Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 19 grudnia 2018
Urbana i Dariusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!
» Liga 40-latków w Piłce Siatkowej - relacja
» Smog wpływa na nasze życie od początku aż po kres
» ,,Melodie Bożych Trąb"
» Ponad połowa Polaków zimą nie chroni oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi UVA i UVB
» WIGILIA U PLASTYKÓW
» Włókniarz z niezmienioną nazwą
» Ważne informacje dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
» LIST Matki z prośbą o pomoc
» CZĘSTOCHOWSKIE WYDAWNICTWA. „Niebezpieczne Sąsiedztwo” Artur Kawka
» Dla dzieci, czyli MOPSowe Mikołajki
» WYDAWNICTWO NOWA ERA DLA DZIECI - wymarzony prezent pod choinkę
» KŁOMNICACH BYŁO BARDZO ŚWIĄTECZNIE I RODZINNIE
» Wigilia częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości
» Turystyczne wyróżnienie dla Gminy Janów
» „PIERNIKOWE SZALEŃSTWO” DLA NAJMŁODSZYCH!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Rolnictwo
„Plan dla wsi” – czyli z myślą o dobru polskiego rolnika
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
KONFERENCJA PRASOWA WICEMINISTRA ROLNICTWA SZYMONA GIŻYŃSKIEGO GMINIE KRUSZYNA W POWIECIE CZĘSTOCHOWSKIM
– „Plan dla wsi”, to program, który już na samym wstępie, w momencie jego ogłoszenia, jest wiarygodny, bo oparty na szybkim i skutecznym wdrażaniu bezpośredniej i błyskawicznej pomocy polskim rolnikom. To program zapewniający gwarantowaną ustawami ochronę polskiego rolnictwa, w sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych – mówił wiceminister Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas konferencji prasowej 30 lipca 2018 roku. W spotkaniu, które miało miejsce w gospodarstwie Włodzimierza Mostowskiego, producenta malin i czereśni w Kruszynie, udział wzięli także częstochowscy parlamentarzyści: senatorowie - Artur Warzocha i Ryszard Majer oraz posłowie - Lidia Burzyńska i Mariusz Trepka.


Wiceminister Szymon Giżyński zapowiedział, że już jutro, 31 lipca rząd przyjmie efektywny i sprawiedliwy program pomocy ofiarom suszy, która miała gigantyczny wymiar. Objęła prawie dwa miliony hektarów i PONAD 91 tysięcy gospodarstw. - Pomoc otrzymają osoby i gospodarstwa, które ucierpiały najmocniej. Program będzie zrealizowany przy wsparciu narzędzi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, KOWR i urzędów gmin – mówi Szymon Giżyński. Jak dodał, rząd przyjął też skuteczne rozwiązania w obszarze problemu z ASF. - W każdym wymiarze tego nieszczęścia, jakim jest afrykański pomór świń, reagujemy błyskawicznie i kompleksowo. Pojawiła się bardzo ważna ustawa dla szczególnie poszkodowanych rolników, hodowców świń. Do tej pory, ubite zdrowe zwierzęta były utylizowane, a teraz, zwierzęta całkowicie uwolnione od podejrzeń zagrożenia tą chorobą, po uboju będzie można sprzedawać. Ustawa ta powstała w imię racjonalnych, rynkowych przesłanek oraz w interesie polskiego rolnictwa i rolników postawionych w sytuacji wielkiej krzywdy, zdziwienia i rozpaczy – mówi wiceminister Szymon Giżyński.

„Plan dla wsi” obejmuje kilka nowatorskich rozwiązań, bardzo istotnych dla rolników. – Po pierwsze, wzmocnienie sprzedaży bezpośredniej, która będzie, w nowej postaci, wielkim bodźcem dla rolników poprzez zwiększenie kwoty wolnej od podatku - z 20 do 40 tysięcy złotych. Powyżej tej kwoty, rolnik swój towar będzie sprzedawał z bardzo niskim 2-procentowym podatkiem obrotowym. Wprowadzone zostaną także umowy kontraktacyjne. Wyeliminują one zmowy dużych przetwórców z obcym kapitałem, którzy od chwili zlikwidowania państwowego sektora przetwórstwa, przejęli wielkie, polskie zakłady. Dzisiaj nonszalancko zachowują się wobec polskich interesów, a bardzo brutalnie i bezwzględnie – gdy chodzi o interesy własne – mówił Giżyński.
Tę zależność polscy rolnicy dotkliwie odczuwali w sytuacjach kryzysów pogodowych, także przy nadprodukcji towarów. – Bardzo często nie mogli sprzedać swoich produktów, bo odbiorca unieważniał umowę przedwstępną. W nowej ustawie proponujemy zawieranie umów na poważnie, z pewnymi sankcjami w przypadku nie wywiązywania się z jej warunków. Chcemy ustalić minimalne terminy zawiązywania i trwania umowy, które zabezpieczą rolników przed niepewnością rynkową. Ważne jest także ustalanie sprawiedliwych cen skupu produktów rolnych. Dotychczas opierało się to na dyktacie producentów, których nic poza zyskiem nie trzyma w Polsce, bo reprezentują obcy kapitał – stwierdził wiceminister Giżyński.
Ministerstwo, jak podkreślił Szymon Giżyński, przychylnie patrzy na wszelkie inicjatywy prorolnicze, jak na przykład giełdy przetwórstwa rolno-spożywczego. Aktualnie taka giełda ma powstać w Rędzinach koło Częstochowy. Budować ma ją Spółka Skarbu Państwa Regionalny Fundusz Gospodarczy.
– Na terenie tej giełdy mają być chłodnie, które będą magazynować towary rolnicze, przede wszystkim z terenu częstochowskiego, między innymi owoce miękkie, aby trafiły na rynek w bardzo dobrej jakości. To umożliwi optymalne reagowanie na potrzeby rynku i rolnika. To jest zachęta, bo współwłaścicielami takiej giełdy powinni być także polscy producenci rolno-spożywczy. To oni powinni decydować o kierunku rozwoju takiej giełdy, będąc jej akcjonariuszami. Państwo udostępni ku temu pewne możliwości, bo w programie pana premiera Mateusza Morawieckiego i pana ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego są przewidziane wspólne przedsięwzięcia grup producenckich i kapitału państwowego, który będzie inicjował takie pomysły, zapraszał do integracji i tworzył dobre warunki do tego, żeby polscy producenci stawali się przetwórcami – dodaje wiceminister Szymon Giżyński.
Obecny na konferencji prezes Spółki Skarbu Państwa Regionalny Fundusz Gospodarczy Mirosław Matyszczak poinformował, że do budowy giełdy Spółka przygotowuje się od dwóch lat. - Wówczas nabyliśmy grunty Skarbu Państwa od Agencji Mienia Wojskowego w gminie Rędziny, przy węźle na Mykanów. Mamy przygotowany wstępny projekt inwestycji dotyczący budowy Giełdy Hurtu Rolno-Spożywczego pn. Jurajski Agro Fresh Park. Wpisując się w strategię rządową chcemy tworzyć inwestycje na zupełnie nowych zasadach. Oprócz kojarzenia producentów, przetwórców i hurtowników chcemy wykonywać role: organizatora i kreatora oraz rolę integrowania środowisk związanych z szeroko pojętym rynkiem rolno-spożywczym w powiecie częstochowskim, a także wychodząc dalej z całego województwa śląskiego i województw ościennych: łódzkiego, opolskiego, krakowskiego. Chcemy pełnić też role pośrednika i gwaranta przyjmowania i magazynowania owoców miękkich i innych produktów. Pierwsze otwarcie chcemy skorelować z otwarciem, budowanej w pobliżu autostrady, co ma nastąpić w 2022 roku – powiedział prezes Matyszczak.
Gospodarz Włodzimierz Mostowski podkreślił, że bardzo mu się podoba program ministra Ardanowskiego. - To realizacja mojej, autentycznej wizji sprzed czterdziestu lat. Nikt do tej pory tego nie wykonał. To program pronarodowy i wspierający polskiego rolnika. Budowanie na zdrowych, sprawiedliwych zasadach wspólnej siły holdingu państwowego z rolnikami. Tak jak w krajach europejskich. Ten program budzi nadzieje, bo rolnika czyni podmiotem procesu rolnego – stwierdza Włodzimierz Mostowski.
Nadrzędnym założeniem „Planu dla wsi” jest wzmocnienie konkurencyjności polskiego rolnika na rynku unijnym i rozwój rolnictwa polskiego jako narodowego dobra. Wiceminister Giżyński podkreślił, że rząd i ministerstwo będą walczyć o to, co się należy polskim rolnikom, czyli o równy dostęp do dopłat unijnych i innych sytuacji, dotyczących transferu pieniędzy ze wspólnego budżetu. – Tu będziemy bardzo czujni i bardzo skuteczni – stwierdza Giżyński.
Jak dodaje, najważniejsze jest organizowanie polskiego rynku rolniczego i polskiego przetwórstwa na własnych, coraz silniejszych podstawach.
– Wykorzystując nasze naturalne zasoby: zdrową, żyzną ziemię, zdrowe powietrze, dobrą sławę polskiej żywności, trzeba rozwijać i wzmacniać konkurencyjność polskiego rolnictwa, podkreślać jego atuty, uruchamiać wszelkie moce rozwojowe. Wszystko, co jest zapisane w „Programie dla wsi” temu ma służyć. Trzeba instrumentami wewnętrznymi wzmocnić polskie rolnictwo, a w sytuacjach klęsk żywiołowych być solidarnym – konkluduje Szymon Giżyński.GAW


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl