Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 22 października 2018
Filipa i Kordulii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1389) 2018-10-18
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE AFERY HYBRYDOWEJ W CZĘSTOCHOWIE
» CZĘSTOCHOWA. Trwa okupowanie sali sesyjnej. Prezydent uciekł z sali obrad. Czy boi się mieszkańców?
» Czyszczenie jurajskich skał
» PRE_COP24: o polskich celach i priorytetach polityki klimatycznej
» KALENDARZ EKOLOGICZNY
»  36 milionów na budowę wałów przeciwpowodziowych
» Święto Poczty Polskiej – 460 urodziny Narodowego Operatora
» UNIWERSYTET HUMANISTYCZNO-PRZYRODNICZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ
» ,,Solidarność" popiera Artura Warzochę
» BOOSTER MŚP - I w Regionie Booster Małych i Średnich Przedsiębiorstw
» TEATR PIASKU TETIANY GALITSYNY - MAŁY KSIĄŻĘ
» Maraton horrorów w Cinema City
»  BIEG CHARYTATYWNY „WOLNOŚĆ NA 5”
» III Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Niemiecka młodzież w krzepickim liceum
» MIESZKANIE PLUS – rusza w Częstochowie
» CZĘSTOCHOWA. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod Sąd Rejonowy
» Dobre perspektywy trzeba umieć wykorzystać
» Pasowanie na ucznia
» Artystyczna służba
» Jasna Góra w drodze do Niepodległości
» PROMOCJA KSIĄŻKI
» UROKI KAMPANII SAMORZĄDOWEJ
» 19 października - rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
» WSPANIAŁA AKCJA PARTIOTYCZNO-EDUKACYJNA - „Częstochowa w godle zaklęta”
» Ruszy przebudowa stadionu Raków
» Będą się uczyć jak zachować się podczas ataku terrporystycznego
» LIST DO REDAKCJI. Za głośno na Skrze
» Dopłaty: ARiMR wypłaciła ponad pół miliarda zł zaliczek
» Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 403 mln zł


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
kultura
Do Niepodległej – wrzesień 1918 rok
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Jesień roku 1918 miała być według krążących przepowiedni piękna i pogodna. Szczególnie łagodna zapowiadała się pierwsza połowa września.

Niestety, zbiory zapowiadały się niejednoznacznie. Długa susza zaszkodziła zwłaszcza na lżejszych gruntach, rozwojowi roślin i wykształcenia się ziarna. Zbiór żyta ozimego był zadowalający, podobnie jak pszenicy i jęczmienia ozimego. Zbiory owsa zaś były niewystarczające. Natomiast zbiór buraków i kartofli był średni.
Tymczasem na froncie „Wielkiej Wojny” toczonej już ponad cztery lata zachodziły zmiany. Oto „ Berliner Lokalanzeiger” już 1 września 1918 r. podał niesamowitą informację: „Niemcy przekroczyli Sommę. Szybkość przeprowadzenia niebezpiecznego manewru, dowodzi, że Niemcy przyswoili sobie sztukę szybkiego manewrowania, choć w danym wypadku chodzi tylko o odwrót. Niemcy cofali się powoli, tak długo, dopóki naciskał ich nieprzyjaciel, a następnie szybko, gdy nacisk ten złagodniał. Osiągnęli więc sukces w manewrze odwrotnym”. Nie było chyba jednego Polaka, który życzył Niemcom dalszych sukcesów w manewrze odwrotnym, szczególnie z Królestwa Polskiego i innych ziem zamieszkałych przez Polaków, a zajętych przez Niemców. Niejeden zastanawiał się czy wolność od okupantów jest już blisko, coraz bliżej. 17 września 1918 r. podano notę pokojową Austro-Węgier, w której „wyrażono pragnienie rządu wysłania delegatów na poufną i niezobowiązującą wymianę zdań o zasadniczych podstawach pokoju”. Niemcy przedstawili zaś szczegółowe warunki organizacji życia powojennego: restytucja (przywrócenie) terytorialnego stanu z 1914 r. z wyłączeniem wschodu Europy, nienaruszalność traktatów niemiecko-austriacko-węgierskich z Ukrainą, Rosją i Rumunią, zwrot kolonii niemieckich zajętych przez koalicję, nietykalność kwestii wewnętrznych w Rzeszy Niemieckiej. Niemcy zaś wspaniałomyślnie zrzekli się odszkodowań od koalicji. Te warunki nie były do przyjęcia przez koalicję, wojna trwała więc nadal.
Za wschodnią granicą tymczasem szerzył się bolszewicki i antybolszewicki terror. Z Nieświeża, w trosce o swoje życie, wyjechał Albert ks. Radziwiłł. W związku z wejściem do ordynacji, by nakłonić czerwonych do spokojnego się zachowania, żona księcia, ks. Dorota Parker Deacon nakazała wylać do rzeki Uszy wina z XVII wieku (300-letnie), miody i stare wódki z okresu kościuszkowskiego (czyli 125-letnie). Niektórzy z niekłamanym żalem patrzyli na taką stratę.
We wrześniu 1918 r. Magistrat miasta Częstochowy musiał ostatecznie załatwić u okupanta sprawę spłaty pożyczki w wysokości 1 000 000 marek niemieckich zaciągniętej od władz niemieckich na potrzeby miejskie. Termin tej spłaty odroczono do 15 grudnia 1918 r. Na Sesji Rady miasta Częstochowy w dniu 26 września 1918 r. przyjęto Statut Kwaterunkowy, zapłacono kwaterującym żołnierzy niemieckich, władze miejskie przejęły koszta leczenia przez szpital biednych mieszkańców, przejęto od Towarzystwa Opieki Szkolnej w Częstochowie szkoły elementarne, z pieniędzy przeznaczonych na upaństwowione już gimnazjum im. H. Sienkiewicza poddano wsparciu szkołę zawodową prowadzoną przez tą organizację.
Wreszcie wrzesień to czas Wystawy Rolniczej w Częstochowie. Odbyła się ona w dniach 6-8 września 1918 r. Pokazano tam 27 odmian ziemniaka. Miały piękne nazwy: Cesarska Korona, Białe Róże były nawet kartofle niebieskie sałatowe. Dalej wystawiono: kapustę brunświcką, buraki pastewne, oryginalną białą cebulkę i pomidory duńskie Expot. Z owoców zwracały uwagę jabłka Aparta i gruszki: Tryumf Wiednia, Księżna Paryża, Berg Lukosa, rzadkie okazy rajskich jabłek. Była też duża kalarepa biała i kapusta włoska, mająca jeden łokieć średnicy. Niektórzy już zapomnieli jak wyglądają te owoce i warzywa. W ciągu trzech dni wystawę zwiedziło 2000 osób.


http://www.absolwenci.sieniu.czest.pl

Rada Towarzystwa Opieki Szkolnej w Częstochowie (1916 r.)Robert Sikorski


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl