Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 16 lutego 2019
Danuty i Juliany
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 7 (1406) 2019-02-14
  W NUMERZE:
»  Jubileusz Mieczysława Hrehorowa
» Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków na małe przetwórstwo
» Roksana Węgiel wystąpiła w Przyrowie!
»  Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych w Częstochowie
» Rekordowa liczba zgonów, a szczyt zachorowań dopiero przed nami!
» Nowe rozwiązanie: e-dowód
» BIEGAMY I WSPIERAMY I DAJEMY Z SIEBIE CORAZ WIĘCEJ


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
historia
Kartki z kalendarza - Kalendarium września
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora


1 września 1922 r. – w pozostałym po wystawie z 1909 r. pawilonie parkowym powstała Częstochowska Szkoła Przemysłu Ludowego. Nauka trwała tam 10 miesięcy. Uczono młodych ludzi tkactwa artystycznego i farbiarstwa. Inicjatorem jej powstania był starosta częstochowski Kazimierz Kühn. Celem szkoły była nauka rodzimej sztuki ludowej. Szkoła istniała do 1936 r.
2 września 1969 r. – otwarto Technikum i Zasadniczą Szkołę Gastronomiczną przy ul. Worcella w Częstochowie.
3 września 1955 r. – Uchwałą Rady Ministrów przemianowano Szkołę Inżynierską w Częstochowie na Politechnikę Częstochowską.
4 września 1939 r. – „krwawy poniedziałek” w Częstochowie. Niemcy rozstrzelali 671 mieszkańców Częstochowy. Był to dopiero drugi dzień okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej w Częstochowie. Niemcy okupowali Częstochowę 1963 dni.
8 września 1717 r. - koronami papieża Klemensa XI bp chełmski Krzysztof Szembek ukoronował obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ceremonia ta po raz pierwszy odbyła się poza Rzymem. W procesji z kościoła św. Zygmunta w Częstochowie do klasztoru O.O. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie przemaszerowało 100 000 ludzi. Było to pierwsze wytyczenie drogi między Kościołem św. Zygmunta a Klasztorem Jasnogórskim po późniejszym szlaku Alei Najświętszej Marii Panny w Częstochowie.
9 września 1984 r. – papież Jan Paweł II mianował rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie ks. dr Stanisława Nowaka czwartym biskupem częstochowskim. Biskupem, a od 1992 r. arcybiskupem metropolitą częstochowskim był do 2012 r.
13 września 1944 r. – otwarto biuro dla ewakuowanych z Warszawy, uchodźców z walczącej stolicy w czasie powstania. Biuro to powstało w ramach działalności Polskiego Komitetu Opiekuńczego w Częstochowie. Pomoc uciekinierom udzielana była wielotorowo, w żywności, ubraniach, pieniądzach, przygarnianiu do mieszkań a także w wyszukiwaniu i organizacji pracy.
17 września 1846 r. – Prowincjał Zakonu Paulinów o. Eustachy Hawelski poświęcił teren cmentarza św. Rocha w Częstochowie. Był to czwarty cmentarz w Częstochowie.
17 września 1984 r. – poinformowano, że w jednym ze sklepów „Kwiat paproci” można nabyć krzew kawowy Arabusta. Po trzech latach uprawy domowej miał dawać 3 kg doskonałej kawy.
18 września 1750 r. – pożar miasta Nowa Częstochowa (okolice Rynku Wieluńskiego) zniszczył 140 domów, w tym ratusz.
20 września 1931 r. – w parku na Zawodziu w Częstochowie odsłonięto pomnik pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Autorem popiersia był częstochowski rzeźbiarz Stefan Policiński. Ceremonii odsłonięcia dokonał komisarz rządowy Józef Mazur. Uroczystość zaszczycił obecnością płk Walery Sławek, najbliższy współpracownik Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
20 września 1964 r. – w Chorzowskich Zakładach Graficznych ukończono druk książki „Dzieje Częstochowy od zarania do czasów obecnych”, najważniejszego dzieła dotyczącego historii miasta. Dopiero na początku XXI wieku ukazało się następne czterotomowe wydawnictwo o Częstochowie i Klasztorze Jasnogórskim.
26 września 1946 r. – powstała Szkoła Przemysłowa Włókiennicza, później działała pod nazwą Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Częstochowie.
Robert Sikorski


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl