Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 20 lutego 2019
Leona i Ludomiła
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 8 (1407) 2019-02-21
  W NUMERZE:
» ŻOŁNIERZ WYKLĘTY – NIEZŁOMNY. Pamięci legendarnego „Warszyca”


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
felieton
Łańcuszek św. Antoniego
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Rozesłane całkiem niedawno 19 mln. pism z ZUS-u dotarło właśnie do swoich odbiorców. Bolesna prawda przesłana przyszłym emerytom ujawniła się ze zdwojoną mocą, jako że po raz pierwszy wyliczenia uwzględniają obniżony wiek emerytalny.

Wysokość przyszłych emerytur to wypadkowa nie tylko wieku przejścia na wyczekiwaną emeryturę, ale również sposób jej wyliczania. Coraz bardziej staje się widoczny podział na starych emerytów których świadczenia wyliczane były na korzystniejszych zasadach oraz nowych, dla których wysokość ich świadczeń wynika tylko z czystej matematyki.
Przez ostatnie 30 lat zbyt hojnie przyznawano u nas różnego rodzaju przywileje emerytalne. Dzisiaj, gdy gospodarka przeżywa okres prosperity, problem jest zamaskowany poprzez wyższe składki do ZUS oraz większe możliwości dotacji z budżetu. Nasz polski ZUS ma już ponad 80 lat, ale prawdziwe czarne chmury zapewne dopiero przed nim. Zawsze tak było, że jego finansowe wydatki fundowała demografia, przyrost naturalny powodował, że kolejne pokolenia były liczniejsze od poprzednich. Ten system redystrybucji wali się na naszych oczach, a małym pocieszeniem jest to, że tak się dzieje w całej Europie. Ponad 160 tys. naszych emerytów ma mniej niż 54 lata, a 3,5 tys. nie ma nawet czterdziestki. Niestety przywileje emerytalne nie dotyczą tylko mundurowych, ale i górników czy rolników, a także jest ich sporo w samym w ZUS-ie. Program 500 plus z pewnością nie rozwiąże tego problemu, co najwyżej może być plastrem na złagodzenie objawów tej choroby. Na szczęście życie pokazuje, że nic tak nie sprzyja reformom jak kryzys.


ANNA GAUDY


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl