbigniew Żmigrodzki, wspominając Pana Dyrektora, przekazał nam ważne
i nieprzeciętne cechy Jego osobowości „Paluchowski, znakomity znawca piśmiennictwa, w całej swojej działalności prezentował coraz rzadziej dzisiaj spotykany typ bibliotekarza, będącego perfekcyjnym doradcą czytelników, od studenta do profesora włącznie – zorientowanego zarówno w zbiorach, jak i w światowej literaturze. Za swoje główne zadanie uważał ciągłe i wszechstronne wzbogacanie zbiorów, ze szczególnym uwzględnieniem książek rzadkich i trudno dostępnych, które często przemyślnymi sposobami zdobywał i osobiście przywoził z krótszych i dalszych podróży, nie szczędząc trudu". Nawiązał bliską współpracę z Biblioteką Polską w Londynie i Biblioteką Watykańską.
W 1999 roku został pierwszym laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza, ufundowanej przez The East European Project w Londynie dla bibliotekarza polskiego. A kilka lat później w 2008 roku decyzją Prezydenta RP przyznano mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Mimo wielu obowiązków Pan Dyrektor Paluchowski chętnie odwiedzał Częstochowę. Z radością spotykał się z kolegami z Liceum Traugutta. W 2002 roku przekazał swojej dawnej szkole część prywatnego księgozbioru, który gromadził i kompletował przez lata.
Do końca był człowiekiem aktywnym i pracowitym. Jego pełna pasji praca dla kultury narodowej oraz zasługi w działalności edukacyjnej budzą najwyższe uznanie.
Zmarł 17 września 2017 roku w Lublinie w wieku 84 lat.

Prawdziwe i szczere słowa o Andrzeju Paluchowskim kieruje do nas również znana poetka i powieściopisarka, Elżbieta Cichla-Czarniawska.

Andrzeja Paluchowskiego znałam od 1953 roku tzn. od chwili, gdy przyjechałam do Lublina studiować na KUL-u. Andrzej był zawsze miłym, nie narzucającym się kolegą, cichym i dyskretnym. Rozkochanym w książce, co z resztą okazało się później w jego pracy na stanowisku dyrektora Biblioteki Głównej tejże uczelni. O jego prywatnym życiu nic nie wiedziałam, nawet początkowo o tym, że pochodzi z Częstochowy. Po studiach wróciłam do miasta rodzinnego. Andrzej przyjechał tu kiedyś z odczytem zaproszony przez Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza, nie pamiętam, czy zamieniłam z nim kilka słów. Dopiero gdy w 1983 roku przenieśliśmy się na stałe do Lublina, znajomość ożyła: spotykaliśmy się na różnych zebraniach, spotkaniach autorskich, a w ostatnich latach także na prywatnych "ucztach" kilkorga częstochowian, które zainicjowała bodajże Alicja Rebetowa z d. Pabin. Andrzej chętnie w nich uczestniczył. Wtedy po raz pierwszy usłyszałam jego zdanie o rodzinie. Miał trzech synów, wyrażał się o nich z delikatnie zarysowaną czułością i dumą. Powiedział wtedy: „Jak dobrze mieć dzieci". Było to jakoś wkrótce po śmierci jego żony, Danuty Zamącińskiej, ( naukowca KUL-u ). Znowu rysuje się w pamięci sylwetka Andrzeja czekającego przed kościołem akademickim na mający się rozpocząć pogrzeb. Usłyszeliśmy krótkie:" Dobrze, że jesteście". Był opanowany, pozornie spokojny, jednak ton głosu najlepiej świadczył o jego stanie wewnętrznym.
Andrzej umiał się cieszyć cudzym powodzeniem. Pamiętam, jak życzliwie przyjął pierwszą książkę naszego syna, jak radowała go każda nowa pozycja mojego męża czy moja. Powiadamiał nas o recenzjach, robił nawet odpisy i zawsze serdecznie dziękował za podarowane książki.
Niestety, skończyły się nasze małe „uczty”; pożar w mieszkaniu Andrzeja nie pozwolił na urządzenie następnego spotkania, co miało być właśnie jego udziałem. Ale czy można obciążać takiego człowieka jak on pracą, która w żadnym wypadku nie pasowała do intelektualisty z urodzenia? Wydaje się, że znałam Andrzeja i nie znałam. Niezbędny w potrzebie, bezbłędnie reagujący na krzywdę człowieka, był jednak "osobny" w swoich własnych głębokich przeżyciach. Jakby lękał się ich sprofanowania.
Bibliografia:

1. Sawicki S., Andrzej Paluchowski (1933-2017) Pewne Wydawnictwo, Kielce 2018.
2. Żmigrodzki Z., Bibliotekarz 1998 nr 4 s. 18-19.

Foto. 1.
Andrzej Paluchowski - zdjęcie pochodzi ze strony internetowej:
http://norwidiana.blogspot.com/2017/09/zmar-andrzej-paluchowski.htmlBarbara Szymańska


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl