Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 17 czerwca 2019
Laury i Adolfa
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 24 (1423) 2019-06-13
  W NUMERZE:
» KRUS DLA ROLNIKÓW. Nagrody dla najlepszych
» Dni Koniecpola. V Hetmaniada
»  Ogólnopolski konkurs kulinarny z nutą regionalnej tradycji
» Filharmonia Częstochowska zaprasza
» O UNII LUBELSKIEJ W GRONIE PRZYJACIÓŁ ZE WSCHODU
» Rusza budżet obywatelski
» DOKTOR HONORIS CAUSA POLITECHNIKI CZĘSTOCHOWSKIEJ
» Wyższe emerytury, bo żyjemy krócej
» Rośnie liczba pracujących emerytów
» Najzdolniejsi z nagrodami Prezydenta
»  KŁOMNICE. Liga Niezwykłych Bohaterów
» 70 lat Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Garnku
» Uczniowie Technikum Nr 4 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w SOS-W im. Konrada Mańki w Lublińcu wśród Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Gastronom
» Festiwal ,,ZZA MIEDZY? w Kłomnicach
»  Podziękowania za zwycięską kampanię
» Konferencja medyczna w Wyższej Szkole Zarządzania
» Maraton czytelniczy
» KONCERT ZESPOŁU 77 FM
» 5-LECIE „ANTIDOTUM”. Taniec sposobem na życie
» Deszczówka – źródło korzyści
» Ekologiczna torba na zakupy
» Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczone
»  IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty – Częstochowa, 15 czerwca 2019


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
sprawy społeczne
INTER wspiera studentów medycyny w ich misji w Afryce
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Leczenie to przede wszystkim misja. Czują to już studenci medycyny, którzy chętnie angażują się w projekty charytatywne. Jeden z takich „misyjnych” projektów to „Kenya Sounds Good” prowadzony przez studentów i absolwentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Leczymy z Misją”. Jego celem jest niesienie pomocy i edukacji medycznej dla mieszkańców Afryki.


Kenya Sounds Good to jedna z czternastu sekcji ogólnopolskiego projektu medycznego „Leczymyz Misją”. Jest to unikatowa inicjatywa realizowana przez lekarzy i studentów kierunków medycznych na polskich i zagranicznych uczelniach, która swój początek miała na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Celem projektu „Leczymy z Misją” jest pomoc pacjentom oraz szpitalom misyjnym w Kenii poprzez wysyłkę odpowiedniego sprzętu medycznego oraz wsparcie zaangażowanych i wyszkolonych wolontariuszy.

– Projekt ,,Leczymy z Misją” z każdym rokiem ewoluuje, a w swojej trzyletniej historii osiągnął już wiele: do Kenii udało się wysłać 15 ton sprzętu medycznego do 5 partnerskich szpitali oraz ponad 50 wolontariuszy, w tym lekarzy, położne i dentystów. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas dotychczasowej działalności w Afryce, na ten rok zaplanowano realizację kilkunastu wyspecjalizowanych projektów medycznych, które odpowiadają rzeczywistym potrzebom kenijskich pacjentów i szpitali. W tym roku ,,Leczymy z Misją” to ponad 70 młodych ludzi z całej Polski i z zagranicy, którzy wspólnymi siłami w okresie wakacyjnym pomagają w kenijskich ośrodkach. Projekt ustawicznie się rozwija.W tym roku nawiązaliśmy współpracę z trzema kolejnymi szpitalami w zachodniej części Kenii. Nasz zespół jest podzielony na tematyczne sekcje, dotyczące różnych dziedzin medycyny: ginekologii i położnictwa, neonatologii, pediatrii, kardiologii, stomatologii i innych. Nieodłączną częścią naszych projektów są także lekarze specjaliści, którzy czuwają nad poziomem merytorycznym naszych szkoleń, a także uczestniczą w codziennej pracy szpitala. Dzięki różnorodnemu programowi jesteśmy w stanie zadbać o kompleksową opiekę nad kenijskimi pacjentami. W ramach każdej z sekcji prowadzimy edukację, szkolenia, wysyłamy sprzęt i wolontariuszy. Jako projekt spędziliśmy w Kenii 270 dni. Ponad 1000 godzin poświęciliśmy na szkolenia, podczas których kompleksowo przeszkoliliśmy 50 pracowników szpitali – mówi lek. Ewelina Niedziałkowska, koordynatorka sekcji Kenya Sounds Good.

Warszawski Uniwersytet Medyczny, w ramach którego działa wspierana przez INTER sekcja Kenya Sounds Good, dołączył do projektu w 2017 roku. Sekcja specjalizuje się w badaniu ultrasonograficznym i właśnie te umiejętności wolontariusze chcą przekazać lokalnym lekarzom. Badanie ultrasonograficzne jest jednym z najtańszych i najskuteczniejszych badań obrazowych wykorzystywanych w wykrywaniu obrażeń pourazowych i kontrolowaniu przebiegu ciąży, a także podstawowej diagnostyce chorób wewnętrznych. Odpowiednia wiedza i umiejętności z zakresu wykonywania badania pozwolą skutecznie obniżyć śmiertelność pacjentów związaną z ostrymi stanami jamy brzusznej oraz ograniczyć powikłania okołoporodowe a także postawić właściwą internistyczną diagnozę. Główną destynacją misji są małe miejscowości, gdzie niedostateczny dostęp do fachowej wiedzy jest najbardziej odczuwalny. Szpitale położone z dala od dużych ośrodków miejskich bardzo często są jedynymi dostępnymi w okolicy placówkami, a zdrowie i życie lokalnych pacjentów zależy od kompetencji personelu medycznego. W tym roku z sekcji Kenya Sounds Good do Keniipojechały 3 osoby: Ewa Jańczyk, Ewelina Niedziałkowska i Wiktoria Stencel. W trakcie swojego pobytu w lipcu i sierpniu prowadzą szkolenia z USG jamy brzusznej, ultrasonografii prenatalnej i protokołu FAST wykorzystywanego w medycynie ratunkowej.

– Już drugi rok z rzędu jestem w Kenii w ramach Kenya Sounds Good i za każdym razem jestem pod ogromnym wrażeniem kenijskich lekarzy. Mimo często wielogodzinnej pracy znajdują oni jeszcze czas i siłę, żeby przyjść na nasze szkolenie i aktywnie w nim uczestniczyć. To są znakomici ludzie, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje, aby jak najlepiej dbać o swoich pacjentów. Właśnie skończyliśmy dwutygodniowe warsztaty w Kyeni Consolata Hospital, gdzie przeprowadziliśmy kurs ultrasonografii jamy brzusznej dla dwójki lekarzy oraz szkolenie z protokołu FAST dla sześciorga klinicystów. Aby dostosować się do ich rozkładu dnia prowadziliśmy zajęcia od świtu do zmierzchu. To jest niezwykłe doświadczenie, gdy widzisz z jaką pasją i zaangażowaniem tamtejsi medycy chłoną przekazywaną im wiedzę Przed nami kolejne wyzwanie: mamy nadzieję, że kadra medyczna szpitala w Wambie z podobnym zaangażowaniem weźmie udział w naszych kursach – dodaje lek. Ewelina Niedziałkowska.

Celem ,,Leczymy z Misją” jest nie tylko wysyłanie sprzętu medycznego, ale przede wszystkim szkolenie personelu medycznego i podniesienie jego kwalifikacji. Tylko stała międzykontynentalna współpraca daje szansę na długofalowe efekty. Ważne jest bowiem, żeby poza maszynami zostały także umiejętności. Zdarzają się bowiem i takie sytuacje jak w szpitalu misyjnym w Mutomo w regionie Kitui, gdzie na wyposażeniu szpitala znajdowały się 3 aparaty USG, które niestety nie były używane ze względu na brak ultrasonografisty. Wolontariusze z sekcji diagnostyki USG Kenya Sounds Good w ostatnich tygodniach ubiegłorocznego pobytu w Kenii przeprowadzili w tym szpitalu szkolenie i dzięki temu sprzęt w końcu zaczął być wykorzystywany.

INTER jest partnerem sekcji Kenya Sounds Good. – Nasze współdziałanie ze studentami uczelni medycznych realizujemy na kilku płaszczyznach. Organizujemy konferencje i wykłady na temat prawa medycznego, promujemy wyróżniających się studentów, wspieramy inicjatywy, w których pasja łączy się z podnoszeniem kwalifikacji i niesieniem pomocy. Dlatego też chętnie poparliśmy wniosek studentów WUM o dofinansowanie misji w Afryce. Zaangażowanie, optymizm i niezwykła chęć niesienia pomocy jaka kryje się w tych młodych wolontariuszach zrobiły na nas ogromne wrażenie. Największym problemem opieki medycznej w Kenii jest zbyt mała ilość wykwalifikowanego personelu medycznego połączona z brakiem odpowiedniego sprzętu oraz leków. Opieka specjalistyczna poza stolicą kraju praktycznie nie istnieje, a liczba lekarzy w przeliczeniu na mieszkańca jest 11-krotnie niższa niż w Polsce. Tym bardziej doceniamy inicjatywę studentów medycyny, którzy w ramach projektu ,,Leczymy z misją” realizują już czwarty raz misyjny wyjazd do Kenii zabierając ze sobą nie tylko sprzęt medyczny, ale przede wszystkim ucząc miejscowy personel medyczny wykorzystywać go na co dzień. To są ludzie, którzy chcą działać i wiedzą jak to robić mądrze i skutecznie. Istotnym dla nas jest to, że możemy być częścią tego projektu i nosić zaszczytny tytuł #Firmy z misją – mówi Janusz Szulik, Prezes INTER.

Ze strony Kenii partnerami projektu jest 7 szpitali: Mutomo, Wamba, Kyeni oraz Mumias, Mukumu i Bungoma, z którymi współpracę rozpoczęto w tym roku. Wolontariusze z ,,Leczymy z misją” w każdym z nich realizują szkolenia i warsztaty w ramach swoich sekcji. Każdy student kierunku medycznego lub lekarz stażysta może dołączyć do projektu i udać się na misję do Kenii. Poszukiwani są także lekarze specjaliści i rezydencji. Warunki rekrutacji oraz informacje o tegorocznym wyjeździe można znaleźć na FB Leczymy z Misją.


R


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl