Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 18 czerwca 2019
Marka i Elżbiety
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
sport
Mike Hack: Mistrzostwa okazały się wielkim sukcesem!
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Podczas Mistrzostw Europy w Częstochowie oraz Poczesnej na trybunach oraz w parku maszyn można było spotkać wiele osobistości ze świata sportu speedrowerowego. Jednym z takich gości był Mike Hack, na co dzień sekretarz International Cycle Speedway Federation.

Hack gościł w Polsce nie tylko jako włodarz międzynarodowego speedrowera, ale również arbiter. Sędziował kilka imprez, lecz najważniejsze było to, jak on oceni całokształt organizacyjny. Na początek naszego rozmówcę poprosiliśmy o podsumowanie tego czempionatu z własnej perspektywy. - Mistrzostwa okazały się wielkim sukcesem. Udział wzięło wielu zawodników w dodatku musiał zostać rozegrany polski turniej eliminacyjny, po którym nastąpiły 3 dni zawodów na dwóch torach jednocześnie. Dla mnie największym rozczarowaniem była liczba brytyjskich zawodników, którzy wycofali się w tygodniu Mistrzostw oraz absencja Szkotów na mistrzostwach.
Dla Lwów Avia Częstochowa nie było to pierwsze organizacyjne wyzwanie, bowiem w przeszłości pod Jasną Górą gościły już m.in. Mistrzostwa Świata czy też Mistrzostwa Świata Juniorów. Dla PKS Victorii Poczesna był to z kolei debiut na arenie międzynarodowej, gdzie jeszcze tak na dobrą sprawę niedawno nie było speedrowera, a teraz gościli tam najlepsi w Europie.. Czy oba kluby spełniły oczekiwania wobec nich postawione i tym samym sprostały wyzwaniu? - Oba kluby postarały się by Mistrzostwa były zorganizowane jak najlepiej i należy im za to pogratulować. Każdy klub jest inny jeśli chodzi o obiekty, ich dostępność, doświadczenie i ilość wolontariuszy i pracowników klubu, wsparcie władz lokalnych, sponsorów oraz mediów. Oba kluby postarały się jak najlepiej zorganizować te zawody i to wszystko o co mogliśmy prosić. Musimy pamiętać, że sport jak speedrower opiera się głównie na wolontariuszach i nie możemy porównywać się do sportu profesjonalnego, który jest wspierany ogromnymi budżetami i innymi zasobami.
Organizacja tego typu imprez może tylko pozytywnie wpłynąć na rozwój speedrowera, głównie w Gminie Poczesna. Tego samego zdania jest nasz dzisiejszy rozmówca, który wierzy, że będzie t pozytywny impuls dla tamtejszych włodarzy. - Tor w Poczesnej był drugorzędny przy doświadczeniu i renomie klubu z Częstochowy, który zdobył międzynarodowe doświadczenie i zbudował zaufanie wiele lat temu. Doświadczenie, które zdobyli organizując ten turniej na pewno przyniesie im wiele korzyści w przyszłości w rozwoju klubu jak i organizacyjnym i przyszłości będą w stanie jeszcze sprawniej organizować zawody międzynarodowej rangi.
Zawodnicy po zawodach mieli pewne zastrzeżenia co do rozgrywania zawodów w Częstochowie. Speedrowerzystom nie podobało się to, że musieli się ścigać w małych ciemnościach, bowiem oświetlenie przy ul. Starzyńskiego 10a, nie dawało zadowalającego światła. Jak na to zapatruje się sekretarz International Cycle Speedway Federation? - W pełni rozumiem rozczarowanie i żale zawodników do jazdy w półmroku. Nie było to zadowalające nie tylko dla samych zawodników ale także dla sędziów czy widzów. Organizatorzy powinni zadbać by tor posiadał odpowiednie oświetlenie, a jeżeli nie jest to możliwe by zorganizować start oraz przewidywalny koniec zawodów przed zmrokiem tak, by ewentualne kłopoty w trakcie zawodów jak np. problem z polami startowymi, nie wpływały na ich przeciąganie i zakończenie na sam wieczór bez światła dziennego.
Drugim „zarzutem” skierowanym w kierunku organizatorów był fakt, że każdy z turniejów był znacznie przedłużony z powodu zbyt długich pogawędek do mikrofonu prezesa Lwów Avia – Janusza Danka. Mike Hack nie ukrywa, że zawsze słyszy się o skargach, ale to jest normalne i nie zawsze trzeba się tym przejmować. - Haha! Ciekawe o kim może być mowa. Nie jest możliwym by zadowolić wszystkich. Często słyszę głosy o braku atmosfery czy odpowiedniej promocji na największych imprezach czy też narzekania, że organizator próbuje pobudzić pasję i entuzjazm i wlać go w sam turniej. Jednych to zadowala, drugich nie.
Sportowo zawody zostały zdominowane przez reprezentantów Polski. Zdobyli oni złote medale w Drużynowych Mistrzostwach Europy „Open” oraz wśród Juniorów, a także w tych samych kategoriach w rywalizacji indywidualnych. Anglicy zdołali zdobyć dwa tytuły – wśród weteranów i kobiet. O niespodziankach raczej mówić nie mamy co, ale czy według Hacka możemy mówić o jakimś zaskoczeniu lub rozczarowaniu w kontekście któregoś z wyników? - W ciągu ostatnich 15 lat Polska była w absolutnej czołówce drużyn w Europie. Obecnie wydaje mi się że Anglicy podnieśli swój poziom sportowy w porównaniu z tym co było jeszcze 10 lat temu, jednakże wciąż długa droga by konkurować z polskimi zawodnikami. Rozczarowaniem była postawa kapitana Angielskiej drużyny Paula Hearda oraz byłego Mistrza Europy – Marcina Paradzińskiego, którzy nie zakwalifikowali się do finału IME, ale tutaj można dopatrywać się braku balansu jeśli chodzi o stawkę obu półfinałów co oczywiście może się wydarzyć w trakcie losowania obsady półfinałów. Paul oraz Marcin zostali wylosowani do silniejszej obsady półfinału, gdzie przyszło im konkurować z kilkoma dobrymi zawodnikami i ich kwalifikacja nie była czymś oczywistym. Takie rzeczy po prostu się zdarzają. Do dziś pamiętam finał z Bydgoszczy z 2004 roku, który oglądałem w towarzystwie Mistrza Świata z 2003 roku Dave’a Hemsley’a oraz Mistrza Europy z 2006 roku – Damiana Woźnego.


R


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl