Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 22 maja 2019
Julii i Heleny
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 20 (1419) 2019-05-16
  W NUMERZE:
» POZNAJMY DYREKTORÓW GMINNYCH OŚRODKÓW KULTURY. Wręczyłam tysiące dyplomów i nagród
»  Pomnik ku czci Stanisława Pyjasa
» W województwie śląskim ruszają bezpłatne treningi nordic walking w ramach IV edycji Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku
» Spotkanie informacyjne o funduszach
» AZS 2020 MISTRZEM POLSKI KADETÓW!
» Zaproszenie na wernisaż
» X Parada Postaci Literackich
» Częstochowska Noc Muzeów
» 15. HOT JAZZ SPRING, CZYLI FESTIWAL SWINGUJĄCEJ TRADYCJI
» Cezary Trybański podzielił się swoją wiedzą
» Współpraca Częstochowy z Humaniem
»  „Porozmawiajmy Mamo” Miesiączka – symboliczne przejście?
»  Porozmawiajmy Mamo … o miesiączce
» Gala II Powiatowego Konkursu Literackiego Etiudy pt. „Wolność bez granic”
» W świat niosą swe serce gorące
»  Rozpoczął się nabór kandydatów na ławników sądowych na kadencję 2020-2023. Termin składania zgłoszeń upływa 30 czerwca.
» PIKNIK MILITARNY
» I TURYSTYCZNY RAJD MINI
» OLSZTYŃSKA KORBA
» IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty: W STULECIE UTWORZENIA 7 DYWIZJI PIECHOTY 1919 – 2019
» Znamy program Festiwalu Apostrof w Katowicach!
» Szanujmy język polski, uczyńmy świat lepszym
» Kampania na rzecz budowy Domu Oczami Brata
»  ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” ZAPRASZA NA X PIKNIK LEŚNO – ŁOWIECKI „CIETRZEWISKO” – 17 – 19 maja 2019
» Konferencja w sprawie ochrony powietrza
» ŻYCZENIA DLA STRAŻAKÓW
» KONKURS POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Zofia Kossak na nowo – komiksowo”
» Zaproszenie na piknik modelarski
» PAMIĘTAJĄ O TRAGICZNIE ZMARŁYM STASZKU PYJASIE
» ARiMR przypomina o kończących się naborach
» SLD i PO prezentują mieszkańcom gigantyczną podwyżkę za śmieci
» Zacznij świętować Dzień Matki od wspólnego wyjścia do kina
» Miliony na OSP
» Od Tatr do Bałtyku – weź udział i podaj zmianę w najdłuższej charytatywnej sztafecie w Polsce
» Dotacje na zabytki
» Nowa ścieżka rowerowa w Olsztynie
» W 75. rocznicę bitwy pdo Monte Cassino
»  Filmowa odsłona Aladyna w Cinema City IMAX® i 4DX®!
»  Częstochowska Straż Miejska na biegu przełajowym im. st. sierż. Marka Sienickiego
» Amazonki w trosce o zdrowie
» Budżet obywatelski czeka
» XII Częstochowskie Dni Rodziny
» Łotewska wizyta
» Muzealnicy odebrali Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego
»  REGULAMIN IX Powiatowy Konkurs Malarski „MOJA MAMA JEST...?”
» Ostatnie spotkanie z kibicami w tym sezonie
» Auta MINI w Żarkach 24.05.
» Magia porodu domowego - materiał Anny Wojtyli, ambasadorki kampanii „Położna na medal”
» II Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin Dzieci Utraconych do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
»  Nowa odsłona Marszobiegu w Olsztynie!
»  Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020
» STOP NARKOMANII
» Mięsniak macicy - problem kobiet
» Programy dla zdrowia
»  „STO LAT WOKÓŁ MUZYKI” –
» BĄDŹ ZDROWA MAMO
» 10 lat monitoringu w Częstochowie


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

Agro-bud-500

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
publicystyka
Geopolityka. Znaczenie Węgier
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
W pierwszym tegorocznym numerze „Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego”, kwartalnika wydawanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Veronika Jóźwiak w artykule „Zagadka współpracy polsko-węgierskiej” formułuje wobec polityki premiera Orbana wiele zarzutów i negatywnych opinii.

Ich lista jest pokaźna: utrzymywanie Węgier z dotacji Unii Europejskiej, brak u Węgrów cech silnego społeczeństwa obywatelskiego; nie brak za to narodowej megalomanii i zwalania win za przeszkody i niepowodzenia na innych, etniczny szowinizm, czy: w wielu aspektach – prowadzenie polityki zagranicznej bliskiej interesom i celom Rosji. Ideologiczna łatwość, miejscami bliska spontaniczności, z jaką Veronika Jóźwiak formułuje swe opinie zniechęca do szczegółowej polemiki z tezami Autorki. W zamian niech wystarczy sformułowanie kilku porządkujących uwag geopolitycznej natury.
Miarą oceny skuteczności i optymalności polityki państwowej zawsze pozostają wzajemne proporcje i relacje między jej najważniejszymi komponentami: wielką, tożsamościującą ideą i opowieścią oraz wspierającą ją - całą gamą pragmatycznych celów i środków. Polskie elity, po 1989 roku, pomimo fenomenu „Solidarności” i nauczania Jana Pawła II - takiej wielkiej, dumnej, suwerennościowej idei nie zdołały wypracować. Podobnie miały się sprawy w innych europejskich państwach i narodach - po rozpadzie Związku Sowieckiego. Czechy, na przykład, zgodnie z duchem ostatnich czterech stuleci swych dziejów, wielką ideę utożsamiły z szytymi na miarę regułami skutecznego, doraźnego pragmatyzmu. Polska Mazowieckiego, Wałęsy, Buzka, Millera i Tuska wyrzekała się wielkiej, polskiej, niepodległościowej idei, a bez praktykowania suwerenności nie była w stanie stworzyć pragmatycznych narzędzi dla obrony polskiego interesu narodowego.
Przełom w Europie Środkowo-Wschodniej nastąpił dopiero: na Węgrzech Victora Orbana i w Polsce Jarosława Kaczyńskiego. Orban i Kaczyński poszerzyli i, co najważniejsze, przegrupowali instrumentarium i arsenał politycznych środków, tak, by pragmatyka odważnego i konsekwentnego praktykowania suwerenności wydatnie poszerzała pola geopolitycznej gry.
Ciekawe studium przypadku – także spektakularnie – stanowi na tym tle fenomen węgierski, wieloaspektowy i nie wolny od kontrowersji, świetnie zresztą przez premiera Orbana wygrywanych. Węgry silnie akcentują kulturowy, ale i etniczny charakter swej narodowej wspólnoty, do czego przecież mają swoje własne, święte prawo. Dlatego wspierają mniejszość węgierską i dbają o jej status w ustrojowych realiach innych państw: Rumunii, Słowacji, Ukrainy. Zwłaszcza konflikt na tym tle z ukraińskim rządem przez prostodusznych albo zadaniowanych krytyków jest przypisywany prorosyjskiej orientacji Węgier. A przecież spór węgiersko-ukraiński uderza bezpośrednio w interesy Niemiec jako protektora Ukrainy i pośrednio w interesy Rosji, jako okupanta Ukrainy i niemieckiego sojusznika w dziele budowy euroazjatyckiego wału atlantycko-pacyficznego, od Lizbony po Władywostok.
Lekcja przypadku węgierskiego dobrze również służy rozumieniu idei kształtującego się stopniowo Trójmorza. Balansowi, w obszarze Trójmorza, interesów trójki wielkich mocarstw – USA, Chin i Rosji – powinien towarzyszyć stały balans interesów poszczególnych państw – w tym Polski i Węgier – Trójmorze stanowiących. Koncepcja Trójmorza nie uderza w obecność Węgier czy Polski ani w strukturach Unii Europejskiej, ani w formule Trójkąta Weimarskiego (w przypadku Polski) lub Grupy Wyszehradzkiej. Obecność Polski w Trójmorzu czyni bowiem nasze uczestnictwo w innych ciałach i organizacjach europejskich – wyrazistszym, bogatszym i pragmatycznie: bardziej służebnym wobec polskiej racji stanu.
Tezie o istotnym znaczeniu Węgier w balansie europejskich państw wybitnie sprzyjają polsko-węgierskie paralele. Polacy i Węgrzy nie boją się wolności; przeciwnie: kochają wolność, upajają się nią. Śnią o niej i o nią walczą. I cenią wolność jako spoiwo swych narodowych dziejów: Węgrów i Polaków.
Wolność Węgrów to wolność Madziarów, założycieli państwa węgierskiego, zamieniających - z końcem IX wieku – azjatyckie stepy na stepy Kotliny Panońskiej. Pięknie i z emfazą pisał o Węgrzech, w 1939 roku, Karol Stefan Frycz: „/…/ morze stepów, takich samych jak bezmierne stepy na Wschodzie i w Azji /…/ Azja uwięziona w Europie i darowana Europie, a zarazem cały, odrębny kosmos /…/ Nic też dziwnego, że bardzo silne poczucie odrębności stanowi rdzeń charakteru węgierskiego”.
Wolność Polaków to wolność Sarmatów – naszych legendarnych przodków; to wolność ukrainnych stepów I Rzeczypospolitej. Pięknie, w poczuciu nieodwracalności, ale i zobowiązywalności narodowego losu pisał w „Portretach na marginesach” Jarosław Iwaszkiewicz: „tamta ziemia dawała więcej niż dolina Jeleniej Góry i wszystkie Karkonosze razem wzięte – mój Boże czy my nie wyschniemy bez tego powiewu?”
Powinowactwa polsko-węgierskie to nie tylko podobieństwa pradziejowego, założycielskiego mitu i umiłowanej, historycznej przestrzeni, to także: prawie identyczne w czasie, z początku XIII wieku, dwa pomnikowe fundamenty wolności i tożsamości narodowej: węgierska Złota Bulla z 1222 roku, stanowiąca prawne prolegomena ustroju republikańskiego i polska „Kronika Polska” Wincentego Kadłubka - kodyfikacja i arcydzieło polskiego patriotyzmu, fundujące polskiej kulturze – na zawsze - konstytutywne dla niej wartości i pojęcia: patria - ojczyzna i res publica – Rzeczypospolita. Imponderabilia polskie, węgierskie i te wspólne: polsko-węgierskie, zsumowane razem, dają potężną geopolityczną wartość, stanowiąc przykład dla innych i spoiwo wspólnoty suwerennych państwa Trójmorza, po to, by razem zbudować syntezę albo lepiej: symbiozę przestrzeni wspólnego losu z wolnością narodowych tożsamości.Szymon Giżyński


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl