Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 19 grudnia 2018
Urbana i Dariusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 50 (1397) 2018-12-13
  W NUMERZE:
» Koalicja SLD+PO nie złożyła żadnego wniosku do budżetu. Radny PO Przemysław Wrona zrezygnował z funkcji radnego.
» Astygmatyzm i zaćma - niebezpieczny duet
» Trwa sprawdzanie szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej
»  W Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie prezydium Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
» Finał akcji ,,16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”
» Choinki pięknie przystrojone
» Koncert gitarzystów światowego formatu
» Stanowisko Rady Miasta. 100 lat praw kobiet
» Gwiazdy zagrają z Kubą Błaszczykowskim już po raz trzeci.
» Mają odbudować tor w Wyrazowie
» Budynek spod Częstochowy z tytułem Fasada Roku 2018!
» Liga 40-latków w Piłce Siatkowej - relacja
» Smog wpływa na nasze życie od początku aż po kres
» ,,Melodie Bożych Trąb"
» Ponad połowa Polaków zimą nie chroni oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi UVA i UVB
» WIGILIA U PLASTYKÓW
» Włókniarz z niezmienioną nazwą
» Ważne informacje dla pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
» LIST Matki z prośbą o pomoc
» CZĘSTOCHOWSKIE WYDAWNICTWA. „Niebezpieczne Sąsiedztwo” Artur Kawka
» Dla dzieci, czyli MOPSowe Mikołajki
» WYDAWNICTWO NOWA ERA DLA DZIECI - wymarzony prezent pod choinkę
» KŁOMNICACH BYŁO BARDZO ŚWIĄTECZNIE I RODZINNIE
» Wigilia częstochowskiego Prawa i Sprawiedliwości
» Turystyczne wyróżnienie dla Gminy Janów
» „PIERNIKOWE SZALEŃSTWO” DLA NAJMŁODSZYCH!


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a
Gazeta Częstochowa
Nastały upały – pijmy wodę z kranu!
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Pogoda letnia nas rozpieszcza, ale słońce w mieście nie zawsze jest przyjemne. Aby uprzyjemnić częstochowianom przestrzeń miejską od czasu pierwszych ciepłych dni na placu Biegańskiego wystawiona jest kurtyna wodna, gdzie chłodna woda przyjemnie zrasza przechodzących pod nią. Okazało się także, że jest to wspaniałe miejsce zabaw dla najmłodszych, gdzie dzieci przychodzą nawet w kostiumach kąpielowych bawić się z wodą.


Od wczesnej wiosny Wodociągi prowadzą akcję „Piję wodę z kranu!”, częstując kranówką na wszystkich miejskich imprezach, festynach szkolnych i przedszkolnych, eventach organizacji pozarządowych. W najbliższym czasie doskonałej kranówki z saturatora będzie można napić się w Olsztynie.W tym sezonie rozlano już 15 000 litrów wody, do której dolano 1300 litrów soków zagęszczonych. Nawyk picia wody z kranu należy kreować już u najmłodszych, dlatego Wodociągi montują w szkołach źródełka wody pitnej. Poidełka podłączone są bezpośrednio do sieci wodociągowej. Najwyższej jakości woda dostępna jest bez butli czy plastikowych kubeczków. Dzieci bardzo chętnie korzystają z poidełek, które najczęściej usytuowane są nieopodal sal gimnastycznych czy stołówek szkolnych. Aktualnie zamontowanych jest kilkanaście poidełek. Dziecko powinno pić około sześciu szklanek wody dziennie aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To wpływa na jego prawidłowy rozwój, samopoczucie i koncentrację.
Zachęcajmy dzieci do picia kranówki także w domu, to ta sama doskonałej jakości woda!
Dlaczego warto pić kranówkę? O tym, że wody z kranu są zdrowe i bezpieczne donoszą media coraz szerzej. Częstochowska kranówka już od lat jest w czołówce najlepszych wód w Polsce. Zdrowa, bezpieczna, klarowna i smaczna może być spożywana bez filtrów i obaw. Jest bezpieczna pod względem bakteriologicznym i ma doskonały skład.
Częstochowska woda mieścisię w przedziale wody średnio twardej. Znaczy to, żejest doskonałym źródłem minerałów niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Podwyższona twardość wody może stanowić jedynie uciążliwość gospodarczą, gdyż jony wapnia oraz wodorowęglanów sprzyjają wytrącaniu się białego osadu węglanu wapnia podczas dystrybucji i podgrzewania wody.
Należy jednak zaznaczyć, że według opinii ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia stałe spożywanie wody zbyt miękkiej może powodować problemy z układem kostnym i zaburzać pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego.
Częstochowskie Wodociągi są w tej dobrej sytuacji, że czerpią tylko z wód głębinowych. Z warstwy wodonośnej „Głównego Zbiornika Wód Podziemnych 326”, który stanowią skały wapienne górnej jury. To dzięki nim woda charakteryzuje się korzystnym dla zdrowia składem fizyko-chemicznymi i orzeźwiającym smakiem. Obecność wapnia obok magnezu sprzyja lepszemu przyswajaniu obu pierwiastków przez nasz organizm. Zawiera ona również inne, potrzebne dla dobrego funkcjonowania organizmu makroskładniki takie jak: sód, potas, wodorowęglany, siarczany.Pod względem składu fizyko-chemicznego i mikrobiologicznego w większości przypadków woda z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się w klasie najwyższej czystości. Jest średniozmineralizowana, niskosodowa, niskochlorkowa, wolna od substancji szkodliwych takich jak: metale ciężkie, węglowodory aromatyczne, pestycydy itp. Nie zawiera mikroorganizmów chorobotwórczych, a tylko sporadycznie mikroflorę neutralną dla zdrowia, typową dla wód podziemnych. Ze względu na swoje pochodzenie woda ze studni eksploatowanych przez Przedsiębiorstwo jest stabilna, niezależna od pory roku, czy warunków atmosferycznych. Można śmiało stwierdzić, że częstochowska kranówka w niczym nie ustępuje wodom butelkowanym. Pijmy kranówkę na zdrowie!
KAR


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl