Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 15 grudnia 2018
Celiny i Waleriana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!
» Liga 40-latków w Piłce Siatkowej - relacja
» Smog wpływa na nasze życie od początku aż po kres
» ,,Melodie Bożych Trąb"
» Ponad połowa Polaków zimą nie chroni oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi UVA i UVB
» WIGILIA U PLASTYKÓW
» Włókniarz z niezmienioną nazwą
» Ważne informacje dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
» LIST Matki z prośbą o pomoc
» CZĘSTOCHOWSKIE WYDAWNICTWA. „Niebezpieczne Sąsiedztwo” Artur Kawka
» Dla dzieci, czyli MOPSowe Mikołajki
» WYDAWNICTWO NOWA ERA DLA DZIECI - wymarzony prezent pod choinkę


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWA UCZCIŁA POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH. Bohaterom pamięć i chwała
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Ci, zwykli mieszkańcy Warszawy, okazali się wielkim rycerzami, wielkim obrońcami swojej ukochanej stolicy, swojego ukochanego miasta. Weszli do panteonu bohaterów naszych dziejów – powiedział senator Artur Warzocha podczas obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,1 sierpnia 2018 roku, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Alei Sienkiewicza podjasnogórskiego parku.Tradycyjnie w Kościele Rektorackim odbyła się uroczysta Msza Święta, koncelebrowana przez księdza seniora Władysław Golisa, uczestnika Powstania Warszawskiego oraz ks. Mariusza Bakalarza, rzecznika częstochowskiej kurii metropolitalnej. Po Eucharystii zebrani przeszli pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono kwiaty.


W imieniu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał senator Artur Warzocha. podkreślił, że okupacja, która niszczyła Warszawę, niszczyła całą Rzeczpospolitą, rozdartą na pół przez niemieckiego i sowieckiego okupanta i agresora. – A dzisiaj słyszymy pytanie: dlaczego na ołtarzu ojczyzny należało położyć tysiące ludzkich istnień, ludzi, którzy mieli marzenie o wolności? Dzisiaj, po latach manipulacji, po latach wrogiej propagandy, należałoby zadać bardziej ważne pytanie: po co w ogóle kwestionować ofiarę, ten wielki poryw serca, tę wielką potrzebę, jaką jest odzyskanie wolności? – pytał senator Warzocha.
I dodał: Czy warto było zginąć za ojczyznę? Bez wątpienia – tak. Dzięki tym bohaterom dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju. Dzięki ich śmierci możemy dzisiaj na jawie przeżywać ich wielki sen-marzenie. Sen o wolności. Częstochowa to szczególny skrawek ziemi na mapie świata. Częstochowa ma również swoje szczególne miejsce na mapie historii Powstania Warszawskiego. Przypomniał nam o tym czternaście lat temu, nieodżałowany, świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński. Pomysłodawca i twórca Muzeum Powstania Warszawskiego. To on w październiku 2004 roku przyjechał do Częstochowy, aby oddać hołd mieszkańcom Częstochowy. Bo Częstochowa była miastem, które niosło pomoc walczącej Warszawie. Była miastem, która udzieliła schronienia powstańcom. Była miastem, gdzie dowództwo podjęło dramatyczną decyzję o zakończeniu walk. To jest szczególne dziedzictwo, ale też wyjątkowe zobowiązanie. Prócz tego, że musimy o tym pamiętać, musimy cały czas, codziennie, swoją pracą, swoim życiem, postawą, udowadniać, że zasłużyliśmy na miano wielkiego przyjaciela naszej bohaterskiej stolicy. Musimy o tym na co dzień świadczyć. Bo Częstochowa jest biało-czerwona. Jest arcypolska. Tak jak cały nasz kraj. Chwała Bohaterom – zakończył senator Artur Warzocha.
W uroczystościach wzięli udział młodzi częstochowianie. Dzisiejsze chwile kojarzą mi się z wielkim bohaterstwem Powstańców Warszawskich, którzy mimo słabszych sił militarnych walczyli o godność człowieka, o wolność naszego narodu. Chcieli pokazać, że Polska nadal żyje i nie chce być zależna od obcych, wrogich nam krajów. Dla ojczyzny można zrobić wszystko i dzisiaj też musimy o tym pamiętać. Podoba mi się formuła obchodów Powstania, ale można ją bardziej rozwinąć, na przykład o koncert pieśni legionowych i piosenek powstańczych. Wówczas na pewno przyszłoby więcej młodzieży – powiedział „GCz” Michał Garus, uczeń szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 36 w Częstochowie.

UG
UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl