Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 24 czerwca 2019
Jana i Danuty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1424) 2019-06-20
  W NUMERZE:
» Jasna Góra obroniona
» Skra Ladies Częstochowa z awansem do drugiej ligi!
» Mstowska Noc Świętojańska
»  CZĘSTOCHOWA. Utonięcie na akwenie Adriatyk
» Tir oraz samochód osobowy w zderzeniu czołowym
» Częstochowski przedsiębiorca spowodował śmiertelny wypadek
» Trening z mistrzynią
» Młodziez u steru
» 40 lat MOSiR w Częstcohowie
» Studia dualne, nowe kierunki
»  „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”
» Pielęgniarstwo to powołanie
» ZC Michaś mistrzami Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w sezonie 2018/2019
» Wielka Gala "30 lat Wolności RP"


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

kol. 1

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
kultura
WYSTAWA MALARSTWA. „Sztuka dla Sztuki 2”
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie zorganizowało wystawę prac malarskich znanego, częstochowskiego malarza Jacka Sztuki, pod tytułem: „Sztuka dla Sztuki 2”. Wernisaż miał miejsce 12 lipca 2018 roku w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie – Świetlica WyspiańskiegoJacek Sztuka
Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996-2001) na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia oraz w pracowni rysunku prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Przebywał na stypendium w Akademie der Bildende Künste w Norymberdze w pracowni malarstwa prof. Johannesa Grützke w 1999/2000. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w 2001 roku. Od 2012 roku pracuje jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Obronił doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2006 roku. Uzyskał stopień doktora habilitowanego w 2012 r. Członek ZPAP, BVBK i IAA. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 100. wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych, 21. wystawach indywidualnych.

MALARSTWO JACKA SZTUKI
– w refleksji prof. Stanisława Rodzińskiego

Ostatnio coraz częściej oglądając wystawy malarstwa, grafiki czy rzeźby, zadajemy sobie pytanie, co jest istotą twórczości artystów, którzy zajmują się, jak się wydaje, jedynie atrakcyjną wizualnie grą formy i koloru, czy też wymyślaniem zaskakujących tytułów dzieł, które nie mają nic wspólnego z tym, co widzimy na obrazach czy innych plastycznych realizacjach. Czytając współczesne teksty poświęcone twórczości artystycznej, często poszukujemy także refleksji na temat tego, czym jest dzisiaj dla człowieka obraz czy rzeźba, jaką stanowi wartość? Czy jest tylko mniej lub bardziej atrakcyjnym ozdobnikiem, „dodatkiem” do nowoczesnego wnętrza czy może próbą nawiązania z kimś dialogu, wyrażenia niepokoju lub zachwytu, poszukiwaniem wzruszenia? Może właśnie dlatego słyszymy często niezrozumiałe, niekiedy krzywdzące opinie o artystach i ich dziełach, opinie, u podstaw których najprawdopodobniej leży żal, że coraz rzadziej wychodząc z wystawy czujemy się tak, jakbyśmy przeprowadzili ważną rozmowę z malarzem, grafikiem czy rzeźbiarzem. Pisząc to nie mam zamiaru atakować sztuki współczesnej, niepokoi mnie raczej klimat niektórych wystaw czy realizacji, w których zdaje się dominować pogoń za modą lub oryginalnością, która przybiera czasem postać swego rodzaju dziwactwa, nie wyczuwa się w nich natomiast pragnienia autentycznej rozmowy artysty z odbiorcą.
Może właśnie dlatego, patrząc na twórczość Jacka Sztuki poczułem się „jak dawniej”. Nie widzę tu twórczości, której celem jest jedynie chęć zaskoczenia lub zaszokowania widza. Patrzę na obrazy, które właśnie dlatego, że są otwarte na wielostronność twórczej ekspresji, że są świetnie zrealizowane pod względem materii malarskiej, stanowią zjawisko na wskroś współczesne, a zarazem duchowo powiązane z tym, co od setek lat było najgłębszym sensem malarstwa.
Patrząc na pełne dynamizmu płótna, takie jak „Święty Jerzy” czy „Atak”, na przedziwny portret dziecka pt. „Mała niemoc”, na niezwykły „Postrach przedmieścia”, jesteśmy w samym sercu tego, co od lat charakteryzuje najbardziej wartościowe kręgi współczesnego malarstwa, gdzie tradycja jest elementem równie ważnym, co odwaga widzenia świata, jak ma to miejsce np. w dramatycznym „Przejęzyczeniu”. Patrząc na przejmujące płótno pt. „Stabat Mater” postrzegamy trwały związek artysty z odwiecznymi i nietracącymi siły wyrazu motywami, łączącymi twórczość z wiarą.
Jacek Sztuka w swym postrzeganiu życia, wiary, w uważnym patrzeniu na obrazy powstające w różnych epokach i nurtach malarstwa, nadal pozostaje sobą. Może właśnie dlatego mamy tu do czynienia z twórczością przepełnioną myślą, wzruszeniem, różnorodnymi doświadczeniami życia, z malarstwem, które łączy w sobie odwieczne wartości i które, choć inspirowane współczesnością, pozostaje wierne temu, co w nim najcenniejsze od wieków. Najtrwalsze są przecież dzieła zawierające wyznanie artysty o nim samym, o życiu i o jego sensie. Taka jest właśnie twórczość Jacka Sztuki.


informacja z folderu do wystawy, zdjęcie Archiwum Artysty


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl